Literacki konkurs ROZWIĄZANY!

Literacki Konkurs Varsavianistyczny

24.04.2014.

Jury ds. konkursu literackiego-publicystycznego pt. „Codzienność Warszawy XXI wieku. Miasto, ludzie, zdarzenia” w wyniku analizy prac nadesłanych do administratora strony „Literackie podróże z bohaterami lektur” uznała, że do konkursu zakwalifikowało się 36 prac, a 17 zostaje zdyskwalifikowanych wskutek niezgodności z regulaminem.

Przedmiotem Konkursu były zamknięte formy literackie lub publicystyczne mieszczące się w gatunkowej formule opowiadania, noweli lub mikronarracji o strukturze fabuły jednowątkowej, zarówno te bazujące na relacji dokumentującej, jak i operujące kreacją o charakterze czysto fikcyjnym lecz varsavianistycznym.

W następstwie prac komisji składającej się z zespołu uczniów i nauczycieli (a także dziennikarza) ustalono przyznanie następujących nagród:

I miejsce – Anita Plichta, Arleta Stanisławska

II miejsce – Marta Moleń

III miejsce – Karolina Krawiec, Anna Szczęsna

Wyróżnienie – Dominika Sienkiewicz

Nagrody zostały wręczone podczas uroczystej gali w małej sali gimnastycznej, a zwyciężczynie zostały zaproszone na pyszny, ekologiczny poczęstunek.

Celem powołania konkursu " Codzienność XXI wieku " było  inspirowanie i promocja uczniowskiej twórczości oryginalnej, opisującej dzisiejsze realia i doświadczenia egzystencjalne,  opowiadającej o otaczającym nas świecie i poruszającej aktualne problemy społeczne, w tym szkolne. Organizatorzy, patroni i sponsorzy Konkursu pragnęli za jego pomocą wspierać dzieła literackie uczniów ZSG,  a szczególnie takie, które przejawiają potencjał do stworzenia uniwersalnej opowieści o współczesnej Warszawie.

Dziękujemy wszystkim za udział w konkursie i zachęcamy do udziału w kolejnych przedsięwzięciach.

Nagrodzone prace będziemy sukcesywnie publikować. Na początek- praca Marty Moleń.

Życie w Warszawie XXI wieku

Czy życie w Warszawie XXI wieku różni się od życia w innych miastach Polski ? Odpowiedź jest prosta – różni się i to bardzo. Już przy pierwszym zetknięciu się z warszawskim zgiełkiem i ruchem, każdy nowoprzyjezdny zauważa różnicę w codziennym życiu. Warszawa to twór bardzo oryginalny ale zarazem bardzo elastyczny. Każdy, kto pragnie tu zamieszkać musi się w pewien sposób dostosować do reguł i zasad panujących w Warszawie. Ci, którzy tego nie potrafią, zaczynają narzekać i wybrzydzać. Warszawa jest swego rodzaju enklawą; rodzajem sieci wewnętrznej. Wszechobecny monitoring, bankomaty, elektronika i nowoczesność sprawiają że stolica zmienia się z każdym dniem. Powstają nowe osiedla-twierdze, odgrodzone wręcz odizolowane od reszty miasta. Warszawa to miasto wciąż rozwijające się i rozrastające się i powiększające swoje granice. Ludzie żyjący tu od lat dostosowują się do zmieniających się warunków. Nie wszystkim przychodzi to łatwo, ale przemiany cywilizacyjne wymuszają to na nich. Życie w Warszawie XXI wieku, nie jest tak stresujące jak w innych większych aglomeracjach światowych, lecz nie pozostaje daleko w tyle. Stolica Polski stara się wyznaczać własne trendy życia dnia codziennego, lecz także chętnie korzysta ze sprawdzonych wzorców stolic europejskich lub światowych. Motorem napędowym naszego miasta staje się młodzież ucząca się i próbująca podjąć tu pracę. Warszawa to miasto, które albo się pokocha i pozwoli się nieść do przodu lub znienawidzi i niestety zmusi to nas do jej opuszczenia. Niestety wiele rzeczy się nie zmienia od wieków – pieniądz rządził i pieniądz rządzi w Warszawie zarówno XIX czy XXI wieku. Ludzie bogatsi mają łatwiejszy start życiowy, ale nie zawsze to idzie w parze z umiejętnościami, natomiast gorzej sytuowani muszą ciężką pracą wykazać swoją przydatność w określonych kręgach zawodowych czy też społecznych.

Życie w Warszawie XXI wieku, to niestety ciągły pęd do przodu – czy to już typowy „wyścig szczurów” – w pewnych korporacjach to jest reguła, ale w życiu codziennym -na szczęście- jeszcze nie.

Warszawa XXI wieku potrafi bardzo zaskakiwać i w to bardzo pozytywny sposób.

Wiele inicjatyw społecznych zostaje wdrażanych w życie, wiele miejsc staramy się zachować takimi, jakie były przez lata lub nawet wieki; dbamy w Warszawie o dobro kulturalne i umysłowe narodu. Warszawa XXI wieku to ciągłe wyzwania dla jej mieszkańców, ale także dla gości ich odwiedzających.