Uczniowie Zespołu Szkół Gastronomicznych uczestniczyli w pokazie filmu „Dywizjon 303. Historia prawdziwa”. Projekcja filmu była niezwykłą lekcją historii oraz swoistym hołdem złożonym polskim bohaterom, przypomnianym młodym ludziom (za pomocą produkcji brytyjsko-polskiej). Film ukazuje  prawdę o ogromnym i zaszczytnym udziale naszych lotników w Bitwie o Anglię.

Temat obejrzanego przez uczniów ZSG filmu nawiązywał do ważnych wydarzeń historycznych oraz osobistych wspomnień uczestników bitwy. Produkcja stanowi filmową lekcję historii upominającą się o należne Polakom miejsce w zdarzeniach związanych z walkami z okupantem- na całym świecie.

„Dywizjon 303. Historia prawdziwa” to film który powstał na podstawie kultowej książki Arkadego Fiedlera. Polscy piloci początkowo niedoceniani i wyśmiewani, stają się legendą. W ramach Królewskich Sił Powietrznych Wielkiej Brytanii (RAF) tworzą elitarną jednostkę – Dywizjon 303, który nie ma sobie równych.

W czasach, gdy każdy dzień mógł być ostatnim, nie wahali się wykonywać ewolucji powietrznych na granicy szaleństwa. Nikt nie latał tak jak oni. Ich ponadprzeciętne umiejętności i niezwykły patriotyzm mogą być przykładem dla kolejnych pokoleń Polaków, czym jest prawdziwe bohaterstwo. Film opowiada nie tylko o spektakularnych akcjach, w których brali udział podczas bitwy o Anglię, ale pokazuje również ich życie prywatne. Kogo kochali, kogo stracili i za kim tęsknili.

W rolach głównych występują: Maciej Zakościelny, Piotr Adamczyk, Jan Wieczorkowski, Antoni Królikowski, Marcin Kwaśny, Krzysztof Kwiatkowski, Anna Prus i Cara Theobold.

Materiały edukacyjne do pobrania: http://dywizjon303.pl/edukacja

  Osiągnięcia Szkoły

Certyfikat Varsavianistyczna Szkoła

  Certyfikat Szkoła Bez Przemocy

 

 

 

 

 

 

 

  ZSG Liderem Varsavianistycznej Szkoły