15 września odbyła się w naszej szkole konferencja „Transplantacja darem życia”, której organizatorem był Wydział Zdrowia Mazowieckiego  Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie. Celem spotkania  było  zwiększenie liczby dokonywanych przeszczepów, jako metody poprawy zdrowia i ratowania życia. Spotkanie z uczniami  i prelegentami rozpoczęła Pani Dyrektor Marzena Cieślak oraz Pani Halina Krajkowska, zastępca dyrektora Wydziału Zdrowia Urzędu Wojewódzkiego.

W konferencji uczestniczyło około 100 uczniów naszej szkoły. O stanie polskiej transplantologii, metodzie pobierania nerki od żywego dawcy, sposobach szukania dawcy szpiku, opowiadali młodzieży: dr n. med. Dorota Lewandowska – Kierownik Krajowej Listy Oczekujących na Przeszczepienie, dr hab. med. Tomasz Jakimowicz – pracownik Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Transplantacyjnej oraz prof. nadzw. dr hab. n. med. Pani Jolanta Korsak - kierownik Zakładu Transfuzjologii Klinicznej. Gośćmi konferencji byli także p. Eugeniusz Karmiłowicz  i pani Magdalena Chmielewska, którzy podzielili się z uczniami swoimi przeżyciami jako biorcy i dawcy. O roli koordynatora transplantacyjnego opowiadał p. Łukasz Górski.

Prelekcje wzbogacone zostały o tematyczne filmy poglądowe. Po zdobyciu  rozległej wiedzy  z zakresu transplantologii, uczniowie mieli możliwość  wypełnienia dostępnych w szkole oświadczeń woli, wyrażając tym samym  zgodę na pobranie po ich śmierci narządów do przeszczepienia. Serdecznie dziękujemy Naszym Gościom za wspaniałą lekcję humanitaryzmu. Poniżej fotorelacja

ZSG Liderem Varsavianistycznej Szkoły