Nowiny szkolne i klasowe.Ciekawostki i zapowiedzi.
Zapraszamy do odwiedzania naszych stron.

Kontakt mailowy: bielakewa@poczta.onet.pl

klik klik

Nasza szkoła

PRZESZŁOŚĆ:

ARCHIWUM ROKU SZKOLNEGO 2008/2009:http://admzsg.edu.pl/zzyciaszkoly/?page_id=128

ARCHIWUM ROKU SZKOLNEGO 2009/2010 :

Co dzieje się w szkole?

 

24 Lipiec 2010 Muzyka organowa w Parafii Świętej Barbary

Parafia Świętej Barbary oraz Fundacja Artibus zapraszają na czterdziesty dziewiąty koncert cyklu Muzyka organowa w Parafii Świętej Barbary -Niedziela 25 lipca 2010 roku, godzina 17:30 Kościół p.w. Świętych Apostołów Piotra i Pawła-Parafia Świętej Barbary

 

 

28 Czerwiec 2010 Zmarł Andrzej Szypowski

kokarda-zalobna.jpegW dniu 23 czerwca 2010 roku zmarł znany varsavianista Andrzej Szypowski- artysta fotografik,  animator kultury, działacz Fundacji Artibus, propagator AKCJI WURLITZER ,  współautor  znakomitych książek albumowych, posiadający  wraz z żoną – pisarką Marią Szypowską -dorobek 55 lat twórczej  pracy. Zespół Szkół Gastronomicznych  współpracuje z Fundacją  ARTIBUS nad przekazaniem zabytkowych organów kinowych do służby społecznej w Muzeum Techniki.

Łączymy się w smutku z Rodziną zmarłego, wspaniałego i zasłużonego dla kultury polskiej Człowieka.

Informacja o wynikach przetargu

info1oprzetargu.jpg info2oprzetargu.jpg

info1oprzetargu.jpg

info2oprzetargu.jpg

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO - 9.00 W SALACH  LEKCYJNYCH.

UROCZYSTA MSZA ŚWIĘTA W PARAFII ŚW.BARBARY- 10.30

Wykaz sal na zakończenie roku szkolnego: WYKAZ SAL

PROJEKT EDUKACYJNO-KULTUROWY

AKCJA WURLITZER

 a1.jpg

aa.jpg

 w22.jpg

w5.jpg

W ramach Akcji Wurlitzer Koło Dziennikarskie i Młodzi Przyjaciele Organów Wulitzera wraz z wybranymi klasami TGH oraz ZSZ  wybrali się w czerwcu na 3 wycieczki edukacyjne do Muzeum Techniki- miejsca docelowej lokacji organów kinowych Wurlitzer. Pani Ewa Skrońc-Bielak poprowadziła wykłady związane z projektem , łącząc wiedzę o organach Wurlitzera z kulturą i historią Polski.W trakcie projektu uczniowie “poszukiwali tajemnic ” i ciekawostek na temat tego zabytkowego instrumentu kinowego, jedynego w Europie Środkowej i wschodniej, który powinien przypomnieć głosy przeszłości kina…Mamy nadzieję, że akcja Wurlitzer zakończy się sukcesem w przyszłym roku!

 

 okladka.jpg

               PROJEKT EDUKACYJNO-KULTUROWY

10 czerwca odbył się projekt naukowy w Sierpcu. Było  to przedsięwzięcie edukacyjno- kulturowe o charakterze regionalnym. Sesja naukowa w terenie dotyczyła edukacji z zakresie realizacji założeń programowych ścieżki „Kultura w słowie i w smaku zaklęta”.  Brało w niej udział sześć klas:1d,1j,1f,2a,3d,3h. Opiekunami byli nauczyciele poszczególnych specjalności- języka polskiego, pani Ewa Skrońc-Bielak, pani Helena Nowak) bibliotekoznawstwa (pani Grażyna Piątkowska), technologii gastronomicznej i zasad żywienia ( pani Krystyna Radziwon), obsługi konsumenta (pani Ilona Leszczyńska i pan Dominik Orłowski)i pedagog Joanna Hodyra.

Na miejscu wysłuchaliśmy specjalnie przygotowanej dla na lekcji  na temat zasad żywienia ludności wiejskiej do XIX wieku.. Poznaliśmy obyczaje, tradycje przygotowywanych potraw na  poszczególne święta oraz wiele niecodziennych  nazw, których można używać

zamiennie(nazwy potraw). Dowiedzieliśmy się również, że wiele nazw potraw, ziaren i symboli pochodzi od czczonych w XVII-XVIII wieku bogów  .

Następnie czekało na nas wiele atrakcji: przejazd bryczką, podczas której mieliśmy możliwość podziwiać piękne, wiejskie krajobrazy(zbliżone do krajobrazów z XVII-XVIII wieku).  Po skansenie oprowadzały nas przewodniczki, które szczegółowo opowiadały o znajdujących się tam

chatach, które zostały zrekonstruowane tak, aby przybliżyć nam fakt, jak bardzo zmieniło się życie ludzi. Mieliśmy również możliwość ( po pokazie) skosztowania prawdziwego masła i chleba, którym wszyscy się zachwycali. Niektórzy uczniowie prezentowali przygotowane scenki z „Wesela” i „Chłopów” z zastosowaniem stylizacji gwarowej.

Na koniec dnia odbył się grill…A pani Bielak nie rozstawała się z bochnem chleba…

25.jpg34.jpg_dsc7899.jpg43.jpg

A potem musieliśmy wrócić do rzeczywistości.

gr.jpg

110.jpg

Było cudownie!  ( Marta Przybysz-Koło Dziennikarskie)

 KONIECZNIE OBEJRZYJ  FOTOGALERIĘ!!!:


http://KOŁO DZIENNIKARSKIE

172.jpg

Dnia 8 czerwca-od wczesnych godzin porannych- w trakcie przerw i lekcji przekazywano   informacje o Dniu szkoły bez przemocy. Uczniowie - delegacja   informowali również w trakcie zajęć, że każda przemoc jest zła. Podczas zajęć lekcyjnych do sal wchodził “korowód pokoju” złożony z uczniów klasy I d i I i i propagował hasło: STOP PRZEMOCY!!! 

                                     91.jpg

Nauczyciele szkoły, a także Dyrekcja, Pedagodzy i pracownicy administracji włączyli się czynnie w akcję, co zaowocowało happeningiem przedmiotowym.

131.jpg

 

 151.jpg

 

 

Propagowane były również informacje na temat możliwości wyboru różnych form wolontariatu- zostało przygotowane stoiskao wolontaryjne, które skupiło młodzież zaangażowaną w różnorodne akcje na terenie szkoły. Grupa teatralna zaprezentowała w trakcie dużej przerwy wiersze Jana Twardowskiego, a wybrane klasy obejrzały film na temat przerwania cyberprzemocy. Odbyła się również debata przedmiotowa na temat niestosowania przemocy i przymusu.

18.jpg

Czytaj więcej :SZKOŁA BEZ PRZEMOCY

Wypowiedź ucznia:


Temat: Jak żyć bez przemocy?

 

Moim zdaniem życie bez przemocy nie jest trudne. Są jednak ludzie, którzy posiadają skłonności do agresji. Jak sobie z tym radzić?

Po pierwsze należy nauczyć się rozumieć innych ludzi oraz akceptować ich zachowanie. Niektórzy z nas nie potrafią być tolerancyjni wobec innych. W związku z tym reagują przemocą na rzeczy, które im się nie podobają np.: na wygląd innej osoby lub jej zachowanie. Akceptacji tej można się nauczyć rozmawiając z tą osobą. Poprzez rozmowę oraz bliższe poznanie takiego człowieka możemy postarać się go zrozumieć i zaakceptować.

Jeżeli ktoś nie potrafi, mimo wszystko, radzić sobie z  przemocą, zawsze ma chęć wyładowania swojej agresji, powinien uprawiać jakiś sport. Jest to najlepszy sposób na rozładowanie napięcia i pozbycie się zbędnych emocji. Każdy może wybrać sobie taką dziedzinę sportu, jaka najbardziej mu odpowiada. Będąc w ruchu zapominamy o tym, że przed chwilą mieliśmy chęć kogoś uderzyć.

Są także ludzie, którzy potrzebują pomocy specjalisty, osoby która ich wysłucha, porozmawia, doradzi co robić. Może być nią szkolny pedagog lub psycholog. Wystarczy tylko poprosić o rozmowę.


                                                                                                              Łukasz Malinowski kl. 2cZ16.jpg

                                                       KULTURA  SŁOWA I SMAKU  ŁAGODZI OBYCZAJE

W naszej szkole obchody Dnia Szkoły bez przemocy zostały podzielone na 3 terminy: 7, 8 i 10 czerwca. Pierwszy wskazał na edukacyjną rolę kultury kulinarnej i wychowawczy wpływ wielkich , chociaż młodych „mistrzów” na uczniów naszej szkoły.

 

 

Poniżej relacja z pierwszego dnia:

 

Dnia 7 czerwca bieżącego roku w naszej szkole odbyła się bardzo nietypowa a zarazem kształtująca i niezwykle ciekawa lekcja technologii gastronomicznej.       

Dzięki zaangażowaniu p. dyr. Marzeny Cieślak w sali 316 zajęcia klasy 3H poprowadził p. Marcin Piotrowski, osobisty kucharz ambasadora Australii. Muszę przyznać, że pierwsze wrażenie może być mylące, iż p. Marcin jest młodym, bo 27- letnim człowiekiem i bez trudu mógłby wtopić się w tłum uczniów na szkolnym korytarzu, wyróżniając się jedynie włosami ułożonymi w irokeza. To jednak w żaden sposób nie zmienia faktu, iż jest to człowiek o niebywałym kunszcie, nieograniczonej wyobraźni i olbrzymiej wiedzy jak na swój wiek. Wchodził w skład drużyny, która w 2006 r. zdobyła 2 złote medale na Mistrzostwach Świata w BBQ oraz brąz na Culinary World Cup 2006 w Luksemburgu . Polecam również jego stronę internetową www.artandfood.pl na której można zobaczyć wiele jego prac. Dzięki nowatorskiemu podejściu do dzisiejszych kulinariów oraz komunikatywności p. Marcina nasza lekcja technologii nigdy jeszcze nie wyglądała tak ekscytująco, a efekt pracy nie był tak spektakularny. Tematem zajęć były terriny, galantyny i rolady.

 

1111.jpg

Nasz nauczyciel był niezwykle cierpliwy, pokazywał co trudniejsze techniki, objaśniał przepisy i udzielał wskazówek w taki sposób, iż każdy świetnie sprawdził się w wyznaczonym mu zadaniu, a co więcej, kiedy okazało się, że po przygotowaniu przewidzianych potraw zostały nam surowce, każdy starał się podsunąć swój pomysł na to, jak można je wykorzystać, aby się nie zmarnowały. Praca paliła się w rękach, w między czasie mistrz udzielał nam wskazówek, których każdy słuchał z uwagą, jak nigdy wcześniej w trakcie lekcji, dzięki czemu każdy z nas wyniósł z niej jakieś ważne doświadczenie dotyczące nie tylko tematu zajęć. I tak po wytężonej zbiorowej pracy na koniec na talerzach powstawały prawdziwe dzieła sztuki o smaku równie niecodziennym co wygląd. Degustacje przeprowadziły p. dyr. Marzena Cieślak oraz p. Ewa Bielak, które również były zachwycone efektem końcowym.  

                    

22.jpg

Kiedy spotkanie miał dobiec końca, z rąk pani dyrektor p. Marcin odebrał pamiątkowy dyplom z podziękowaniami, uścisnął każdemu dłoń i udał się w… tylko sobie znanym kierunku. Nam natomiast zostało spróbowanie naszych wyrobów oraz oczywiście sprzątanie po sobie, którego nawiasem mówiąc- było całkiem sporo. Wkrótce doprowadziliśmy salę do prawdziwej kultury- czyli tak , jak w naszej szkole jest codziennie.

 

Ł. Kalinowski

31.jpg

KULTURA W SŁOWIE I W SMAKU ZAKLĘTA- VII EDYCJA

 

Najdziwniejszym z ludzi jest geniusz: ten tak daleko w przyszłość wybiega, że ginie z oczu ludzi z nim żyjących, a nie wiadomo, które pokolenie pojąć go zdoła.
F. Chopin

 2.jpg

 

W dniu 31 maja ( ŚWIATOWY DZIEŃ ROZWOJU KULTURY) odbyła się na kolejna edycja programu kulturowo- edukacyjnego pt.Kultura w słowie i w smaku zaklęta – polskie obiady literackie”.

Tegoroczny projekt został zatytułowany  „W saloniku Szopena” i był poświęcony twórczości  wybitnego Polaka w związku z obchodami 200. rocznicy Jego urodzin.

3.jpg

 

Happening kulturowy został przeprowadzony metodami dramowymi i uwzględnił ogólnokształcące, artystyczne i zawodowe zdolności uczniów Szkoły, stając się w ten sposób pokazem ich umiejętności.

Nad całością programu czuwała pani Ewa Skrońc- Bielak, która prowadziła jednocześnie tę niecodzienną „lekcję na żywo” metodami dramowymi.

5.jpg

 

 

Uczniowie szkoły pod kierunkiem nauczycieli przygotowali tematyczne aranżacje związane z romantyczną kulturą Europy - od stroju -po upodobania kulinarne…

4.jpg

W saloniku Chopina znajdowali się zaproszeni goście- przedstawiciele Urzędu Dzielnicy, Zamku Królewskiego, Stowarzyszenia ASSITEJ, Fundacji Artibus- Wurlitzer oraz  świata sztuki kulinarnej. Gościliśmy m. in. p. Halinę Machulską, która nie ukrywała, że specjalnie przybyła na edukacyjny spektakl teatralny do „tak wspaniałej szkoły” i gratulowała  udanego występu. Pan Sławomir Szczocki przedstawił wykład na temat sytuacji Warszawy czasów Królestwa Polskiego doby romantyzmu, a także nawiązał do literackich odniesień historycznych i zapowiedział swoją obecność w przyszłym roku „Dnia kultury”. Pan Marcin Piotrowski ( szef kuchni Ambasady Australii- absolwent szkoły) nie ukrywał zainteresowania prezentowanym projektem edukacyjnym.

9.jpg

7.jpg

 

Zaproszeni goście uczestniczyli w literackim obiedzie , który został przygotowany pod kierunkiem Kierownika Warsztatów szkolnych- p. Kamilli Jachowicz. (Poniżej do pobrania menu romantyczne, uwzględniające „gusta” Chopina. )Wszyscy zostali obdarowani koleją tradycją „smacznego dnia”- Gruszką z Poznańskiej przygotowaną według autorskiej receptury przez uczniów pod kierunkiem pani Krystyny Radziwon. Dekoracji stołów dokonał pan Dominik Orłowski, a patronat nad przedsięwzięciem sprawowała  Dyrekcja Szkoły- pani Jolanta Litniewska, pani Marzena Cieślak i pani Helena Nowak.

Wszyscy czekają na kolejny , „smaczny” dzień kultury w słowie i w smaku zaklętej…

11.jpg

 14.jpg

 

12.jpg8.jpg15.jpg17.jpgdsc_0103.JPGchlopaki.JPG

MENU” Pod gruszą” z Żelazowej Woli: Menu.doc

 

 

Scenariusz  programu :

1.jpg

 

·         Rozpoczęcie projektu przedmową  -przedstawienie gości .

·         Informacja o Roku Chopinowskim –Chopin jako ambasador kultury polskiej

·         Teatr szkolny: ,,W saloniku Chopina“- koło Teatralne „Wóz Tespisa pod kierunkiem i według własnego scenariusza pani Ewy Skrońc- Bielak

·         ,,Plotki o Chopinie“ -rozmowy przy herbacie o twórcy ,,zwyczajnym i niezwykłym“ (+prezentacja multimedialna PP)

·         Animacja kultury jako obowiązek ludzi wykształconych  

·         Wypowiedzi na temat animacji  kultury „stołu polskiego”

·         Rok Chopinowski jako ,,rok instrumentów“- organy Wurlitzera (PP) przykładem ,,głosu z przeszłości“   

·         Kariera instrumentów w pętli czasu-> utwory Chopina

Warszawa jako centrum kultury w czasach Królestwa Polskiego –przedstawiciel Zamku Królewskiego  p. Sławomir Szczocki

Wpływ muzyki na zapamiętywanie – przestawienie projektu badawczego WSPS i jego wyników

 Prezentacja multimedialna- Kim był Chopin?

Konkurs wiedzy o Chopinie  

Koncert pianistyczny ku czci Chopina.- Franciszek Kunicki

Pożegnanie  . Obdarowanie zaproszonych ,,Gruszką z Poznańskiej“

 KUCHNIA POLSKA WCZORAJ I DZIŚ

28-30 maja odbył się II Ogólnopolski Konkurs Kulinarny „Kuchnia Polska Wczoraj i Dziś”. 

W ramach imprez dodatkowych odbyły się Ogólnopolski Konkurs Kulinarny dla uczniów Szkół Gastronomicznych.

birek.konkurs054.jpg birek.konkurs052.jpg

prowadzacy003.jpg   prowadzacy001.jpg

Galę prowadzili Andrzej Bryk i Adam Michalski wraz z gospodarzem konkursu Stefanem Birkiem.

dodatek001.jpg 

W trakcie pokazu carvingowego prezentował się nasz uczeń- Marcin Zawadzki!

carving.jpg

 13.jpg21.jpga.jpg

13.jpg

Poniżej zdjęcia z konkursu w Pułtusku “Kuchnia wczoraj i dziś”.

23.jpg33.jpg41.jpg52.jpg7.jpg 6.jpg

 9.jpg10.jpg111.jpg

Oprócz sukcesów w konkursie, należy  podkreślić udział Marcina Zawadzkiego, ucznia klasy II Kucharz, w pokazie carvingu (rzeźby w owocach, warzywach). Te dzieła zostały później, podczas gali, zlicytowane na rzecz chorych dzieci.

W czasie konkursu była prezentowana książka  „Birkowie od kuchni”, której autor i jej bohaterowie są absolwentami naszej szkoły.

A oto wyniki:

I miejsce Norbert Rutkowski, Piotr Kuziela - Warszawa Poznańska 1088pkt
II miejsce Mateusz Wichrowski, Dominik Kowalczyk - Warszawa Majdańska 966pkt
III miejsce Dominik Pochmara i Piotr Bienias Warszawa Poznańska 952pkt

W konkursie brała udział jeszcze jedna nasza drużyna:

Monika Bielik i Anna Mańko - uczennice III klasy kucharz, które były tuż za podium.

Sukcesem było zakwalifikowanie się 3 drużyn z naszej szkoły, podczas gdy inne szkoły były reprezentowane przez 1 drużynę. Świadczy to o jakości uczenia  w naszej szkole, dużym zaangażowaniu uczniów i nauczycieli oraz dobrej współpracy z Ogólnopolskim Stowarzyszeniem Szefów Kuchni i Cukierni.

Naszych uczniów  wspierały: pani dyrektor Jolanta Litniewska , p.dyr. Marzena Cieślak, Krystyna Radziwon, Eugenia Kościk. Zwycięzcom gratulujemy!!!

ENTROPIA SŁOWA

img_0841.JPG

Przebieg ogólnowarszawskiej  imprezy kulturowej z dnia 21 maja 2010 r. ENTROPIA SŁOWA był niezwykle efektywny. Nasi uczniowie zdominowali artystycznie Plac Konstytucji, prezentując teatralnie spektakl happeningowy pt.„Oświeceniowa nauka i zabawa”…

Jesteśmy na mapie:

http://www.entropiaslowa. galeria

ENTROPIA SŁOWA -LITERACKIE WYDARZENIE MIESIĄCA!

Relacja uczniów:

Dnia 21 maja uczestniczyliśmy  w imprezie kulturowej pt. „Entropia słowa”. Na miejsce przybyliśmy przed  wczesnym południem , więc zdążyliśmy przygotować otoczenie . Na schodach zostały ustawione mini- rekwizyty, a 3 grupy młodzieży zajęły strategiczne miejsca , tworząc  z przestrzeni kompozycję teatralną. 

W projekcie brali udział uczniowie z koła teatralnego „Wóz Tespisa” pod kierunkiem  P. Ewy Skrońc-Bielak. Do projektu czynnie włączyła się również opiekunka samorządu szkolnego- p. Małgorzata Jaroszewska, która bacznie obserwowała poczynania i działania na Placu Konstytucji . Uczniowie „przebrali się” za postacie, które mieli odgrywać i …z zapałem prezentowali najciekawsze satyry i bajki  I. Krasickiego . Dodatkowym atrybutem wydarzenia były prace plastyczne przygotowane wcześniej,  ilustrujące tematykę wybranych do prezentacji utworów. Uczniowie 1D, 1I, 1J inscenizowali w otwartej przestrzeni placu scenki rodzajowe, oparte na komizmie słowa i sytuacji utworów Krasickiego .

Przechodnie z zaciekawieniem przysłuchiwali się tekstom oświeconego poety-literata , a niektórzy nawet pytali , kto napisał takie dobre teksty o… współczesności! Happening przeciągnął się w czasie ,wszyscy aktywnie uczestniczyli w inscenizacjach,  a cały  Plac Konstytucji rozbrzmiewał  ezopowym językiem.

Młodzież liczy na więcej spotkań tego typu.

Opinie Uczestników :

- Po występie na Placu Konstytucji byłam mile zaskoczona zainteresowaniem ze strony przechodniów, którzy zatrzymywali się i oglądali nasze występy. Atmosfera była bardzo miła ,nie spotkaliśmy się z żadną niechęcią  i złymi słowami ze strony ludzi. Występ dał mi odwagę przed taką dużą publicznością, pomimo tego, że na początku bardzo stresowałam się przed każdym moim występem.

img_0865.JPG

WIĘCEJ OPINII. CZYTAJ: Happening

OBEJRZYJCIEKOŁO TEATRALNE GALERIA

img_0889.JPG

img_0848.JPGimg_0863.JPGimg_0880.JPGimg_0912.JPGimg_0890.JPGimg_0920.JPGimg_0976.JPGimg_0938.JPGimg_0890.JPGimg_1009.JPGimg_1006.JPGimg_0971.JPGimg_0941.JPG


Przebieg imprezy 21 maja 2010 r.

„Oświeceniowa nauka i zabawa”

 

11:45 – przybycie grupy happeningowej na Plac Konstytucji 5

12.00 - 13.00 - czytanie z podziałem na role wyreżyserowanych utworów Ignacego Krasickiego (wg scenariusza przygotowanego przez Koło Teatralne „Wóz Tespisa”)

 

1.Uczniowie stosują metodę dramową „wchodzenia w rolę” i prezentują przygotowane teksty przechodniom, pytając ich jednocześnie, „czy wiedzą, że …” (interakcje z odbiorcami).

 

2. Wykorzystanie elementów charakterystycznych dla przedstawianych postaci „Bajek” i „Satyr” I. Krasickiego.

 

3. Stosowanie aranżacji scenicznej (rekwizytów, elementów akustycznych, rowerka jednokołowego, kostiumów).

 

4. Zakończenie czytania tekstów I. Krasickiego mini – koncertem zespołu szkolnego „eMPapa” pt. „W hołdzie Krasickiemu” (gitara, saksofon, wokal).

,,Z historią na Ty”!

kat1.jpg

14 maja 2010 roku, w godz. 8.00 – 9.50, w bibliotece szkolnej z inicjatywy nauczycieli historii: B. i P. Stadnickich zorganizowano nietypowe zajęcia edukacyjne.

kat2.jpg

Zajęcia przeprowadził pan Włodzimierz Dusiewicz ,,Dusza” – uczestnik powstania warszawskiego, wieloletni Prezes Federacji Rodzin Katyńskich , pracownik Czołówki Filmowej Wojska Polskiego oraz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

Prowadzący jest także scenarzystą i reżyserem wielu filmów historycznych, m.in.: ,,Jak na Zawiszy” , ,,W harcerskiej służbie” , ,,Przerwana pieśń”, ,,Za drutami”, ,,Dzieje walk o dostęp do morza”, ,,Obserwatorzy” , ,,Walka o szkołę polską w zaborach”, ,,Z naszych obyczajów” , ,,Dajmy im szansę”, ,,Dziewczęta na Tatami”, ,,Mówiący gestem”, ,,Niewidomi w społeczeństwie”, ,,Zawiszacy”, ,,Łęczyckie bajanie o o Borucie – Panie”, ,, Trauguttowcy”, ,,Pałac tysiąca imion”, ,,Nasz dom ojczyzna – Polska”, ,,Bojowe szkoły”, ,,Walczył na morzach i oceanach”, ,,Idziemy budzić słońce”, ,,Szesnastu”, ,,Życiorys do protokołu”, ,,Szare Szeregi” oraz ,,Polacy w paradzie zwycięstwa” (uznany w 1976 r. w Krakowie w Ogólnopolskim Festiwalu Filmów Krótkometrażowych za najlepszy film o tematyce patriotycznej).

Na czym polegała specyfika spotkania?

Nasz gość uczestniczył w pracach ekshumacyjnych przy mogiłach katyńskich , jego rodzina bezpośrednio ucierpiała na skutek wspomnianej zbrodni stalinowskiej. Pan Włodzimierz Dusiewicz mnóstwo czasu poświęcił kwestii zbadania oraz upamiętnienia tej tragedii.

W spotkaniu wzięła udział Pani wicedyrektor ZSG -Helena Nowak, nauczyciele, pracownicy biblioteki, uczniowie klas: IIIc, IIIh, IIg, II i, IIe, IId, Id.

Sprawozdanie ucznia- Koło dziennikarskie: Lekcja-historii 

aaa.jpg

EGZAMINY MATURALNE i ZAWODOWE

Wszystkim maturzystom życzymy sukcesów w trakcie egzaminów maturalnych i zawodowych!

Egzaminy zawodowe: INFORMACJE O EGZAMINIE

 

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO DLA KLAS CZWARTYCH TGH I TRZECICH TU

pozegnani.jpg

5.jpg30 kwietnia odbyło się uroczyste pożegnanie  klas maturalnych.Teraz trzymamy kciuki za egzaminy maturalne i zawodowe!

Poniżej- wypowiedź pożegnalna przedstawicielki maturzystów :

Szanowna Dyrekcjo! Drodzy wychowawcy i nauczyciele! Koleżanki i koledzy!

1.jpg

Nadeszła właśnie chwila, kiedy przyszło nam się pożegnać. Dla nas, absolwentów, jest to moment szczególny, bo kiedy w nowym roku szkolnym zadzwoni pierwszy dzwonek, nas już tutaj nie będzie. Dzisiaj zaczynamy kolejny etap swojego życia, a każdy z nas wybiera własną drogę

2.jpg

 

Szanowna Dyrekcjo! Drogie Grono Pedagogiczne!Na Wasze ręce pragnę złożyć w imieniu wszystkich absolwentów, płynące z serca, podziękowania za czteroletnią współpracę. Były dni lepsze i gorsze, jedynki, czy nieodrobione zadania domowe. Pierwsze sukcesy, ale i porażki. Dziękujemy za chwile wsparcia, podtrzymania na duchu, a przede wszystkim za  mobilizację ,która często gdzieś zanikała w nieznanych nikomu okolicznościach.

Nasza czteroletnia podróż dobiega końca, dlatego składamy podziękowania za to, że nauczyliście nas, jak żyć i wykorzystywać własne zdolności. Jednocześnie przepraszamy za przykrości, których byliśmy przyczyną. Dziękując, życzymy również Dyrekcji oraz Gronu Pedagogicznemu kolejnych owocnych lat pracy, sukcesów życiu zawodowym i prywatnym.

4.jpg

Dziękuję także Wam, Koleżanki i Koledzy, za każdą miło spędzoną chwilę oraz zrozumienie w chwilach słabości…

Po podziękowaniach nadszedł czas na pożegnanie Dyrekcji, nauczycieli oraz młodszych przyjaciół i kolegów. Opuszczamy szkolne mury, ale wszystkie chwile tutaj spędzone będziemy chcieli ocalić od zapomnienie. Zabieramy ze sobą bagaż doświadczeń oraz wspomnień i wyruszamy w dalszą drogę.Teraz możemy powtórzyć słowa Winstona Churchilla: To nie jest początek końca, to dopiero koniec początku.

3.jpg

————–

znaczek.jpg

28 KWIETNIA- PROJEKT MŁODZIEŻ -DZIECIOM W PRZEDSZKOLU NR 370

Koło Teatralne “Wóz Tespisa”  we współpracy ze studentami Pedagogiki Szkoły Wyższej im. B. Jańskiego sfinalizowało  projekt kulturowo- edukacyjny “Młodzież- dzieciom” i zaprezentowało swe umiejętności interpersonalne   przed widownią najmłodszych odbiorców sztuk pięknych.Występ teatralny  pt. “Dzień z baśnią” był przedsięwzięciem artystycznym o charakterze integracyjno-charytatywnym i wzbogacił estetyczno- edukacyjne doznania dzieci, które z radością przyjęły przybyłych gości.

W baśniowym lesie, pełnym tajemniczych kwiatów i finezyjnych wróżek, mieszkały dwa śpiące niedźwiedzie, a czuwał nad nimi myśliwy…

Był tam również mały, niepozorny, ale utalentowany Bławatek…

Czytaj więcej na stronie Koła Teatralnego!

Czytaj również: 


http://www.warszawa.janski.edu.pl/Aktualnosci,1471_pedagogika_na_basniowo.html

na-strone1.jpg

11.jpg21.jpg

 31.jpg

dsc_0338.jpg20 KWIETNIA- DZIEŃ OTWARTY W ZSG

FOTOREPORTAŻ:

dsc_0198.JPGdsc_0200.JPGdsc_0202.JPGdsc_0204.JPGdsc_0206.JPGdsc_0209.JPGdsc_0210.JPGdsc_0212.JPGdsc_0217.JPGdsc_0221.JPGdsc_0225.JPGdsc_0228.JPG

dsc_0229.JPG dsc_0231.JPGdsc_0234.JPGdsc_0247.JPGdsc_0250.JPGdsc_0251.JPGdsc_0259.JPGdsc_0264.JPGdsc_0276.JPGdsc_0279.JPGdsc_0281.JPGdsc_0288.JPGdsc_0294.JPGdsc_0319.JPGdsc_0322.JPGdsc_0320.JPGdsc_0329.JPGdsc_0334.JPGdsc_0237.JPGdsc_0241.JPGdsc_0298.JPGdsc_0249.JPGdsc_0306.JPGdsc_0308.JPGdsc_0309.JPGdsc_0311.JPGdsc_0268.JPGdsc_0269.JPGdsc_0305.JPGdsc_0243.JPGdsc_0310.JPGdsc_0323.JPGdsc_0330.JPG

ŚPIEWAJĄCE SZKOŁY

Zespół wokalny Koła Teatralnego prezentował się 19 kwietnia w trakcie Festiwalu Śpiewające szkoły

spiewajace-szkoly.jpg

————————————————————————————————————————————————————————————————

kokarda-zalobna.jpeg

PREZYDENT LECH KACZYŃSKI NIE ŻYJE

Samolot TU-154 rozbił się pod Smoleńskiem.

  Na pokładzie było 96 osób. Nikt nie przeżył

undefined

Nikt nie przeżył katastrofy samolotu prezydenckiego Tu-154 w Smoleńsku. Na pokładzie był prezydent Lech Kaczyński z żoną oraz najważniejsze osoby w państwie. [RELACJA]

Na liście pasażerów są. m.in.: Maria Kaczyńska, Jerzy Szmajdziński, Krzysztof Putra, Ryszard Kaczorowski, Sławomir Skrzypek, Maciej Płażyński, Janusz Kochanowski, Izabela Jaruga-Nowacka, Grażyna Gęsicka, Anna Walentynowicz, Janusz Kurtyka, gen. Franciszek Gągor, Przemysław Gosiewski, Aleksandra Natalii-Świat ZOBACZ PEŁNĄ LISTĘ NAZWISK (Gazeta.pl)

Wieczny odpoczynek racz Im dać Panie…

Maria i Lech Kaczyńscy

10 kwietnia 2010 roku, w drodze na uroczystości 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej zginął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński, Małżonka Prezydenta Maria Kaczyńska oraz członkowie polskiej delegacji i załoga samolotu. Wieczny odpoczynek racz Im dać Panie!

…przeleciał ptak przepływa obłok

upada liść kiełkuje ślaz

i cisza jest na wysokościach

i dymi mgłą katyński las…

Zbigniew Herbert „Guziki”

(strona Prezydenta RP)

   

prezydent1.jpeg

prezydent2.jpeg

prezydent3.jpeg

KATYŃ- GOLGOTA WSCHODU

Katyń to miejsce, które zawsze kojarzyć się będzie Polakom z żalem, bólem i cierpieniem.. 70 lat temu dokonano tu egzekucji elit intelektualnych II Rzeczpospolitej.

17 września 1939r. nastąpił atak ZSRR na Polskę.Do końca września wschodnia część naszego państwa została zajęta przez Armię Czerwoną. Do niewoli dostało się wówczas 18 tys. oficerów różnych stopni, 230 tys. żołnierzy i 12 tys. funkcjonariuszy Policji Państwowej.Znaczną część uwięzionych stanowili oficerowie rezerwy, powołani do wojska w chwili wybuchu wojny. Byli wśród nich: lekarze, prawnicy, urzędnicy państwowi i samorządowi, nauczyciele, inżynierowie, literaci, dziennikarze polityczni i społeczni, przedstawiciele duszpasterstwa wojskowego - kapelani: katoliccy, prawosławni, protestanccy i wyznania mojżeszowego.

Większość oficerów osadzono w trzech obozach specjalnych: w Kozielsku, Starobielsku

i Ostaszkowie. 5 marca 1940r. Biuro Polityczne Komitetu Centralnego Wszechzwiązkowej Komunistycznej Partii (bolszewików) – najwyższej władzy w ZSRR podjęło decyzję o rozstrzelaniu 14 730 jeńców przebywających w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz 11 tys. więzionych na obszarach zachodniej Ukrainy i Białorusi.

W okresie od marca do mają 1940r. NKWD rozstrzelało: 4421 jeńców w Katyniu, 3820

w Charkowie, 6311 w Kalininie. Ciała rozstrzelanych pochowano w lasach wokół miejscowości Katyń, Piatichatki, Miednoje. W więzieniach sowieckiej Ukrainy i Białorusi zamordowano 7305 jeńców.

13 kwietnia 1943r. niemieckie radio poinformowało o odkryciu masowych grobów oficerów polskich w lesie katyńskim koło Somoleńska. Komisja Midzynarodowego Czerwonego Krzyża orzekła, że oficerów zamordowano wiosną 1940r, co oznaczało , że zbrodni dokonali Rosjanie.

Strona radziecka nie przyznała się jednak do dokonania egzekucji na polskich oficerach. Oskarżono Polaków o współpracę z Niemcami i zerwano stosunki dyplomatyczne ze stroną polską.

W powojennej Polsce władze komunistyczne wykazały wielką gorliwość w ukrywaniu prawdy o zbrodni katyńskiej. Dopiero zmiany polityczne w Polsce w 1989r.umożliwiły upowszechnienie wiedzy o tragedii polskich oficerów i ich rodzin.

W 1990r. Władze ZSRR ujawniły, że zbrodnia została dokonana przez NKWD. W 1992r. Prezydent Federacji Rosyjskie Borys Jelcyn oficjalnie przyznał, że zbrodni dokonano na mocy porozumienia Stalina i Biura Politycznego KC WKP (b).

I TYLKO PAMIĘĆ ZOSTAŁA PO TEJ KATYŃSKIEJ NOCY…

PAMIĘĆ NIE DAŁA SIĘ ZGŁADZIĆ, NIE CHCIAŁA ULEC PRZEMOCY.

I WOŁA O SPRAWIEDLIWOŚĆ, I PRAWDĘ PO ŚWIECIE NIESIE…

PRAWDĘ O JEŃCÓW TYSIĄCACH

ZGŁADZONYCH W KATYŃSKIM LESIE.

F.Konarski, Katyń

10 kwietnia 2010r . w 70 rocznicę zbrodni katyńskiej zginęli w lesie pod Smoleńskiem,

w katastrofie lotniczej najważniejsi ludzie demokratycznej III Rzeczpospolitej , którzy zamierzali wziąć udział w uroczystościach upamiętniających pomordowanych w Katyniu.

Wśród 96 Polaków, którzy zginęli w katastrofie był Przezydent państwa polskiego – Lech Kaczyński i jego małżonka, Ryszard Kaczorowski- były Prezydent RP na uchodzctwie, ministrowie, dowódcy Sił Zbrojnych RP, biskupi polowi, parlamentarzyści.

Uczcijmy chwilą ciszy Tych , którzy odeszli w Katyniu w 1940 i 2010r. Jak mówił Jan Paweł II :

,,Oszczędźmy słów, niech pozostanie wielkie milczenie”.

Opracowanie: B.i P Stadniccy

KATYN - zbrodnia ludobojstwa

 

POLSKIM JEŃCOM KOZIELSKA, OSTASZKOWA I STAROBIELSKA

Z nami wy wczoraj łamali chleb bratni,
z nami wy wczoraj podzielali bóle,
dziś wasze czoła glorią wieńczy Katyń,
dziś z wami wodze ucztują i króle:
Piasty, Zygmunty i Sobiescy.
Dzisiaj nad nami wy mocarze,
pioruny rzucacie nam z rąk
i pieśni niesiecie nam w darze.
Dzisiaj wy orły, gońcy boscy
nad krajem swym lecicie w krąg,
wy dzisiaj jak białe kolumny
dźwigacie gmach nasz kościelny.
A wasza wiara: nie masz trumny.
A wasze hasło: Oręż prawdy kuj.
A wasze słowo: Idź na święty bój.
A wasze imię: Nieśmiertelni.

(wiersz napisany w Łagrze Suchabezwodna w 1945 roku)

 

Kalendarium Katyńskie 

 

2.X.1939   Decyzja Biura Politycznego KC WKP(b) “O jeńcach wojennych”.
3.X.1939  

Rozkaz ludowego komisarza spraw wewnętrznych Ławrientija Berii o utworzeniu obozów dla polskich jeńców wojennych w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku.

II-III.1940  

III Konferencja Metodyczna NKWD i Gestapo w Zakopanem. Narady trwały 6 tygodni. Tu dopracowano metodykę i organizację zbrodni na polskich jeńcach. W konferencji wzięli udział zaproszeni przedstawiciele wywiadu brytyjskiego. Wniosek - rządy Wielkiej Brytanii i hitlerowskich Niemiec doskonale znały plany wymordowania jeńców polskich!!!
(Czy gen. Sikorski musiał zginąć, bo o tym wiedział?).

5.III.1940  

Decyzja Politbiura o rozstrzelaniu 14,7 tys. polskich jeńców i 11 tys. polskich obywateli przetrzymywanych w więzieniach w zachodnich obwodach Białorusi i Ukrainy. Za rozstrzelaniem głosowali: Józef Stalin, Kliment Woroszyłow, Wiaczesław Mołotow, Anastas Mikojan, Łazar Kaganowicz, Michaił Kalinin, Ławrientij Beria. Nikt się nie wstrzymał. Nikt nie był przeciw.

3.IV-19.V.1940  

Rozstrzelanie jeńców w Katyniu (z obozu w Kozielsku - 4421 osób), w w Twerze (z obozu w Ostaszkowie - 6311 osób) i w Charkowie (z obozu w Starobielsku - 3820 osób).

wiosna-lato 1940  

Rozstrzelanie 7305 polskich obywateli więzionych na Białorusi i Ukrainie.

16.VIII.1941  

Konferencja gen. Andersa z przedstawicielami władz radzieckich (Panfiłow, Żukow). Strona radziecka uchyla się od odpowiedzi na temat obozów w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku.

wiosna 1942   Polscy robotnicy przymusowi z załogi pociągu naprawczego Bahnzug 2005 München, poinformowani przez miejscową Polkę, odnajdują na uroczysku Kozie Góry w Lesie Katyńskim groby polskich oficerów i stawiają na nich dwa krzyże brzozowe.
18.II.1943   Początek rozkopywania grobów katyńskich i pierwsze ekshumacje dokonane przez Niemców.
IV-VI.1943  

Odkrycie grobów w Katyniu i pierwsza ekshumacja dokonana przez Niemców.

IV.1943  

Związek Patriotów Polskich (żydzi-polskojęzyczni komuniści) zwracają się z prośbą do rządu ZSRR (Stalina) o zgodę na utworzenie w ZSRR polskiej jednostki wojskowej.

21.IV.1943  

Artykuł moskiewskiej “Prawdy” i Agencji TASS oskarżający Polaków o współpracę z Hitlerem.

25-26.IV.1943  

Nota rządu ZSRR zrywająca stosunki z rządem polskim w Londynie.

V.1943  

Formowanie 1 Dywizji im. Tadeusza Kościuszki, ramienia zbrojnego dla przyszłego komunistycznego polskiego rządu.

4.VII.1943   W lotniczym wypadku pod Gibraltarem ginie gen. Sikorski. Samolot tonie dość długo, ale cało wychodzi tylko czeski pilot. Nikt poza nim nie próbuje opuścić tonącego samolotu, bo prawdopodobnie już w chwili startu żaden z pasażerów nie był żywy. Gen. Sikorski był prawdopodobnie trzecią osobą wśród aliantów, oprócz Stalina i Churchila, która znała prawdę o Katyniu.
IX.1943-I.1944  

Działanie komisji Nikołaja Burdenki, druga ekshumacja tym razem dokonana przez Rosjan. Zacieranie pozostałych śladów.

8.X.1945   Akt oskarżenia przeciwko niemieckim przestępcom wojennym odczytany w Berlinie w imieniu Wielkiej Brytanii, Francji, Stanów Zjednoczonych i Związku Radzieckiego, gdzie oskarżono Niemcy o popełnienie zbrodni katyńskiej.
30.XI.1945   W Egipcie ukazuje się Lista zaginionych jeńców z obozów rosyjskich Kozielsk, Ostaszków i Starobielsk, zestawiona przez Biuro Opieki nad Rodzinami Wojskowymi Dowództwa Polskich Sił Zbrojnych w ZSRR uzupełniona spisem Biura Pomocy Rodzinom Wojskowych i Jeńców Wojennych Dowództwa Wojsk Polskich na Środkowym Wschodzie (L. dz. 904/RW/45).
13-14.II.1946   Prokurator ZSRR płk. Pokrowski oskarża Niemców w procesie norymberskim o popełnienie zbrodni katyńskiej. Wielka Brytania milczy.
30.IX-1.X.1946   Odczytanie wyroku w procesie norymberskim. W tekscie wyroku nie stwierdzono winy Niemców za dokonanie zbrodni katyńskiej.
18.IX.1951-22.XII.1952  

Prace “Komisji do przeprowadzenia pełnych i całkowitych badań masakry katyńskiej” powołanej przez Kongres USA. Jej raport całkowicie obciążył ZSRR odpowiedzialnością za popełnioną zbrodnię.

13.IV.1990  

Komunikat TASS: zbrodnia katyńska jest dziełem stalinowskiego NKWD. Tego samego dnia prezydent Michaił Gorbaczow przekazuje stronie polskiej pierwsze dokumenty katyńskie (tzw. listy śmierci).

25.XII.1990  

Rozpoczęcie śledztwa w “sprawie katyńskiej”, dochodzenie prowadzi Naczelna Prokuratura Wojskowa ZSRR we współpracy z Prokuraturą Generalną RP.

lato 1991  

Ekshumacja w Charkowie i Miednoje prowadzone przez polskich ekspertów na potrzeby śledztwa.

4.X.1992  

Wysłannik prezydenta Rosji Jelcyna prof. Rudolf Pichoja wręcza w Belwederze dokumenty katyńskie m.in. decyzję Politbiura KC WKP(b) z 5 marca 1940 r. oraz notatkę szefa KGB Aleksandra Szelepina z 9 marca 1959 r. do Nikity Chruszczowa z propozycją zniszczenia 21857 teczek personalnych polskich jeńców i więźniów zamordowanych w 1940 r.

5.V.1994  

Szef Służby Bezpieczeństwa Ukrainy gen. Andriej Chomicz daje polskiemu prokuratorowi Stefanowi Śnieżko wykaz 3435 nazwisk więźniów rozstrzelanych przez NKWD na Ukrainie na mocy decyzji Politbiura z 5 marca 1949 r. (tzw. listę Cwietuchina).

IX.1994  

Ciąg dalszy ekshumacji w Miednoje i Katyniu.

21.IV.1995  

Szef Zarządu Zasobów Archiwalnych Federalnej Służby Bezpieczeństwa gen. Anatolij Krajuszkin oficjalnie informuje, że teczki osobowe i wyroki śmierci wydane przez trójkę NKWD ZSRR (Mierkułow, Kabułow, Basztakow) zostały spalone na Łubiance na przełomie marca i kwietnia 1959 r. na polecenie Chruszczowa.


Reszta nie może być milczeniem…


Kalendarium poszukiwań “zaginionych” polskich jeńców wojennych
na podstawie: Andrzej Leszek Szczesniak “Katyń - tło historyczne, fakty, dokumenty”, Alfa, 1989.

13-30.X.1940  

Rozmowy NKWD z polskimi oficerami-więźniami Butyrek i Łubianki na temat tworzenia polskiej “czerwonej” dywizji w ZSRR. Na żądanie płk. Berlinga o włączenie do dywizji polskich oficerów z Kozielska, Starobielska i Ostaszkowa. Mierkułow odpowiada: Nie, ci to nie. Zrobiliśmy z nimi wielką pomyłkę.

30.VII.1941   Podpisanie polsko-sowieckiego układu o współpracy.
4.VIII.1941   Zwolnienie gen. Andersa z sowieckiego więzienia.
13.VIII.1941   Rozporządzenie Prezydium Rady Najwyższej ZSRR o amnestii dla Polaków.
14.VIII.1941   Podpisanie polsko-radzieckiej umowy wojskowej.
16.VIII.1941   Pierwsza oficjalna konferencja gen. Andersa z przedstawicielami władz wojskowych (gen. Panfiłow i gen. Żukow z NKWD). Strona radziecka uchyla się od odpowiedzi na temat obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie.
VIII.1941   Utworzenie specjalnego biura Sztabu Armii Polskiej w ZSRR pod kierownictwem rtm. Józefa Czapskiego ds. Zaginionych z Kozielska, Starobielska i Ostaszkowa.
6.IX.1941   Ambasador polski w ZSRR St. Kot wręcza A. Wyszyńskiemu (wtedy zastępcy przewodniczącego Rady Komisarzy Ludowych) pierwszą listę zaginionych.
20.IX.1941   Interwencja St. Kota u A. Wyszyńskiego w sprawie zaginionych jeńców wojennych.
27.IX.1941   Nota ambasadora St. Kota do rządu ZSRR w sprawie nierealizowania układu z 30.VII 1941 r.
IX-X.1941   Służby wywiadowcze Polski Walczącej na rozkaz gen. Sikorskiego poszukują w kraju i niemieckich oflagach zaginionych jeńców z Kozielska, Starobielska i Ostaszkowa rzekomo zwolnionych do Kraju. Bez rezultatu.
6.X.1941   Interwencja St. Kota u A. Wyszyńskiego w sprawie zaginionych jeńców wojennych.
13.X.1941   Nota Ambasady Polskiej do rządu ZSRR w sprawie niewypełnienia zobowiązań co do zwolnienia obywateli polskich.
14.X.1941   Ponowna interwencja St. Kota u A. Wyszyńskiego w sprawie zaginionych jeńców wojennych.
15.X.1941   Specjalna nota gen. Sikorskiego do radzieckiego ambasadora przy rządzie polskim Bogomołowa w sprawie zaginionych jeńców. Nota bez odpowiedzi.
22.X.1941   Interwencja St. Kota u W. Mołotowa w sprawie zaginionych jeńców wojennych.
1.XI.1941   Ambasador St. Kot wręcza W. Mołotowowi poufną notę, w której usiłuje skłonić rząd ZSRR do zwolnienia jeńców wojennych.
2.XI.1941   Kolejna interwencja St. Kota u A. Wyszyńskiego w sprawie zaginionych jeńców wojennych.
3.XI.1941   Interwencja brytyjska u władz ZSRR w sprawie zaginionych jeńców wojennych.
4.XI.1941   Pismo gen. Andersa do NKWD z prośbą o wyjaśnienie losu zaginionych jeńców wraz z podaniem liczby zaginionych - 8722 osób.
8.XI.1941   Nota W. Mołotowa do Rządu Polskiego o “pełnym wykonaniu ukazu amnestyjnego w stosunku do Polaków”.
12.XI.1941   Interwencja St. Kota u A. Wyszyńskiego w sprawie zaginionych jeńców wojennych.
14.XI.1941   Nota ambasadora Bogomołowa do ambasadora Raczyńskiego stwierdzająca zwolnienie wszystkich jeńców. Przyjęcie St. Kota przez J. Stalina. Interwencja w sprawie zaginionych jeńców wojennych.
1.XII.1941   Notatka Ambasady Polskiej stwierdzająca, że brak jakichkolwiek śladów po 95% wszystkich jeńcach z Kozielska, Starobielska i Ostaszkowa.
3.XII.1941   Rozmowa gen. Sikorskiego ze Stalinem w obecności gen. Andersa i W. Mołotowa. Sikorski wręcza Stalinowi drugą listę 4000 zaginionych. Stalin oświadcza, że zaginieni uciekli do Mandżurii.
I.1942   Rtm. Józef Czapski z upoważnienia gen. Andersa interweniuje u naczelnika NKWD obwodu czkałowskiego Bzyrowa oraz u szefa Gułagu gen. Nasiedkina.
28.I.1942   Oficjalna interwencja Rządu Polskiego w sprawie zaginionych jeńców (nota nr 49). Bez odpowiedzi.
3.II.1942   Rtm. Józef Czapski interweniuje u gen. Rajchmana z NKWD.
8.III.1942   Cenzura radziecka zabrania ogłaszania w piśmie “Polska” poszukiwań rodzin na terenie ZSRR.
18.III.1942   Gen. Anders i płk Okulicki u Stalina. Kolejna interwencja. Wręcznie kolejnej listy z 4518 zaginionych.
19.V.1942   Ambasada Polska składa w Moskwie “Memorandum w sprawie wykonania Protokołu Dodatkowego do Układu Polsko-Sowieckiego z dnia 30.VII.1941″ dotyczace sprawy zaginionych jeńców.
13.VI.1942   Wiadomości z północy o “zatopieniu barek z jeńcami”. Kolejna nota w sprawie zaginionych jeńców.
8.VII.1942   Aide-memoire rządu ZSRR na memorandum polskie z 19.V.1942 wyjaśnia, że jeńcy polscy: 1. wyjechali do Polski, 2. uciekli za granicę, 3. zmarli w drodze.
27.VII.1942   Nota polskiego ministra spraw zagranicznych w Londynie w sprawie zamknięcia przez władze radzieckie poboru do Polskich Sił Zbrojnych na terytorium ZSRR oraz w sprawie zaginionych jeńców. Prawie dokładnie rok później w dziwnych okolicznościach ginie gen. Sikorski. Wraz ze śmiercią generała, w gronie aliantów “uśmiercona” zostaje sprawa Katynia.(www.polonica)

                   KWIECIEŃ

kokarda-zalobna.jpeg

ŻAŁOBA NARODOWA-NASZYM OBOWIĄZKIEM JEST PAMIĘĆ

 

TRAGEDIA NARODOWA

 

MARZEC

miniatura.jpg DZIEŃ WŁOSKI W ZSG


 

W dniu 30 marca w naszej szkole odbył się Dzień Kultury Włoskiej zorganizowany pod kierunkiem pani Eweliny Konstanciuk. Gospodarzami imprezy były klasy II J i III H technikum, które z ogromnym zaangażowaniem przybliżały swoim kolegom i koleżankom a także Gronu Pedagogicznemu kulturę słonecznej Italii.

W trakcie Dnia można było zapoznać się z atrakcjami turystycznymi głównych miast europejskiego buta, obejrzeć prezentacje na temat sportu, kina i muzyki włoskiej. Pod opieką wychowawczyni klasy II J, pani Marii Kurzyny, uczniowie obydwu klas przygotowali również tradycyjne dania gorącego południa. Mogliśmy także zachwycić się smakami włoskich deserów i pić aromatyczną kawę a ponadto tańczyć, śpiewać i wziąć udział w konkursie wiedzy o Włoszech. I miejsce zajęła w nim Katarzyna Wieczorek z klasy I D technikum, II miejsce ex aequo przypadło uczennicom klasy IV D, Iwonie Dobrowolskiej i Joannie Drzymalskiej.

Wsparcia od strony plastycznej i kulinarnej przy organizacji Dnia Kultury Włoskiej udzielili młodszym kolegom i koleżankom uczniowie klas maturalnych IV B, IV D i IV G technikum.

Obsługę medialną zapewnił uczeń kl.III H Daniel Tarkowski - przedstawiciel Koła Dziennikarskiego, przewodniczący Sekcji Medialnej.

dw1.jpg

Obejrzyjcie fotoreportaż:

 dsc_-2.JPGdsc_-4.JPGdsc_-6.JPGdsc_-8.JPGdsc_-22.JPGdsc_-33.JPGdsc_-34.JPGdsc_-40.JPGdsc_-43.JPGdsc_-62.JPGdsc_-57.JPGdsc_-66.JPGdsc_-85.JPGdsc_-160.JPGdsc_-138.JPGdsc_-162.JPGdsc_-183.JPGdsc_-117.JPGdsc_-52.JPGdsc_-78.JPGdsc_-124.JPGdsc_-126.JPGdsc_-108.JPGdsc_-103.JPGdsc_-40.JPGdsc_-75.JPGdsc_-96.JPGdsc_-115.JPGdsc_-121.JPGdsc_-32.JPGdsc_-116.JPGdsc_-187.JPG

MARATON WARSZAWSKI

ImageNASI NAUCZYCIELE- PANI SYLWIA LEWANDOWSKA I PAN KRZYSZTOF SUTUŁA BRALI UDZIAŁ W MARATONIE!!

Pobiegli po zdrowie w „Półmaratonie Warszawskim”

Półmaraton Warszawski 2010 

Rekordy sportowe - Carrefour Półmaraton Warszawski przyzwyczaił nas dzięki szybkiej trasie to wysokiego poziomu sportowego.
Trasa - Szybka i łatwa. Biegacze pobiegli m.in.: ulicą Marszałkowską, Traktem Królewskim, Mostem Gdańskim i Świętokrzyskim oraz tunelem wzdłuż Wisły.
Imprezy towarzyszące - W sobotę na Krakowskim Przedmieściu odbyły się niewielkie imprezy towarzyszące.
Wielka frekwencja - tegoroczny półmaraton warszawski był jednym z największych w historii.
Spotkania z faworytami -  W sobotę w biurze zawodów  można było spotkać się i porozmawiać ze wszystkimi zawodnikami, którzy walczyli o zwycięstwo w półmaratonie. Od godz. 13 do 18 co godzinę spotkania z kolejnymi bohaterami rywalizacji. Sobańska, Karonei, Jarzyńska, Szost, Shumye i wielu innych.

czytaj:

www.um.warszawa.pl

 FORUM EDUKACYJNE

II Forum edukacyjne dla nauczycieli przedmiotów humanistycznych

26 marca p. Ewa Skrońc-Bielak -lider SZWU uczestniczyła w 8-godzinnej konferencji edukacyjnej zorganizowanej przez Biuro Edukacji i WCIES.Celem przedsięwzięcia było umożliwienie wymiany doświadczeń nauczycielom pracującym z uczniami uzdolnionymi, a także upowszechnianie ciekawych przykładów nowatorskich inicjatyw oraz innowacyjnych programów. Forum towarzyszyły   prezentacje osiągnięć szkół,przede wszystkim podstawowych, które pokazały wypracowane przez siebie metody i formy wspierania uczniowskich talentów . W dyskusji uczestniczyli wszyscy zaproszeni liderzy Szkolnych Zespołów Wspierania Uzdolnionych.Po prezentacjach odbyły się warsztaty edukacyjne na temat metod pracy z uczniem uzdolnionym.

TARGI EURO GASTRO

O godz. 11.oo 24 marca na targach Euro Gastro 2010 w Warszawie rozpoczęły się pokazy „OSSKiC i Partnerzy” zorganizowane przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Szefów Kuchni i Cukierni.


 

eurogastro_1dzien118.jpg    

 

Kucharze zrzeszeni w OSSKiC z różnych regionów Polski wraz z uczniami warszawskich szkół gastronomicznych na 10 stoiskach przeprowadzili pokazy produktów firm partnerskich.

 

eurogastro_1dzien177.jpg eurogastro_1dzien176.jpg

 

Jednocześnie wraz z pokazami przeprowadzono liczne degustacje.

 

eurogastro_1dzien179.jpg

 

Podczas prezentacji można było zobaczyć jak pracują najlepsi kucharze w Polsce.

 

Znani szefowie kuchni wraz z młodszymi podopiecznymi przygotowali:

 

- marynowanego łososia na ciepłym placku z kwaśną śmietaną i szczypiorkiem

 

eurogastro_1dzien012.jpg eurogastro1_czesc3081.jpg

 

- koszyk przekąsek (panierowana cebula i ser)

 

- stek z rostbefu i antrykotu z ziemniaczanym gratin i grillowanymi warzywami

 

eurogastro1_czesc3090.jpg eurogastro1_czesc3080.jpg

cyt.,za newsgastro

                          KONFERENCJE EDUKACYJNE                                  

 KONFERENCJA-EDUKACJA AKSJOLOGICZNA

Edukacja aksjologiczna – Wartości ogniwem integrującym środowiska szkolne. Programy wychowawcze.

Współczesnym problemem w procesach wychowania jest odejście od wartości uniwersalnych i niezmiennych, które kształtują osobowość człowieka oraz jego relacje z innymi ludźmi. Zaszeregowanie wartości do sfery przeżyć subiektywnych, automatycznie wykluczało aksjologię z obszaru nauki obiektywnej, doświadczalnie sprawdzalnej. Nowe spojrzenie na wartości, jako na doświadczenie i pewne uniwersum kulturowo-etyczne, przyniósł dopiero wiek XX. Od tego czasu aksjologia definiuje wartości i dokonuje prób ich kwalifikacji.

Określając wartości ze względu na sam przedmiot, który staje się nosicielem wartości można wyróżnić kilka płaszczyzn: mogą to być przedmioty indywidualne, żywe lub martwe, osobowe lub nieosobowe, wytworzone przez człowieka, przez naturę, nawet przez konkretne wydarzenia. Możemy więc mówić o wartości życia, o wartości relacji z rodzicami, o wartości kontaktów z przyrodą nieożywioną, o wartości kultury, o wartości poematu literackiego, czy heroicznych czynów bohaterów wojennych.

Równocześnie aksjologia, mimo że porusza zagadnienia tak ważne dla procesów wychowawczych, nie jest powszechnie znana. Stąd zrodził się pomysł przygotowania konferencji na ten temat dla dyrektorów szkół, wychowawców i rodziców z terenu województwa mazowieckiego.

Konferencja odbyła się w dniu 17 marca 2010 roku w Warszawie w Auli im. Roberta Schumana Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego na ul Wóycickiego 1/3. Uczestniczyły w niej pani Ewa Skrońc-Bielak oraz pani Elżbieta Jankowska. Pani Bielak przedstawiła zebranym prezentację na temat wdrożonych metod wychowawczych nauczyciela- praktyka.


czytaj więcej o projekcie:


Edukacja-aksjologiczna-wartości-ogniwem-integrującym-środowisko-szkolne-programy-wychowawcze- 

 

                                                            ZSG- ZDROWA SZKOŁA

 

dsc_0184_resize.JPG

W dniu 16 marca w naszej szkole odbył się niecodzienny pokaz umiejętności mistrza sztuki kulinarnej- pana Roberta Sowy, na które przybył wraz ze swoimi współpracownikami, m.in. z panem Konradem Birkiem, absolwenetm ZSG. Celem jego wizyty było zaszczepienie w młodych kucharzach pytania: “Czy to jest zawód dla mnie?” i  ”Czy robię to z pasją?”. Podczas całego spotkania przemawiali również współpracownicy szefa kuchni hotelu “Jan III Sobieski”. Opowiadali o rozwoju swojej kariery. Poza informacjami na temat celu spotkania mistrz ceremonii zainicjował konkurs na temat zasad zdrowego żywienia i sposobu przygotowywania potraw z łososia. Uczniowie z ZSG z zainteresowaniem śledzili kolejne etapy spotkania oraz aktywnie uczestniczyli w quizie na temat norweskich ryb i owoców morza. Pan Sowa z rozmachem i właściwą sobie twórczą energią prowadził spotkanie i rozdawał nagrody…

  Spotkanie z jednym z najwybitniejszych osobistości polskiej klasy gastronomicznej okazało się fascynujące nie tylko dla uczniów….  W części praktycznej Robert Sowa i jego współpracownicy zaprezentowali nowoczesne metody przygotowania posiłków, tak aby nie tracić ich walorów odżywczych i smakowych. Na przykładzie dań z łososia norweskiego omówione zostały techniki, które pozwalają norweskim kucharzom wygrywać największe konkursy kulinarne  na świecie. Dania komponowane były z łososia norweskiego w połączeniu z tradycyjnymi polskimi produktami regionalnymi. Pod koniec czekała na uczniów i nauczycieli  mila niespodzianka… pieczony łosoś w sosie śmietanowo- serowo- szpinakowym , podawany z kiełkami. Wszyscy zgromadzeni byli zachwyceni spotkaniem z Robertem Sową.

Ukoronowaniem pokazu była więc degustacja mistrzowskich delicji! Nie dość, że były smaczne, to przede wszystkim – zdrowe ! Dziękujemy Mistrzowi i jego współpracownikom za odwiedziny! Przepis na łososia w sosie serowo-szpinakowym podajemy poniżej w załączniku.

 „Od wielu lat propaguję norweskie ryby i owoce morza ze względu na ich wartości odżywcze oraz możliwości przygotowania. Łosoś norweski to ryba ciesząca się niesłabnącą popularnością wśród szefów kuchni oraz temat wielu konkursów kulinarnych. – mówi Robert Sowa – Podczas spotkań z młodzieżą pragniemy podzielić się naszą wiedzą na temat przygotowania ryb i owoców morza z Norwegii oraz doświadczeniem w łączeniu ich z produktami lokalnymi, tak aby uczniowie zaczynając pracę już znali techniki, które pozwolą im na większą kreatywność a co za tym idzie – na lepszą pozycję zawodową, czego życzymy z całego serca”. 

 

dsc_0197_resize.JPG

 Czytaj więcej: Artykuł do wydruku: ZSG_ zdrowa szkoła

 

dsc_0231_resize.JPG

dsc_0229_resize.JPG

Smacznego!

  KONFERENCJA- WSPIERANIE UZDOLNIONYCH

Jakich rozwiązań potrzebują polskie szkoły?

Biuro Edukacji Urzędu m.st. Warszawy i Instytut Nowoczesnej Edukacji  zorganizowały nt. „Wspieranie uczniów uzdolnionych – wyzwania i nadzieje”, która odbyła się w dniu 5 marca br. (piątek) o godz. 12.00, w budynku Akademii Pedagogiki Specjalnej, przy ul. Szczęśliwickiej 40
Jako gość specjalny w konferencji udział weźmie  - Colin Rose, psycholog i ekspert w zakresie nowoczesnych metod uczenia się, członek zarządu brytyjskiego stowarzyszenia, „Kampania na rzecz uczenia”.
W konferencji uczestniczyły Ewa Skrońc-Bielak i Elżbieta Jankowska.Przejdź do fotogalerii

czytaj:http://edukacja.warszawa.pl/index.php?wiad=2642

SPORTOWE SUKCESY

AKTUALNOŚCI ! W czwartek - 4 marca zakończyły się rozgrywki rundy finałowej w kategorii męskiej.

Puchar Mistrza Ligi zdobyła drużyna “PIJANOWSKI”.

 Czytaj:http://www.srodmiescie 

Galeria zdjęć ze spotkań finałowych TUTAJ
WYNIKI:Czytaj więcej

 Mistrzowie Śródmieścia - 100% wygranych meczy

ZESPÓŁ SZKÓŁ GASTRONOMICZNYCH NA TARGACH EXPO

W dniach 4-6 marca nasza szkoła prezentowała się w trakcie  XIII Międzynarodowego Salonu Edukacyjnego PERSPEKTYWY 2010-stoisko 32

img_7369-2.JPG img_7364.JPG


 


 

 

 

 

 

 

 

Expo Sweet 2010

ZESPÓŁ SZKÓŁ GASTRONOMICZNYCH ZAJĄŁ II i III MIEJSCE

 

“Zazwyczaj nie jadam lodów w lutym. Wy pewnie też… Jednak tegoroczne targi Expo Sweet zmusiły mnie do spróbowania wszystkich smaków. Wczorajsza impreza wyglądała jak stare dobre euro-gastro, tyle że stoiska oferowały tym razem torty, ciastka, ciasteczka, lody i całe połacie czekolady. Atrakcją był konkurs na najlepszy tort, bowiem mistrzostwo niektórych cukierników pozwoliło na stworzenie takich dzieł jak np. pomnik F. Chopina grającego na czekoladowym fortepianie (Chopin z okazji rocznicy urodzin był głównym tematem wielu deserów), oraz konkurs na deser, w którym brali udział uczniowie.

Ekipa ze szkoły przy ul. Majdańskiej zgarnęła, co prawda złoto, jednak naszej reprezentacji przypadło drugie i trzecie miejsce. Wróćmy  do samych targów. Po takiej ilości słodyczy każdy szukał „budki ze śledziami”, przesłodzenie można było jednak zmniejszyć  w kawiarniach ukrytych między licznymi stanowiskami ,  niemal zrobionymi z masy cukrowej… W każdym razie, komu nie udało się pójść w tym roku, gorąco polecam wybrać się na kolejną odsłonę tego arsenału słodyczy, bowiem dzień bez cukru …dniem straconym.

red. Jakub Szegda

img_0504.JPGimg_0505.JPGimg_0506.JPGimg_0526.JPG

LUTY

tytul-konkursu.JPG  24 luty 2010- KONKURS MATEMATYCZNY

Nasi uczniowie brali udział w Konkursie matematycznym ROZRYWKI MATEMATYCZNE.Konkurs polegał na rozwiązywaniu zagadek logicznych, matematycznych, lateralnych, kwadratów magicznych i innych.

 

widok-na-piszacych.jpg

Nauczyciele matematyki zachęcali uczniów do licznego udziału w tym konkursie, twierdząc, że nie jest to zwyczajny konkurs – lecz zabawa matematyką, i że nie trzeba być orłem z matematyki, aby na tym konkursie dobrze wypaść…

Czytaj więcej:konkurs.doc

 bartek-i-damian.JPG

 

23 luty 2010- POKAZ SPECJAŁÓW KUCHNI EKOLOGICZNEJ

image014.jpg

image007.jpg

4.jpg

image009.jpgimage003.jpgimage002.jpgimage004.jpgimage0081.jpgimage010.jpgimage016.jpgimage017.jpgimage019.jpgimage020.jpgimage015.jpgimage005.jpg

W dniu 23 lutego odbył się niecodzienny pokaz specjałów kuchni ekologicznej-Zespół Szkół Gastronomicznych  gościł delegację dzieci wraz z opiekunami w ramach międzynarodowego programu Comenius.W skład delegacji wchodziły dzieci ze szkół ze Szwecji, Łotwy oraz Szkoły Podstawowej nr 316 im. Astrid Lindgren w Warszawie.

 

Czytaj więcej: s-p-r-a-w-o-z-d-a-n-i-e.doc

 

3.jpg 2.jpg

 

1.jpg

 

salatka-150×1501.jpgwegekuch.jpg

STYCZEŃ

swiatnatak.jpgimage008.jpg W dniu 23.01.2010 uczniowie Zespołu Szkół Gastronomicznych włączyli się w organizację XII Młodzieżowego Integracyjnego Balu Karnawałowego dla dzieci niepełnosprawnych, który odbył się w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Organizatorem tego balu była fundacja „Świat na Tak”.Czytaj więcej:artykuł_01.doc

 

 

pkin.jpg

 

pkin1.jpg pkin2.jpg

 

olimpiada.jpgc


UWAGA:Program II etapu (okręgowego)

XIV Olimpiady Wiedzy o Żywieniu i Żywności

 

15 stycznia 2010 r. – Zespół  Szkół  Gastronomicznych
 im. prof. E. Pijanowskiego w Warszawie,
 ul. Poznańska 6/8

 

KLIKNIJ: Program eliminacji okregowych olimpiady wiedzy o żywieniu

 c.jpg

 

GRUDZIEŃ

 

 image001.gif


Wesołych, pełnych spokoju i zdrowia Świąt Bożego Narodzenia oraz szczęśliwego

Nowego 2010 Roku całej społeczności szkolnej życzą :

Koło Dziennikarskie Młody Dziennikarz

i administrator strony -Ewa Bielak

 

GRUDNIOWE WYDARZENIA:

KONKURS SZTUKI KULINARNEJ WIGILIJNE DANIA RYBNE 2009

16 grudnia br. w Warszawskim Centrum Techniki Kulinarnej odbył się Konkurs Sztuki Kulinarnej „Wigilijne Dania Rybne 2009″ - Warszawski Turniej Szkół Gastronomicznych.Nasza szkoła była nie tylko współorganizatorką konkursu, lecz także zwyciężczynią!

 

                13.jpg

   

czytaj więcej:


http://admzsg.edu.pl/zzyciaszkoly/?page_id=13

 

logo_gwiazdka.gifGWIAZDKA EUROPEJSKA

img_1173.JPG

W dniach 3-8 grudnia 2009 nasza szkoła uczestniczyła w międzynarodowym spotkaniu „ Gwiazdka Europejska 2009 „ zorganizowanym przez Wyższą Szkołę Hotelarstwa i Gastronomii w Poznaniu  pod patronatem   Wiceprezesa Rady Ministrów W. Pawlaka, Wojewody Wielkopolskiego, Prezydenta Poznania ,  TVP3 , oraz AEHT. W imprezie brały udział 24 ekipy – uczniowie i studenci z Estonii, Białorusi, Ukrainy, Austrii , Szwecji, Finlandii, Francji, Kazachstanu, Rosji, Peru , Ekwadoru, Albanii, Kuby, Węgier, Włoch , Czech.

41.jpg

Głównym celem spotkania były  działania integrujące młodzież szkolną w duchu przeżywania Świąt Bożego Narodzenia. Jednym z elementów tej imprezy kulturowej była wystawa prezentująca materialne i duchowe tradycje związane ze świętami -”Gwiazdka Europejska 2009″ .

 71.jpg


  Stoisko  ZSG cieszyło się dużym zainteresowaniem ,szczególnie ręcznie robione szydełkiem ozdoby choinkowe: aniołki i gwiazdki ,oraz pierniki  upieczone i ozdobione przez uczniów pod kierunkiem p. prof. E.Kościk i J Wicher.

 11.jpg

W tym dniu przygotowaliśmy Bufet Regionalny  z potraw wykonanych przez uczniów Warsztatu Szkolnego pod nadzorem prof. A. Pelc,  M.Morawskiej , M. Skowrońskiej.

3.jpg

W skład naszego menu wchodziło : wariacje śledziowe, kulebiak i drobne pierożki z kapustą i grzybami, deska pasztetów i rolad, bigos staropolski, kompot z suszu wigilijnego. Do degustacji dań zaproszono władze Poznania, sponsorów, uczestników .

W części artystycznej nasi uczniowie zaprezentowali tradycyjne utwory narodowe, w tym kolędy.

 21.jpg

Nad wszystkim czuwała pani Edyta Ciastowicz.

6.jpg

Wkrótce artykuł

 

TYDZIEŃ WOLONTARIATU

W  dniach 7- 11 grudnia na terenie szkoły odbywał się Tydzień Wolontariatu. Podejmowano akcje zbiórek darów dla Domów Dziecka, realizowano ideę Szlachetnej Paczki, a także  zaprezentowano program happeningowy, przeprowadzony metodami dramowymi przez Koło Teatralne WÓZ  TESPISA.

Uczniowie prezentowali własne filmy, zdjęcia i fotoreportaże na temat konieczności ochrony środowiska naturalnego, w tym udzielenia pomocy „braciom mniejszym”- zwierzętom. Wolontariat „Flora i Fauna” przedstawił psychodramę pod tytułem: „Pomóżmy naturze”, a zespół The Kitles jak zwykle zaprezentował wiązankę utworów polskich i zagranicznych.


Przedstawiono również sposoby na pokonanie przemocy- jest to KULTURA łagodząca obyczaje. Informacja o sekcji „Młodzi Przyjaciele Organów Wurlitzera”była zachętą do realizacji projektu pomocy zabytkowemu instrumentowi.

FOTOGALERIA:

http://admzsg.edu.pl/teatralne/index.php?option=com_rsgallery2&Itemid=61&catid=4

 

LISTOPAD

 


wars-i-sawa.jpgCykl rozmów „Zdolni do Spotkania

 

warsz-i-sawa-poeta.jpgBiuro Edukacji rozpoczęło cykl spotkań dla uczniów ze szkół, które przystąpiły do programu WARS i SAWA.

Na pierwsze z nich zaproszenie przyjął poeta i reżyser Michał Zabłocki. Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniu w sposób twórczy i aktywny. CZYTAJ więcej:

f06-19.jpgFINAŁ OBCHODÓW ROKU JULIUSZA SŁOWACKIEGO

26 listopada-

W naszej szkole odbyły się warsztaty literacko-muzyczne poświęcone twórczości Juliusza Słowackiego „My dla przeszłości”.

W programie :

1)Happening teatralno-dramowy w wykonaniu

Koła Teatralnego ”Wóz Tespisa”

2)Informacje i reinterpretacje tematyczne

3)Konkursy

4)Koncertowe upominki

5)Lekcja „na żywo”i informacje o “roku instrumentów”-chronimy Wurlitzera!

 

Dnia 26.11.2009 odbyły się w naszej szkole warsztaty literacko-kulturowe przeprowadzone metodami dramowymi z uwzględnieniem happeningu teatralnego. Koło artystyczne (teatralne „Wóz Tespisa” i koło dziennikarskie „Młody Dziennikarz”) przygotowały spektakl oparty na listach Juliusza Słowackiego. Listy były głównym motywem wprowadzającym w biografię wieszcza. Improwizowane scenki dramowe ukazały nam nowe oblicze wielkiego romantyka.

                            1.jpg

Na warsztaty literackie było zaproszonych kilka klas z nauczycielami. Jednak obecność około 200 osób na sali ( w tym pracowników szkoły)świadczyła o ogromnym zainteresowaniu i zapotrzebowaniu uczniów na zajęcia „na żywo”.

                                                   2.jpg

Uczniowie prowadzący niecodzienną lekcję wcielili się w znajomych i rodzinę Słowackiego i wprowadzili zebranych w romantyczną atmosferę egzotycznej podróży, z której wynikało , że wieszcz posiadał wszechstronne zainteresowania, odwiedził  nawet wróżkę i kasyno, a także restauracje i hotele zagraniczne.

                                                   4.jpg

 

Pisał biegle w języku angielskim, który wydawał mu się prosty, a znajomość wielu innych umożliwiała mu ciekawe zwiedzanie świata. Słowacki okazał się tak wybitną indywidualnością, że czas poświęcony jego twórczości stał się duchową przygodą.

                                                                 

5.jpg

Poza wiązanką tekstów poetyckich -szkolny zespół muzyczny „De Kitles” ( Dynamiczne Energiczne Kitle z Poznańskiej) zaprezentował osiem utworów na pianino, gitary basowe, klasyczne, perkusję i saksofon, połączone z wokalem artystów.

 

7.jpg

W czasie warsztatów przyznano również nagrody za udział w konkursie recytatorskim, poświęconym utworom Słowackiego. Był to kolejny projekt przeprowadzony metodami dramowymi z wykorzystaniem nagrodzonych prezentacji multimedialnych oraz filmu. Koło planuje wkrótce kolejny happening, tym razem poświęcony wolontariatowi „Flora i Fauna”.

Wkrótce fotoreportaż.

 

————————————————————————————————————————————-

 

9.jpg

 

POKAZ CUKIERNICZY-GALA SŁODKOŚCI

24 listopada 2009 roku w naszej szkole odbył się pokaz cukierniczy poprowadzony przez znanego cukiernika- panią Bożenę Sikoń.

czytaj więcej: pokaz-cukierniczy2-1.doc

czytaj również na stronie koła dziennikarskiego:http://admzsg.edu.pl/dziennikarskie 


33.jpg

                  13.jpg23.jpgNasi uczniowie laureatami konkursu recytatorskiego Śródmiejskiego Festiwalu Młodych Talentów : Samanta Adamczyk i Michał Grigorjew- reprezentanci Koła Teatralnego “Wóz Tespisa”

czytaj więcej:http://admzsg.edu.pl/teatralne/


Halloween w ZSG

 

ha.jpg

ha3.jpg

ha2.jpg

Halloween, Hallowe’en – zwyczaj związany z maskaradą i odnoszący się do święta zmarłych, obchodzony w wielu krajach nocą  31 października, czyli przed dniem Wszystkich Świętych. Odniesienia do Halloween są często widoczne w kulturze popularnej, głównie amerykańskiej. Jak był obchodzony w naszej szkole? Czytaj więcej( oczywiście w języku angielskim):halloween_competition.doc

 

Wolontariat

Stowarzyszenie “mali bracia Ubogich”, które zajmuje się pomocą starszym osobom cierpiącym z powodu samotności, zwraca się do nas z ogromną prośbą. Poszukiwane są chętne osoby do pomocy w obsługiwaniu 19 grudnia Wigilii dla podopiecznych Stowarzyszenia. Chętne osoby zapraszam do sali 420a do Pani Sylwii Lewandowskiej, gdzie uzyskacie więcej informacji.
Zapraszamy również do odwiedzania strony http://www.malibracia.org.pl/-wolontariat.html , gdzie uzyskacie więcej informacji o akcji.

Klub Wolontariusza

- czytaj więcej na szkolnej stronie Szkoła bez przemocy:

http://admzsg.edu.pl/zzyciaszkoly/

 

PAŹDZIERNIK

138 wspaniałych dostało stypendia prezydenckie

23 października najwybitniejsi uczniowie gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych otrzymali Stypendia Edukacyjne Prezydenta Warszawy.Aż siedmioro uczniów Zespołu Szkół Gastronomicznych otrzymało to wyróżnienie.Czytaj więcej: http://admzsg.edu.pl/zzyciaszkoly

 

14.jpg

 

Ślubowanie klas pierwszych


W dniu 13 października 2009 uczniowie klas I naszej szkoły uroczyście ślubowali na Sztandar Szkoły.

czytaj całość:


http://admzsg.edu.pl/zzyciaszkoly/

 13.jpg

 

 

 WARSZAWSKA JESIEŃ POEZJI

 wjp2009logo.jpg

 


W dniach 5-11 października 2009 r. w Warszawie i na Mazowszu odbywa się XXXVIII WARSZAWSKA JESIEŃ POEZJI. Honorowy patronat nad Festiwalem objął Bogdan Zdrojewski - Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej.

 

W dniu 8 października naszą szkołę odwiedzili członkowie ZLP, znani literaci:

Zbigniew Jerzyna, Jan Zdzisław Brudnicki, Paweł Kubiak i pan Lam.

 

Koło Dziennikarskie „Młody Dziennikarz”, a więc uczniowie naszej szkoły pod opieką pani Ewy Skrońc-Bielak

i pana Andrzeja Wołosewicza poprowadzili spotkanie literackie, któremu   patronowała Biblioteka Szkolna, otwierająca swe gościnne podwoje. W tym dniu , o godz. 9.50 poezja zagościła w Zespole Szkół Gastronomicznych, aby na chwilę uskrzydlić wszystkich, którzy mienią się twórcami… różnych dziedzin.

Kliknij, aby wejść na stronę literatów: http://www.literaci.eu/

 

2.jpg

 4.jpg5.jpg1.jpg

 

WYDARZENIA

  ———————————————————————————————————————————————————————————————-

NAGRODA LITERACKA NIKE

WYDARZENIA LITERACKIE- NIKE 2009: Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki

6.jpg

Nagrodę dostał jedyny poeta wśród nominowanych autorów. To trafny wybór, choć niespodziewany.

CZYTAJ DALEJ:


http://www.polityka.pl/nike-2009-eugeniusz-tkaczyszyn-dycki/

 

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

 

Muzyka Organowa w parafii Świętej Barbary

 foto_16.jpgfoto_01.jpg

sz.jpg

 

 

W czwartek 1 października 2009 r. o godz. 19:00 odbył się 46 koncert cyklu Muzyka Organowa w parafii Świętej Barbary w ramach obchodów 30-lecia konsekracji kościoła.

Koncert został zorganizowany przez parafię i Fundację Arbitus.

Wykonawcą utworów był znany i ceniony w Polsce i za granicą Pan Jan Szypowski.
W programie J. S. Bach, O. Messiaen, Ch. M. Widor. Cykl koncertowy został zagrany na organach poświęconych przez J.Em. księdza kardynała Józefa Glempa.
Ceniony muzyk i muzykolog Jan Szypowski zainaugurował nasz cykl i osobiście zagrał większość koncertów, na najwyższym poziomie. Była również przygotowana wystawa poświęcona Ojcu Świętemu pt.: “Pozostańcie wierni temu dziedzictwu”. Ekspozycja została przygotowana z okazji 30. rocznicy pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny.

Przedstawiciele Koła Dziennikarskiego ZSG „Młody Dziennikarz” , współpracujący z fundacją Artibus uczestniczyli w koncercie i zwiedzili przygotowaną wystawę.

Red.Magdalena Wdowiak ID

 

WRZESIEŃ 2009

 

Co słychać w szkole?

 • Uczniowie naszej szkoły uczestniczą w lekcjach muzealnych organizowanych w Zamku Królewskim dzięki wsparciu Biura Edukacji m. st. Warszawy.

 

Głównym punktem programu jest spektakl teatralny na podstawie „Odprawy posłów greckich” Jana Kochanowskiego.

Po prelekcji i przedstawieniu uczniowie podążają śladem tajemnic warszawskich kamienic.

2.jpg

img_0801.jpg

 

 • ·         Na bieżąco klasy odbywają tzw.  Spacery warszawskie, odwiedzają muzea i wystawy. img_0806.jpg

 • ·         Samorząd Szkolny zorganizował szkolny Dzień Ziemi. Uczniowie masowo włączyli się do ekologicznej szkolnej akcji zbierania i sortowania odpadów w celu ich przetworzenia. Część klas ZSG uczestniczyła  “Sprzątaniu świata”. Hasłem przewodnim dnia był apel: Ratujmy Ziemię!
 • natura.jpg

 

 

 

2wrzesnia.jpg

 


Rok szkolny 2009/2010 rozpoczął się 1 września .  Tradycją  naszej szkoły , związaną z inauguracją roku szkolnego jest spotkanie młodzieży, nauczycieli i rodziców pod pomnikiem Nauczycieli Tajnego Nauczania.W dniu rozpoczęcia roku szkolnego o godzinie 12.00  nasi uczniowie oddali hołd pedagogom tajnego nauczania.

Przedstawiciele uczniów i nauczycieli pod przewodnictwem dyrektor Grażyny Hulewskiej, pani profesor Jolanty Kotkiewicz wraz z panem profesorem Krzysztofem Sutułą i szkolnym pocztem sztandarowym -złożyli kwiaty pod pomnikiem .

Czytaj więcej:


http://www.mmwarszawa.pl

2 września o godzinie 10.oo dokonała się inauguracja roku szkolnego w |Parafii Świętej Barbary. We wspólnej mszy uczestniczyły szkoły: Zespół Szkół Gastronomicznych oraz Zespół Szkół Samochodowych .

A teraz… nadszedł czas nauki i pracy. Życzenia samych sukcesów Gronu Pedagogicznemu, Pracownikom Szkoły, Rodzicom i Uczniom ZSG-  składa Koło Dziennikarskie „Młody Dziennikarz”.

To jest nasza szkoła,i nasze życie. Szkoła to przecież nauczyciele, uczniowie i inni pracownicy.To również działalność rodziców uczniów.Wszyscy razem tworzymy społeczność szkolną.Uczniowie przynależą do różnych klas, pozostają pod opieką wychowawców.Nauczyciele pracują w zespołach przedmiotowych, tworzą Radę Pedagogiczną, nad działalnością której czuwają : Pani Dyrektor i Panie Wicedyrektorki. Ale to nie wszystko! Mamy jeszcze nauczycieli biblioteki, kierownictwo warsztatów i stołówki,kierownika szkolenia praktycznego !Panią pielęgniarkę, pedagogów szkolnych,pion administracyjny…Czy to wszystko ?O wszystkich odcieniach szkoły, rzeczach znanych i nieznanych poinformuje Was ta strona…Niech będzie mapą, drogowskazem, a przede wszystkim inspiracją do własnej działalności na terenie NASZEJ SZKOŁY

href=”file:///C:%5CDOCUME%7E1%5CSZKOA%7E1%5CUSTAWI%7E1%5CTemp%5Cmsohtmlclip1%5C01%5Cclip_colorschememapping.xml” rel=”colorSchemeMapping” />

Prezentacja Szkoły -tekst reklamowy:kliknij:AKADEMIA KULTURY I SZTUKI

Mapa strony:

AKTUALNOŚCI

KONKURSY

clip.jpglogo1_uczniowie_dobre.bmpobraz1.jpg

logo.gif

Od tego roku nasza szkoła należy do Stowarzyszenia Szkół Hotelarsko-Turystycznych (AEHT)  

 kliknij:AEHT informacja

Co dzieje się w naszej szkole?

 

      Szkoła Festiwalu Nauki   Olimpiada Przedsiębiorczości Warszawska Liga Debatancka jest inicjatywą Klubu Debat Oksfordzkich - tworzonego przez nauczycieli warszawskich szkół - oraz Warszawskiego Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń i Biura Edukacji m.st. Warszawy      Konkurs  Święto dzielnicy Powiśla „Powiślenia”

 

 

 

AKTUALNOŚCI :kliknij:http://admzsg.edu.pl/aktualnosci/

 Priorytety edukacyjne na rok szkolny 2009/2010
Wynikające z „Polityki edukacyjnej miasta stołecznego Warszawy w latach 2008-2012″

1. Dzieci sześcioletnie w I klasie - edukacja i opieka w kontekście obniżenia wieku szkolnego.
2. Efektywne wykorzystanie środków budżetowych w edukacji - w kontekście sytuacji finansowej miasta i kraju.
3. Podniesienie jakości kształcenia w szkołach i placówkach oświatowych.
4. Rozwój pozaszkolnej oferty edukacyjno-wychowawczej.
5. Powiązanie oferty szkolnictwa zawodowego z rynkiem pracy.
6. Poszerzenie oferty szkół i placówek oświatowych dla uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych.
7. Doskonalenie nauczycieli w realizacji zadań wynikających z reformy edukacyjnej.

 AKTUALNOŚCI 2009/2010″NA SKRÓTY

 

22 Czerwiec 2010 Akcja Wurlitzer

organy Wurlitzera

MŁODZI PRZYJACIELE ORGANÓW WURLITZERA

W ramach Akcji Wurlitzer Koło Dziennikarskie i Młodzi Przyjaciele Organów Wulitzera wraz z wybranymi klasami TGH oraz ZSZ  wybrali się w czerwcu na 3 wycieczki edukacyjne do Muzeum Techniki. Trwa realizacja projektu.Czytaj:Z życia szkoły 

 

8 Czerwiec 2010 DZIEŃ SZKOŁY BEZ PRZEMOCY

szkolprzemoc.gifW naszej szkole zorganizowaliśmy eventowo- happeningowe dni metodą projektu innowacyjnego, czytaj więcej: Z życia szkoły

SZKOŁA BEZ PRZEMOCY

 

1 Czerwiec 2010 W saloniku Chopina- VII edycja programu kulturowego

chlopaki.JPGW dniu 31 maja ( ŚWIATOWY DZIEŃ ROZWOJU KULTURY) odbyła się na kolejna edycja programu kulturowo- edukacyjnego pt.”Kultura w słowie i w smaku zaklęta – polskie obiady literackie”. Tegoroczny projekt został zatytułowany  „W saloniku Szopena” i został poświęcony twórczości  wybitnego Polaka w związku z obchodami 200. rocznicy Jego urodzin.

Czytaj więcej:Z życia szkoły

31 Maj 2010 „Kuchnia Polska Wczoraj i Dziś”

28-30 maja odbył się II Ogólnopolski Konkurs Kulinarny „Kuchnia Polska Wczoraj i Dziś”. Organizatorem konkursu był Stefan Birek szef kuchni Hotelu Lord przy pomocy merytorycznej Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szefów Kuchni i Cukierni.Nasi uczniowie (Piotr Kuziela i Norbert Rutkowski) zajęli  I i  (Dominik Pochmara i Piotr Bienias) III  miejsce!!! II Ogólnopolski Konkurs Kulinarny „Kuchnia Polska Wczoraj i Dziś” skierowany był do całego profesjonalnego środowiska kulinarnego w Polsce.
 Odbył się również pokaz Carvingu ( prezentował się nasz uczeń Marcin Zawadzki) w warzywach i owocach, a ponadto każdy z uczestników otrzymał książkę „Birkowie od kuchni”, której autorami są również …nasi absolwenci! Czytaj więcej:newgastro    

Z życia szkoły 


25 Maj 2010 Entropia słowa

img_0912.JPG
Przebieg  imprezy kulturowej z dnia 21 maja 2010 r. ENTROPIA SŁOWA był niezwykle efektywny. Nasi uczniowie zdominowali artystycznie Plac Konstytucji, prezentując spektakl happeningowy pt.Oświeceniowa nauka i zabawa 

3 Maj 2010 Pożegnanie absolwentów szkoły

5.jpg30 kwietnia odbyło się uroczyste pożegnanie absolwentów Czytaj dalej: Z życia szkoły

pozegnani.jpg

20 Kwiecień 2010 DZIEŃ OTWARTY W ZSG

dsc_0338.jpg20 kwietnia do naszej szkoły zawitali kandydaci ze swoimi rodzicami. Goście spotkali się z nauczycielami, uczniami i pracownikami szkoły.Zwiedzanie przestrzeni edukacyjnej było miłym doznaniem zarówno dla gości ,jak i dla gospodarzy.

Kandydaci spotkali się również z Dyrekcją Szkoły oraz Kierownictwem ZSG.FOTOREPORTAŻ

1 Kwiecień 2010 Wiosenne nowości

  Marzec -kwiecień 2010- Koło Dziennikarskie ZSG i Koło Teatralne  (Koło Artystyczne) zgłosiły się do konkursów organizowanych w ramach obchodów Jubileuszowego Roku Urodzin Chopina.

Obchody rozpoczęły się uroczystym koncertem, na który została zaproszona Dyrekcja oraz uczniowie z opiekunem.

organy Wurlitzera

MŁODZI PRZYJACIELE ORGANÓW WURLITZERA -Koło Dziennikarskie postanowiło realizować projekt edukacyjny związany z rozpowszechnianiem wiedzy na temat warszawskich organów Wurlitzera.Jest to kontynuacja współpracy z Fundacją Artibus-Wurlitzer.Czytaj:Koło dziennikarskie

 

 •  Wydarzenia 24 lutego nasi uczniowie brali udział w Konkursie matematycznym ROZRYWKI MATEMATYCZNE, czytaj:konkurs.doc
 • 26 lutego młodzież naszej szkoły uczestniczyła w Konkursie Cukierniczym w ramach projektu SWEET EXPO- targi edukacyjne,czytaj:EXPO
 • 1-2 marca trójka  nauczycieli ZSG brała udział w kolejnym etapie projektu Efektywny Nauczyciel Sztuki Kulinarnej,czytaj:POKAZ
 • 6 marca w Krakowie odbył się konkurs „Polskie Inspiracje Kulinarne”,czytaj: KRAKÓW
 • 16 marca odbył się pokaz gastronomiczny- prezentacja technologiczna przygotowana przez pana Roberta Sowę pt. „Ryby i potrawy morza”czytaj:Z życia szkołyZSG_ zdrowa szkołaPRZEPISY:http://www.sowarobert.pl/
 • 18 marca w Centrum Techniki Kulinarnej odbył się konkurs   pt. „Potrawa wielkanocna”. czytaj 

  Wydarzenia   Fotoreportaż: Wielkanoc

 • 24 marca odbyły się  Targi EUROGASTRO. Uczniowie szkoły brali udział  w projekcie edukacyjnym na temat prezentacji urządzeń i potraw . Odbyło się wspólne sporządzanie potraw – nauczyciele i uczniowie przygotowali  niecodzienny asortyment  .
  RELACJA: Newsgastro25-27 marca w Szczecinie odbył się Centralny Etap Olimpiady Wiedzy o Żywieniu i Żywności, w której wziął udział nasz uczeń Marcin Zawadzki.:FOTOREPORTAŻ:Olimpiada wiedzy o żywieniu  Z życia szkoły

 

Filed under:promocja szkoły