W ramach realizowanego projektu Warszawskich Inicjatyw Edukacyjnych odbyliśmy kilka spacerów varsavianistycznych, których tematem stały się doświadczenia literackie i biograficzne twórców dwudziestolecia międzywojennego.  Co ich łączy? Twórczy bunt, dynamizm i…nowoczesność!

Czas jest pojęciem bardzo względnym i tak naprawdę trudno uchwycić go a jakiejkolwiek formie, bowiem pogoń za chwilą odsuwa nas od autentycznego doświadczania rzeczywistości. Badanie kultury miejskiej, przede wszystkim przedwojennej to przede wszystkim dramowa analiza tekstów literackich, które próbują czas uwiecznić, nagiąć, opisać, zamknąć w formie i przekazać dalej, w przyszłość, aby czytane i doświadczane- trwały.

Spacery z czasem to przede wszystkim Czas Cezarego i Czas Skamandrytów. Cezary ogląda Warszawę w sposób pozbawiony doświadczeń narodowych, bowiem wychowany poza granicami kraju rodzinnego doświadcza rzeczywistości miejskiej jako „obcy” i szuka tożsamości, analizując zachowania innych.

Odsłony: 274

W tym roku realizujemy kolejną edycję programu edukacyjnego Warszawskich Inicjatyw Edukacyjnych. Tytuł nowego projektu jest związany z interdyscyplinarnym badaniem wielokulturowej historii stolicy w kontekście śladów zapisanych w tradycji pozostałej po przedwojennej kulturze warszawskiej.

Inauguracja projektu odbyła się w rocznicę zaślubin Jana Zamoyskiego i Krystyny Radziwiłłówny, a dramowym działaniom uczniów klasy I ap pod kierunkiem p. Ewy Bielak towarzyszył autorski tort królewski oraz obecni byli współcześni dworzanie, którzy pilnowali ceremonii na podobieństwo XVI wieku.  "Gości nie było wielu, przybyła natomiast sama śmietanka łącznie z parą królewską. To właśnie królowi dedykowany był łaciński utwór rozpoczynający spektakl - wykonany w akompaniamencie liry" – (Marcelina Obarska w tekście "Trendsetter Kochanowski. Czyli 'Odprawa posłów greckich' kiedyś i dziś", opublikowanym na portalu Culture.pl).

 Premiera sztuki „Odprawa posłów greckich” Kochanowskiego miała miejsce 12 stycznia 1578 roku w Jazdowie pod Warszawą. To właśnie tę sztukę Kochanowskiego uważa się dziś za pierwszy polski dramat nowożytny. O wydarzeniu przypomina dziś tablica, wmurowana w ścianę siedziby Instytutu Teatralnego.

Odsłony: 219

  Osiągnięcia Szkoły

Certyfikat Varsavianistyczna Szkoła

  Certyfikat Szkoła Bez Przemocy

 

 

 

 

 

 

 

  ZSG Liderem Varsavianistycznej Szkoły