W dniu 4. Września społeczność Zespołu Szkół Gastronomicznych (uczniowie, nauczyciele, pracownicy i dyrekcja Zespołu Szkół Gastronomicznych) wpisywali się do Wielkiej Księgi Wolności, która ma być zamknięta 13 października w kapsule czasu. Kapsuła czasu będzie odkopana  dopiero za sto lat...
W ramach obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości m.st. Warszawa ogłosiło akcję zbierania podpisów do Warszawskiej Księgi Wolności. Na pierwszej stronie zamieszczono przesłanie dla przyszłych pokoleń na następne 100 lat, pozostałe karty Księgi zapełniają mieszkańcy Warszawy. Wielka Księga Wolności zostanie więc wypełniona przez warszawiaków, a następnie zamknięta w kapsule czasu i zakopana w miejscu publicznym 13 października 2018 roku. Gdzie? Tego na razie nie zdradzono,  wiadomo natomiast, że ma zostać ponownie otworzona dopiero za 100 lat, w 2118 roku, a więc w 200 rocznicę odzyskania niepodległości.


W czasie zbierania podpisów przez uczniów ZSG odczytano też fragment preambuły:
„Mieszkanki i Mieszkańcy Warszawy, Polki i Polacy, rozproszeni po świecie, przyjaciele Warszawy z kraju i ze świata, świętujemy dzisiaj, w 2018 roku 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. W 2018 roku, stolica jest europejskim, nowoczesnym, wolnym i otwartym miastem. Życzymy Wam, abyście te słowa przeczytali w 2118 roku w Warszawie, z której my jesteśmy dzisiaj dumni. Bądźcie dumni i Wy”.
Była to wartościowa, chociaż nietypowa inicjatywa, w której każdy mógł zostawić wiadomość dla przyszłych pokoleń. Nasza Szkoła została wybrana do wpisywania się do oficjalnej Księgi, a prowadzący wydarzenie koordynatorzy-edukatorzy Józefina Loy i Cezary Cichoniec wskazali na ogromne zaangażowanie i kulturę wypowiedzi Uczniów ZSG oraz przekazali na ręce pani dyrektor Marzeny Cieślak podziękowania za wspaniałe przygotowanie szkoły do uczestnictwa w patriotyczno-społecznym przedsięwzięciu.
Nad całością projektu czuwały: Katarzyna Goliszewska-Szadura oraz Ewa Bielak
Link do artykułu

  Osiągnięcia Szkoły

Certyfikat Varsavianistyczna Szkoła

  Certyfikat Szkoła Bez Przemocy

 

 

 

 

 

 

 

  ZSG Liderem Varsavianistycznej Szkoły