Kącik kulinarny

Kącik kulinarny
 • JoomlaWorks Simple Image Rotator
 • JoomlaWorks Simple Image Rotator
 • JoomlaWorks Simple Image Rotator
 • JoomlaWorks Simple Image Rotator
 • JoomlaWorks Simple Image Rotator
 • JoomlaWorks Simple Image Rotator
 • JoomlaWorks Simple Image Rotator
 • JoomlaWorks Simple Image Rotator
 • JoomlaWorks Simple Image Rotator
 • JoomlaWorks Simple Image Rotator
 • JoomlaWorks Simple Image Rotator
 • JoomlaWorks Simple Image Rotator
 • JoomlaWorks Simple Image Rotator
 • JoomlaWorks Simple Image Rotator
 • JoomlaWorks Simple Image Rotator
 • JoomlaWorks Simple Image Rotator
 • JoomlaWorks Simple Image Rotator
 • JoomlaWorks Simple Image Rotator
 • JoomlaWorks Simple Image Rotator
 • JoomlaWorks Simple Image Rotator

Logowanie


Nie pamiętam hasła
Aktualności arrow Dla Uczniów arrow Odkrywamy talenty
Marcus Hallgren w ZSG
08.12.2014.

4. grudnia mieliśmy zaszczyt gościć w naszej szkole znaną postać w świecie gastronomii, a mianowicie Pana Marcusa Hallgrena, który przybył do nas specjalnie ze Szwecji. W związku z tym, uczniowie naszej placówki mieli możliwość wysłuchania prezentacji (oczywiście w języku angielskim) odnośnie zasad sztuki kulinarnej, przygotowania potraw oraz prowadzenia własnej działalności związanej z zarządzaniem restauracją. Nad przebiegiem całego spotkania opiekę sprawowała prof. Anna Mirończuk, a jej podopieczni uczniowie ( członkowie Koła Dziennikarskiego- Anna Szczęsna i Filip Rasolomampionona) mieli możliwość, tuż po prezentacji, do przeprowadzenia krótkiego wywiadu z przybyłym gościem.

Serdecznie dziękujemy Marcusowi za przybycie i poświęcony nam czas!

Thank you Marcus!                                                                     Arleta Stanisławska

spotkanie_2mspotkanie_5m
Zmieniony ( 12.12.2014. )
 
Jak robią to inni - w poszukiwaniu pomysłu na szkołę
Wpisał: Ewa Bielak   
10.12.2014.

Jak robią to inni …

w poszukiwaniu pomysłu

na szkołę

 

ws3

3 grudnia 2014 r., w godz. 10.00 – 15.00. dla przedstawicieli szkół posiadających Honorowe Wyróżnienie Prezydenta m.st. Warszawy „Szkoła z pomysłem” oraz zainteresowanych nauczycieli spoza Programu  do Teatr WARSawy (Rynek Nowego Miasta 5), odbyło się seminarium edukacyjne, składające się z prezentacji artystyczno-edukacyjnych oraz konferencji oświatowej w formie  wymiany doświadczeń między szkołami uhonorowanymi Wyróżnieniem. Były to jednocześnie piąte urodziny Programu „Szkoła z pomysłem”. Nasza szkoła została wyróżniona i poproszona o przygotowanie autorskiego występu ukazującego innowacyjne sposoby pracy nauczyciela z uczniami. Koło Teatralne WÓZ TESPISA zaprezentowało autorskie przedstawienie w klimacie Gombrowiczowskim, zatytułowane „Centon z romantyczną nutą czyli o powtórce do matury zaklętej w smak słowa i kultury” . Spektakl został przygotowany przez wychowanków pani Ewy Skrońc-Bielak, która wcześniej wygłosiła słowo wstępne na temat sposobu rozwijania kreatywności wśród uczniów ZSG.

Zmieniony ( 12.12.2014. )
Czytaj całość…
 
Wegetariański Dzień bez futra
Wpisał: Ewa Bielak   
01.12.2014.

 wegedayW tym roku przypada 20. rocznica ustanowienia w Polsce Dnia bez Futra. Został on zapoczątkowany w 1994 roku przez aktywistów Frontu Wyzwolenia Zwierząt podczas IV Ogólnopolskiego Kongresu „Teraz Ziemia”. Z tej okazji w naszej szkole odbył się Dzień promocji edukacji ekologicznej polegający na przygotowaniu etycznej i empatycznej biesiady wegetariańskiej, która miała być poparciem dla sprzeciwu przeciwko hodowli zwierząt na futra.KLUB EKOLOGA  oraz uczniowie pod pieką pani Katarzyny Goliszewskiej o pani Ewy Bielak przygotowali kilkadziesiąt smacznych i zdrowych potraw, aby wspierać akcję pomocy bezbronnym zwierzętom. W programie tego dnia znalazły się również pogadanki : pani dyrektor Marzeny Cieślak na temat zrównoważonego i zbilansowanego odżywiania oraz sposobu życia z wykluczeniem produktów pochodzenia zwierzęcego, pani Barbary Metter na temat anoreksji i bulimii oraz pani Elżbiety Jankowskiej na temat empatycznej komunikacji wśród ludzi ( mówiących np. "językiem gazeli").O smakowe bogactwo empatycznego i ekologicznego stołu zadbała nieoceniona i empatyczna pani Eugenia Kościk!!!

Pani Bielak tradycyjnie rozdała ulotki Fundacji Viva i zapytała, kto z obecnych ma w domu "pupila futerkowego". Kto przytula się do swojego zwierzaka, rozmawia z nim, głaszcze po futrze? Bo to jest jedyny ludzki sposób na posiadanie futra...

Wprowadzenie zakazu hodowania zwierząt na futra to długotrwały proces i wymaga wiele wysiłku, prowadzenia kampanii i współpracy z politykami, jednak sukces jest możliwy. Potwierdzają to przykłady krajów europejskich, które wprowadziły całkowity bądź częściowy zakaz takiej hodowli. Żadnej fermy futrzarskiej nie ma już w Austrii, Wlk. Brytanii, Bośni i Hercegowinie, a w Chorwacji nastąpi to za kilka lat. Miesiąc temu całkowity zakaz wprowadzono również w części Belgii – Walonii. W dalszym ciągu ważą się losy zakazu w Holandii, ale jeśli sąd podtrzyma decyzję, wszystkie fermy będą musiały zniknąć do 2024 r.CZYTAJ DALEJ.

OBEJRZYJ FOTORELACJĘ:  Dzień bez futra

Zmieniony ( 01.12.2014. )
Czytaj całość…
 
Kalendarz edukacji kulturalnej- LISTOPAD
Wpisał: Ewa Bielak   
12.11.2014.
KULTUROWE DZIAŁANIA ODBYWAJĄ SIĘ W MIEJSCU ICH REALIZACJI, ZACHĘCAMY DO UCZESTNICTWA:

14 listopada
Muzeum Sztuki Nowoczesnej
"Nie taka Sztuka straszna" - warsztaty familijne dla rodzin


16 listopada
Teatr Małego Widza w Stołecznym Centrum Edukacji Kulturalnej
Spektakl "Cztery pory roku" dla dzieci w wieku 1-5 lat


17 listopada
"Marzyciele i Rzemieślnicy" w kamienicy Braci Jabłkowskich
Debata młodych producentów nieformalnych grup młodzieżowych


18 listopada
Pracownia Katarzyny Sawko
Projekt "Wióry lecą" Warsztaty stolarskie dla kobiet


24 listopada
Służewski Domu Kultury
Warsztaty Anny Mamińskiej "Mam swój film, czyli jak zrealizować projekt wielokulturowy"


26 listopada
Stara Prochownia Stołecznego Centrum Edukacji Kulturalnej
Spektakl "Ania" Teatru Moralnego Niepokoju z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego nr 4 w ramach Festiwalu SZTUKA DZIAŁA


Uwaga: Konieczna rezerwacja bezpłatnych wejściówek drogą mailową na adres: Ten adres e-mail jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć

26 listopada
Szkoła Podstawowa nr 50
Projekt "Tworzę, więc jestem" - Fundacja Nowa Orkiestra Kameralna

 

INSTYTUCJE ANIMACJI KULTURY W NASZEJ DZIELNICY: Śródmieście

 

Zmieniony ( 12.11.2014. )
 
Waszawska Jesień Poezji w ZSG
20.10.2014.

poecibannerW czwartek 16 października 2014 r. w naszej szkole gościliśmy znanych i cenionych poetów należących do Związku Literatów Polskich: Jana Tulika oraz Mieczysława Machnickiego, którzy wraz z prof. Ewą Skrońc – Bielak poprowadzili lekcję języka polskiego poświęconą poezji. Obaj poeci zaprezentowali kilka własnych wybranych utworów nawiązując z uczniami polemikę na temat sensu pisania wierszy i podstawowego znaczenia poezji w życiu społecznym.

Czytaj całość: Spotkanie z poezją czyli WARSZAWSKA JESIEŃ POEZJI w ZSG

Zmieniony ( 28.10.2014. )
 
Literacki Konkurs Varsavianistyczny
Wpisał: Ewa Bielak   
24.04.2014.

literackiJury ds. konkursu literackiego-publicystycznego pt. „Codzienność Warszawy XXI wieku. Miasto, ludzie, zdarzenia” w wyniku analizy prac nadesłanych do administratora strony „Literackie podróże z bohaterami lektur” uznała, że do konkursu zakwalifikowało się 36 prac, a 17 zostaje zdyskwalifikowanych wskutek niezgodności z regulaminem.

Przedmiotem Konkursu były zamknięte formy literackie lub publicystyczne mieszczące się w gatunkowej formule opowiadania, noweli lub mikronarracji o strukturze fabuły jednowątkowej, zarówno te bazujące na relacji dokumentującej, jak i operujące kreacją o charakterze czysto fikcyjnym lecz varsavianistycznym.

W następstwie prac komisji składającej się z zespołu uczniów i nauczycieli (a także dziennikarza) ustalono przyznanie następujących nagród:

I miejsce – Anita Plichta, Arleta Stanisławska

II miejsce – Marta Moleń

III miejsce – Karolina Krawiec, Anna Szczęsna

Wyróżnienie – Dominika Sienkiewicz

Uczennice uzyskały tytuł :  Literackiego debiutu Roku Czytelnictwa 2014.literacki2
Nagrody zostały wręczone podczas uroczystej gali w małej sali gimnastycznej, a zwyciężczynie zostały zaproszone na pyszny, ekologiczny poczęstunek.

 Celem powołania konkursu " Codzienność XXI wieku " było  inspirowanie i promocja uczniowskiej twórczości oryginalnej, opisującej dzisiejsze realia i doświadczenia egzystencjalne,  opowiadającej o otaczającym nas świecie i poruszającej aktualne problemy społeczne, w tym szkolne. Organizatorzy, patroni i sponsorzy Konkursu pragnęli za jego pomocą wspierać dzieła literackie uczniów ZSG,  a szczególnie takie, które przejawiają potencjał do stworzenia uniwersalnej opowieści o współczesnej Warszawie.

Dziękujemy wszystkim za udział w konkursie i zachęcamy do udziału w kolejnych przedsięwzięciach.

    Czytaj na stronie Biura Edukacji-KONKURS

Nagrodzone prace będziemy sukcesywnie publikować. Na początek- praca Marty Moleń.

Życie w Warszawie XXI wieku

  

Czy życie w Warszawie XXI wieku różni się od życia w innych miastach Polski ? Odpowiedź jest prosta – różni się i to bardzo. Już przy pierwszym zetknięciu się z warszawskim zgiełkiem i ruchem, każdy nowoprzyjezdny zauważa różnicę w codziennym życiu. Warszawa to twór bardzo oryginalny ale zarazem bardzo elastyczny. Każdy, kto pragnie tu zamieszkać musi się w pewien sposób dostosować do reguł i zasad panujących w Warszawie. Ci, którzy tego nie potrafią, zaczynają narzekać i wybrzydzać. Warszawa jest swego rodzaju enklawą; rodzajem sieci wewnętrznej. Wszechobecny monitoring, bankomaty, elektronika i nowoczesność sprawiają że stolica zmienia się z każdym dniem. Powstają nowe osiedla-twierdze, odgrodzone wręcz odizolowane od reszty miasta. Warszawa to miasto wciąż rozwijające się i rozrastające się i powiększające swoje granice. Ludzie żyjący tu od lat dostosowują się do zmieniających się warunków. Nie wszystkim przychodzi to łatwo, ale przemiany cywilizacyjne wymuszają to na nich. Życie w Warszawie XXI wieku, nie jest tak stresujące jak w innych większych aglomeracjach światowych, lecz nie pozostaje daleko w tyle. Stolica Polski stara się wyznaczać własne trendy życia dnia codziennego, lecz także chętnie korzysta ze sprawdzonych wzorców stolic europejskich lub światowych. Motorem napędowym naszego miasta staje się młodzież ucząca się i próbująca podjąć tu pracę. Warszawa to miasto, które albo się pokocha i pozwoli się nieść do przodu lub znienawidzi i niestety zmusi to nas do jej opuszczenia. Niestety wiele rzeczy się nie zmienia od wieków – pieniądz rządził i pieniądz rządzi w Warszawie zarówno XIX czy XXI wieku. Ludzie bogatsi mają łatwiejszy start życiowy, ale nie zawsze to idzie w parze z umiejętnościami, natomiast gorzej sytuowani muszą ciężką pracą wykazać swoją przydatność w określonych kręgach zawodowych czy też społecznych.

Życie w Warszawie XXI wieku, to niestety ciągły pęd do przodu – czy to już typowy „wyścig szczurów” – w pewnych korporacjach to jest reguła, ale w życiu codziennym -na szczęście- jeszcze nie.

Warszawa XXI wieku potrafi bardzo zaskakiwać i w to bardzo pozytywny sposób.

Wiele inicjatyw społecznych zostaje wdrażanych w życie, wiele miejsc staramy się zachować takimi, jakie były przez lata lub nawet wieki; dbamy w Warszawie o dobro kulturalne i umysłowe narodu. Warszawa XXI wieku to ciągłe wyzwania dla jej mieszkańców, ale także dla gości ich odwiedzających.

 

 

Marta Moleń

 

 

Zmieniony ( 07.05.2014. )
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 13 - 18 z 72
© 2017 Z Życia Szkoły
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.