Pomnik generała Sowińskiego w parku jego imienia

Tytuł publikacji to jeden z punktów programu rozwoju Warszawy lat trzydziestych  XX wieku, kiedy funkcję prezydenta Warszawy pełni Stefan Starzyński.
   Co to znaczy? To dbałość o tereny zielone, architekturę oraz infrastrukturę miejską. To zaplanowana i zorganizowana na wiele lat praca.
   Swoje plany i projekty prezydent Starzyński przedstawiał warszawiakom poprzez szereg popularnych wtedy wystaw, masowo odwiedzanych przez mieszkańców. I tak w 1936 roku miała miejsce wystawa „ Warszawa przyszłości”. Otwierając wystawę prezydent powiedział: „aby stolica stała się nie tylko ukochaną przez wszystkich, ale prawdziwie piękną stolicą”. Natomiast w 1938 roku plan dalszego rozwoju miasta pokazano poprzez wystawę „Warszawa wczoraj, dziś, jutro”.
    Jak wyglądała praktyczna realizacja tych planów? Prezydent zakupił od właściciela Wilanowa Adama Branickiego Las Kabacki o powierzchni 914 hektarów, z przeznaczeniem na wypoczynek dla warszawiaków. Zakupił Olszynkę Grochowską, a jako darowiznę otrzymał 1000 hektarów lasów wawerskich. Ponadto zakładał nowe parki. W 1937 roku powstał u zbiegu ulic Wolskiej i Elekcyjnej park imienia generała Józefa Sowińskiego; pięciohektarowy teren zielony na warszawskiej, robotniczej Woli. W następnym roku utworzono na Mokotowie park imienia generała Gustawa Konstantego Dreszera, na Ochocie powstał tzw. Zieleniec Wielkopolski.

Kolejne zieleńce stworzono na Forcie Legionów oraz w obrębie murów obronnych Starej Warszawy. Łącznie przybyło 58 hektarów terenów zielonych. Poza tym  realizowano inwestycje w dolinie Wisły, w myśl słynnego wówczas powiedzenia - „Warszawa frontem do Wisły”. Uporządkowano Pole Mokotowskie, między innymi przenosząc tor wyścigów konnych na Służewiec.
    Od 1935 roku w Warszawie obchodzono święto wiosny, czego wyrazem były coroczne konkursy na ukwiecenie prywatnych balkonów i okien oraz podwórek - „Warszawa w kwiatach”. Niestety dalsze plany rozwoju miasta przerwał wybuch II wojny.

Monika Stempień

Wyróżnienie za szczególne zaangażowanie podczas obchodów Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka 2016