Aktualności arrow Szkoła arrow Zagraniczne staże arrow Staże zagraniczne dla uczniów ZSG
Staże zagraniczne dla uczniów ZSG
06.10.2016.

erasmus-logo

Zespół Szkół Gastronomicznych im. prof. E. Pijanowskiego stał się beneficjentem projektu, wspierającego mobilność edukacyjną młodzieży i przystępuje do realizacji projektu „Trening czyni mistrza - praktyki zagraniczne szansą na lepszy start w dorosłe życie”, finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) w ramach projektu „Staże zagraniczne dla uczniów i absolwentów szkół zawodowych oraz mobilność kadry kształcenia zawodowego”.

Projekt będzie realizowany od 1.09. 2016 do 30.06.2018 i zakłada uczestnictwo w zagranicznych praktykach zawodowych 4 grup uczniów, kształcących się z w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych. Partnerem zagranicznym projektu jest Stowarzyszenie B.B.V. Eberswalde z ośrodkiem kształcenia zawodowego w Bad Freienwalde w Niemczech.

Głównymi celami projektu jest rozwój umiejętności zawodowych młodzieży poprzez udział w praktykach zagranicznych, zwiększenie mobilności młodzieży na europejskim rynku pracy, rozwijanie kompetencji językowych i społecznych. W projekcie wykorzystany zostanie Europejski System Akumulowania i Przenoszenia Osiągnięć w Kształceniu i Szkoleniu Zawodowym – ECVET. Na jego podstawie dobyte podczas praktyk kwalifikacje zostaną potwierdzone certyfikatem. Oczekiwanym rezultatem projektu będzie ponadto podniesienie kompetencji organizacyjnych i społecznych praktykantów oraz wzrost ich umiejętności adaptacyjnych, poznanie specyfiki niemieckiego rynku pracy, przygotowanie do pracy w środowisku wielokulturowym również na innych europejskich rynkach. Kwalifikacje nabyte podczas praktyki w Niemczech zwiększą konkurencyjność stażystów jako przyszłych absolwentów na lokalnym, krajowym rynku pracy i ułatwią im poszukiwanie zatrudnienia lub założenie własnej działalności. Projekt „Trening czyni mistrza - praktyki zagraniczne szansą na lepszy start w dorosłe życie” wynika z analizy potrzeb rynku pracy, który poszukuje młodych ludzi z wysokim poziomem przygotowania zawodowego, w którym odbycie stażu za granicą stanowi dodatkowym atut.

Koordynatorami projektu są p. Agnieszka Kopij oraz p. Marzena Dymarska. W październiku w szkole rozpocznie się akcja informacyjna na temat projektu, a w listopadzie rozpocznie się rekrutacja uczestników. Warunki udziału w projekcie, regulamin rekrutacji oraz kryteria rekrutacyjne zostaną zamieszczone na stronie internetowej szkoły.

Zmieniony ( 13.10.2016. )