Kącik kulinarny

Kącik kulinarny
 • JoomlaWorks Simple Image Rotator
 • JoomlaWorks Simple Image Rotator
 • JoomlaWorks Simple Image Rotator
 • JoomlaWorks Simple Image Rotator
 • JoomlaWorks Simple Image Rotator
 • JoomlaWorks Simple Image Rotator
 • JoomlaWorks Simple Image Rotator
 • JoomlaWorks Simple Image Rotator
 • JoomlaWorks Simple Image Rotator
 • JoomlaWorks Simple Image Rotator
 • JoomlaWorks Simple Image Rotator
 • JoomlaWorks Simple Image Rotator
 • JoomlaWorks Simple Image Rotator
 • JoomlaWorks Simple Image Rotator
 • JoomlaWorks Simple Image Rotator
 • JoomlaWorks Simple Image Rotator
 • JoomlaWorks Simple Image Rotator
 • JoomlaWorks Simple Image Rotator
 • JoomlaWorks Simple Image Rotator
 • JoomlaWorks Simple Image Rotator

Logowanie


Nie pamiętam hasła
Aktualności arrow Dla Nauczycieli arrow Publikacje Nauczycieli
Przeniesienie stolicy z Krakowa do Warszawy
Wpisał: Ewa Bielak   
28.04.2016.
 19. czerwca 1587 roku Zygmunt Waza został wybrany królem Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Była w tym wyborze niewątpliwa zasługa jego ciotki ze strony matki Anny Jagiellonki.
27 grudnia odbyła się koronacja w Krakowie, Zygmunt III Waza stał się „podwójnym monarchą” polsko- szwedzkim.
Wzorem wcześniejszych władców zamieszkał na Wawelu.

    W ostatnią niedzielę stycznia roku 1595 w królewskiej rezydencji wybuchł pożar. Zaczął  się niegroźnie od zapalenia sadz w kominie, ale szybko się rozprzestrzeniał. Król zajął się organizowaniem gaszenia. Warunki były trudne między innymi dlatego, że zamarzła przygotowana w specjalnych wannach woda. Z pomocą pospieszyli zakonnicy z pobliskich klasztorów. Udało się wynieść rzeczy króla, ale przedmioty należące do królowej i jej dam wyrzucane w pośpiechu przez okna uległy zniszczeniu lub zostały rozkradzione. Po pożarze dwór mieszkał przez kilka dni w kamienicy przy Rynku Głównym , a  następnie przeniósł się do Łobzowa –królewskiej siedziby. W czerwcu królewska małżonka urodziła syna, przyszłego króla Władysława IV.

     Po tym  radosnym wydarzeniu zapadła decyzja o przeniesieniu siedziby monarchy do Warszawy.  Podjęto ją  z kilku względów. Po pierwsze Wawel był mocno zniszczony. Zdecydowano co prawda  o odbudowie, ale  miał być to proces długofalowy. Ważniejsza była przyczyna natury politycznej. Od 1592 roku nie żył ojciec króla Jan Waza, po którym formalnie objął on tron szwedzki. Racja stanu wymagała zatem częstszego bywania „za morzem” co położenie Warszawy ułatwiało. Wiosną 1596 roku kilkadziesiąt wozów wyładowanych dobrem monarszym ruszyło w stronę przyszłej stolicy. Jednocześnie Wisłą płynęła na trzech statkach reszta rzeczy. Po dziesięciu dniach podróżnicy znaleźli się w Warszawie – był 18 marca 1596 roku.

    Nie były to ostateczne przenosiny. Podróże między Warszawą a Krakowem trwały jeszcze długo. Dopiero w 1611 roku powstał stały dwór w dzisiejszej stolicy. W latach 1643- 1644 wykonano  pomnik króla Zygmunta , jego fundatorem był syn zmarłego monarchy,  kolejny król - Władysław IV. Był to pierwszy świecki pomnik, stanął przed zamkiem i stoi tam do dziś.

 

                                                                                        Monika Stempień

Zmieniony ( 28.04.2016. )
 
Ekologia a żywienie
Wpisał: Ewa Bielak   
24.01.2016.
 Wykład pana Sławomira Rybkowskiego na temat zrównoważonego rozwoju rolnictwa. Kliknij: Rozwój zrównoważony rolnictwa
 
Pomysł na lekcję- prezentacja PREZI
Wpisał: Ewa Bielak   
27.01.2015.

 W czasie ferii można przyjrzeć się ciekawemu pomysłowi, zaadaptować go na własne potrzeby i wykorzystać, wzbogacając w ten sposób swój warsztat pracy- nauczyciela praktyka... Aplikacja "bije na głowę" PowerPoint i jest zdecydowanie bardziej estetyczna. Radzę jednak początkowo, żeby poznać podstawy, wesprzeć przewodnikiem, który znalazłam na blogu EKSPERCI .

W trakcie ćwiczeń radzę skorzystać z opcji programu File -> Export as portable prezi…. Załączam przewodnik użytkownika: Prezi Desktop 3 Guide.

Polecam również stronę, na której znajdują się informacje i instrukcja, jak wykorzystać ten pakiet multimedialny.

Co to jest PREZI? Uczniowie już stosują go skutecznie i prezentują swoje prace w czasie lekcji. 

Prezi.com to nowa koncepcja budowania prezentacji multimedialnych. Nie ma tutaj zwykłych slajdów jak w programie PowerPoint, cała treść zawarta jest w  formie “pływających” bloków na wielkiej interaktywnej mapie. Zdefiniowane punkty na mapie przybliżamy, oddalamy w zależności od wcześniej ustalonego schematu. Tym punktem na mapie może  być tekst, grafika, wideo, schemat – przeskakujemy pomiędzy tymi elementami wg ustalonej kolejności. Prezi to przede wszystkim aplikacja internetowa, ale ma również swoje odpowiedniki na iPad’a czy też dla użytkowników działających offline’owo. Czytaj więcej na stronie źródłowej: PREZI- platformy edukacyjne.

Polecam!

Zmieniony ( 03.02.2015. )
 
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Wpisał: Monika Stempień   
26.02.2012.

 Prezydent Bronisław Komorowski rok temu podpisał ustawę z dnia 3 lutego 2011 roku o ustanowieniu Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych". Pierwszy marca został ogłoszony świętem państwowym i obchodzimy go w  bieżącym roku po raz drugi. Dopiero po przeszło dwudziestu  latach , które minęły od obrad  okrągłego stołu przywraca się tym BOHATEROM właściwe miejsce i pamięć w naszej historii i w społeczeństwie, pokazując , że Rzeczypospolita  Polska jest demokratycznym państwem prawnym.

Kim byli Ci, których komuniści rządzący Polską po II wojnie światowej określali mianem „zdrajców", "zaplutych karłów reakcji"?

          To zazwyczaj żołnierze Podziemnego Państwa Polskiego ,którzy po rozwiązaniu Armii Krajowej postanowili pozostać w konspiracji i walczyć dalej, traktując  narzucony przez sowietów  system komunistyczny jako nową okupację. Walczyli do 1947 roku, chociaż pojedyncze oddziały były aktywne do lat pięćdziesiątych, a ostatni „Żołnierz Wyklęty" Józef Franczak "Lalka" został zamordowany przez Zmotoryzowane Oddziały Milicji Obywatelskiej w 1963 roku.

    Wybrany obraz Żołnierz Wyklęty sierżant Józef Franczak „Lalka"

        Było to około 250 tysięcy ludzi, wywodzących się  z różnych środowisk, reprezentujących różne zawody, od młodzieży po starsze pokolenia.  Najwięcej oddziałów działało na Podlasiu, Mazowszu, Kresach.

Zapłacili oni wysoką cenę za swoją postawę i walkę. Byli skazywani na kary śmierci, mordowani w więzieniach (często bez wyroków sądowych). Ci, którzy przetrwali , po wyjściu z więzienia nadal byli nieakceptowani przez ówczesne władze i wyrzuceni na margines życia społecznego.

Instytut Pamięci Narodowej przy wsparciu TVP Historia  organizuje akcję edukacyjną  „Przywróćmy ich pamięci" - zachęcam do udziału.
Zmieniony ( 26.02.2012. )
 
Projekty, konkursy, inicjatywy
Wpisał: Ewa Bielak   
12.05.2014.

Projekty, konkursy, inicjatywy …

Zapraszamy do zapoznania się z artykułem pani Mileny Wierzbickiej-Wąs, pedagoga szkolnego, inicjatora projektów i konkursów szkolnych.

Rozpoczecie_w_ZSGKończący się rok szkolny  to z pewnością okazja do podsumowań i przypomnienia inicjatyw podjętych na terenie szkoły, naszych osiągnięć i sukcesów . Dokonując takich podsumowań nie mogę nie wspomnieć o kilku przedsięwzięciach, w których miałam okazję uczestniczyć wspólnie z uczniami ZSG.

Pierwszą inicjatywą był udział klas II Zasadniczej Szkoły Gastronomicznej w programie edukacji konsumenckiej „W  dorosłe życie bez długów”. Podstawowym celem programu  było przygotowanie młodzieży do poruszania się w  rzeczywistości planowania finansowego oraz reagowania na informacje docierające do nich , jako do konsumentów finansowych .  Uczniowie  trzech klas otrzymali certyfikaty, które mogą posłużyć jako jedna z pozycji przy konstruowaniu  CV.

Kolejnym przedsięwzięciem był udział klasy II a Zasadniczej Szkoły Gastronomicznej
w projekcie LIFE SKLLS pod patronatem Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży .  Realizacja tego przedsięwzięcia rozpoczęła się już w drugim semestrze poprzedniego roku szkolnego. Uczestnicy brali udział w zajęciach z zakresu kształtowania umiejętności społecznych. 
Po odbyciu cyklu zajęć, mających na celu wyposażenie  uczestników w niezbędne umiejętności : planowania, organizacji , współpracy w zespole, rozpoczęto przygotowanie
do realizacji projektów uczniowskich.  Przygotowano dwa projekty :

1.      „Kuchnią i uśmiechem w dziecięce serce”- w jego ramach  uczniowie zaprosili dzieci z świetlicy TPD, wspólnie przygotowali posiłek i opowiedzieli jak ważne jest zdrowe żywienie.

2.      „Cztery pory roku ze smakiem”- uczniowie poprosili o wspólne zdjęcia słynnych kucharzy współpracujących ze szkołą, a następnie zaprojektowali i wydrukowali kalendarz, który wykorzystali w ramach promocji szkoły podczas Dni Otwartych.

Na szczególną uwagę zasługuje  udział uczniów, realizujących projekty,  w  konkursie na innowacje techniczne.  Zadanie konkursowe polegało na opisaniu we wniosku konkursowym pomysłu na innowację techniczną mającą związek ze specyfiką szkoły  oraz wzbogacającą  jej zaplecze edukacyjne. Młodzież stanęła do konkursu z dwoma pomysłami.  Pierwszy –„inteligentna waga”, drugi- „mobilne stanowisko szefa kuchni”.  Obydwa pomysły zakwalifikowały się do drugiego etapu, otrzymując  po 1700 złotych na realizację innowacji. Na uwagę  zasługuje fakt, że grupa –„inteligentna waga” nawiązała współpracę z Kołem naukowym na Politechnice Warszawskiej. Studenci pomagali uczniom  w konstruowaniu mechanizmu elektronicznego.

 Podczas uroczystej gali ogłoszono wyniki konkursu i okazało się, że grupa , która skonstruowała mobilne stanowisko wygrała! Nagroda główna to 4000 zł na realizację własnych marzeń ! 

Kolejna inicjatywa to  współpraca z przedszkolem  w ramach promocji zdrowego żywienia . Grupa uczniów z klasy II a ZSG , mająca  już doświadczenie w realizacji takich przedsięwzięć , z chęcią podjęła się kolejnego wyzwania. Przy współpracy z nauczycielami zorganizowała  wspólne gotowanie z maluchami, gry i zabawy, w trakcie których propagowała wiedzę z zakresu zdrowego odżywiania.

Myślę,  że młodzież uczestnicząca w projektach zasłużyła na uznanie za zaangażowanie i aktywność. Cieszy fakt, że nasi uczniowie mają ogromny potencjał! Udział w dodatkowych formach aktywności podnosi ich kompetencje zawodowe, pozwala zdobyć nowe umiejętności społeczne , co w konsekwencji procentuje wzrostem poczucia własnej wartości  i pewnością siebie.

 

 

Zmieniony ( 15.05.2014. )
 
Ciekawostka matematyczna
Wpisał: Agata Kuśnierz   
02.11.2011.

Wieża Hanoi - anegdota

Wybrany obrazW wielkiej świątyni Benares w Hanoi, pod kopułą, która zaznacza środek świata, znajduje się płytka z brązu, na której umocowane są trzy diamentowe igły, wysokie na łokieć i cienkie jak talia osy. Na jednej z tych igieł, w momencie stworzenia świata, Bóg umieścił 64 krążki ze szczerego złota. Największy z nich leży na płytce z brązu, a pozostałe jeden na drugim, idąc malejąco od największego do najmniejszego. Bez przerwy we dnie i w nocy kapłani przekładają krążki z jednej diamentowej igły na drugą, przestrzegając niewzruszonych praw Brahma. Prawa te chcą, aby kapłan na służbie brał tylko jeden krążek na raz i aby umieszczał go na jednej z igieł w ten sposób, by nigdy nie znalazł się pod nim krążek mniejszy. Wówczas, gdy 64 krążki zostaną przełożone z igły, na której umieścił je Bóg w momencie stworzenia świata, na jedną z dwóch pozostałych igieł, wieża, świątynia, bramini rozsypią się w proch i w jednym oka mgnieniu nastąpi koniec świata.

  Oczywiście, nie musimy przejmować się przepowiednią zawartą w tej legendzie, ponieważ, czas potrzebny na przełożenie 64 krążków jest bardzo długi, dla 64 krążków ilość ruchów wynosi 264-1 i jest to olbrzymia, 19-cyfrowa liczba. Jeśli przyjąć, że każdy ruch trwa 1 sekundę to przełożenie 64 krążków będzie trwać setki miliardów lat.
Zmieniony ( 02.11.2011. )
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 1 - 6 z 19
© 2017 Z Życia Szkoły
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.