W dniu 30 października 2017 roku Zamek Królewski po raz kolejny otworzył swe gościnne podwoje dla uczniów szkół warszawskich.  O godzinie 11.00 odbyła się kolejna, XVII już Sesja Patriotyczno-Kulturowa poświęcona życiu i działalności Marii Szypowskiej - wiceprezes Fundacji Artibus - Muzyka, Obraz, Słowo, która za pomocą wolontariatu pracowała na rzecz ochrony i rekonstrukcji dóbr kultury polskiej. Tytuł sesji oraz wykładu wygłoszonego przez młodzież Zespołu Szkół Gastronomicznych im. Prof. Eugeniusza Pijanowskiego brzmiał „Walka o dobra kultury w czasie okupacji i po II wojnie światowej. Pozostańmy wierni temu dziedzictwu!” Sesję oraz wystawę tematyczną przygotowało TPW oraz ZSG w porozumieniu z rodziną Marii Szypowskiej.

W sesji uczestniczyli: Mazowiecki Wicekurator Oświaty Andrzej Sosnowski, Jan Szypowski - syn zmarłej, muzyk i opiekun sztuki, dyrektor ZSG - Marzena Cieślak, wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Warszawy - Grażyna Dworakowska, prezes honorowa TPW - Marzena GrochowskaTadeusz Otulak — członek Prezydium Zarządu Głównego TPW, Małgorzata Wojtatowicz - członek zarządu TPW,  Barbara Petrozolin-Skowrońska, wydawca, historyk , redaktor, Regina Lubelska, przedstawiciel Zamku Królewskiego,  przedstawiciele władz m. st.  Warszawy, nauczyciele,  historycy sztuki, uczniowie i goście.  Po przemówieniach przybyłych osób rozpoczęła się Sesja Zamkowa, która była poświęcona wielostronnej edukacji varsavianistycznej – przypominającej znaczenie tej wielkiej tajnej akcji edukacyjnej i kulturowej oraz walki w obronie dóbr kultury – bohatersko realizowanej w Polsce wbrew najsroższym zakazom hitlerowskiego okupanta podczas II Wojny Światowej (w obecnym roku 2017 obchodzimy 72. rocznicę zakończenia tej wojny).
Część artystyczną Sesji Zamkowej zrealizowali uczniowie ZSG, scenariusz części artystycznej i naukowej przygotowała pani Ewa Skrońc-Bielak, wykorzystując niepublikowane, wspólne prace jej i M. Szypowskiej oraz przeprowadzony z autorką wywiad, również niepublikowany do tej pory.
Maria Szypowska w trakcie swej 10-letniej współpracy z ZSG została zapamiętana przez młodzież  oraz p.Bielak jako historyk sztuki, autorka wielu książek, poetka, literaturoznawca, obrończyni zabytków i dziedzictwa narodowego, osoba kochająca młodzież i Warszawę. Pani Bielak przypomniała jej słynne powiedzenie: ”Trzymajmy się, nie dajmy się”, które przemówiło swą prostotą i racjonalizmem do zgromadzonych uczniów, stając się w ten sposób nowym „słowem skrzydlatym”.
Niezwykłym wydarzeniem był również koncert Chóru Towarzystwa Przyjaciół Warszawy, poświęcony tematyce varsavianistycznej.
Wiceprezes TPW przekazała również na ręce Marzeny Cieślak - dyrektora ZSG, podziękowania i gratulacje od Prezes TPW Beaty Michalec w związku z powołaniem CENTRUM EDUKACJI VARSAVIANISTYCZNO-ARTYSTYCZNEJ IM. MARII SZYPOWSKIEJ PRZY ZSG
Po zakończeniu Sesji młodzież pod opieką pedagogów i nauczycieli nieodpłatnie zwiedziła Zamek Królewski.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji w galerii

ZSG Liderem Varsavianistycznej Szkoły