Kontakt

Internat Zespołu Szkół Gastronomicznych w Warszawie, ul. Poznańska 6/8 V piętro w budynku szkoły (domofon nr 13)

telefon: (0-22) 628-90-33, e-mail: internat.zsg(at)tlen.pl  GODZINY OTWARCIA:  całodobowo – 24h

Wigilijna noc, rozjaśniona wewnętrznym światłem mocy Bożego Narodzenia przybliża nam „betlejemska tajemnicę”. Rokrocznie pełne nadziei, radości czekamy na spotkanie z Bożą Dzieciną, której narodzenie daje pokój, optymizm na nadchodzącą codzienność dni i miesięcy Nowego Roku. Naszą   Wieczerzę  w tym roku uświetnili goście:
 Pani Dyrektor Marzena Cieślak, a także kadra administracyjna p. M. Klim - Haddad,p. W. Iwanek.

Artystyczną oprawę na ten niezwykły czas przygotowało jak zwykle Koło Teatralne Internatu „Metanoia”, które w sztuce pt „Panie uczyń nas szczęśliwymi”, przedstawiło dwa odmienne oblicza rzeczywistości. Z jednej strony widzieliśmy ucywilizowany świat, z drugiej – niesforną rodzinę. Pod wpływem betlejemskiego wydarzenia nastąpiła wewnętrzna metamorfoza ich życia. Bohaterowie zamienili swoje ozięble serca i potrafili przyjąć „Maleńka Miłość”, tym samym jednocząc się wokół symbolu wspólnotowości, jakim jest wigilijny stół.
 Całość artystycznego wydarzenia uzupełniały najpiękniejsze polskie kolędy w wykonaniu naszego zespołu Muzy Oceanu.
Na zakończenie uroczystości pani Dyrektor złożyła wszystkim życzenia noworoczne, a zgodnie z tradycją po wieczerzy wraz z panią Kierownik zawitał do nas Święty Mikołaj.

Boże Narodzenie kojarzy się z radością, rodzinną atmosferą pełną pokoju i wzajemnej życzliwości. Taka właśnie była nasza Wigilia w Internacie.

Odsłony: 7
Tradycja przygotowywania okolicznościowych kart świątecznych ulega już od kilku lat zanikowi. My postanowiłyśmy udowodnić, iż tradycja wysyłania kartek świątecznych
jest wciąż żywa, bo  przecież taka kartka okolicznościowa wykonana od serca, z życzeniami które kierujemy do tych osób, o których być może w tym roku nikt nie pamięta lub ktoś zapomniał, jest najbardziej szlachetnym i bezinteresownym wyrazem pamięci i szacunku
do drugiej osoby. Czasami wystarczy drobny gest by sprawić komuś wielką radość.
Nasz Internat  ma bogate tradycje jeśli chodzi o działalność na rzecz innych.

W tym roku zaangażowałyśmy  się w projekt „Świąteczna kartka”. Z wielkim oddaniem przystąpiłyśmy do działania. Nasze prace charakteryzowała duża różnorodność artystyczna, ale wszystkie powstawały z tą samą myślą: by sprawić innym radość ! Mamy nadzieję, że sprawią one tym, którym je ofiarujemy niezapomniane święta. Wszystkie prace przekazałyśmy na ręce Caritas Polska. Wierzymy, że będzie to początek bardzo owocnej współpracy.

Odsłony: 6

Recepta na szczęście
Statystycznie zima, to czas w którym każdy  z nas budzi się duch malkontenta.
Nie wiedzieć czemu zaczynamy się właśnie wówczas koncentrować na tym, co się nam nie udało.
A przecież warto zadbać o swoje zdrowie i codzienny dobrostan, szczególnie gdy za oknem szaruga zimowa.  Gwarantem dobrego samopoczucia, jak pokazują badania jest – pozytywne myślenie. Ono właśnie odpowiada za rozwój pozytywnych emocji, który służy  poprawie zdrowia fizycznego,  a także sprzyja wzrostowi średniej długości życia, poprawie percepcji i zdolności myślenia.

 Zwiększa też odporność na stresy!

Jak zatem pozytywnie myśleć? Otóż psychologia pozytywnego myślenia sformułowała kilka podstawowych zasad, które pomogą nam częściej odnosić sukcesy w życiu szkolnym i osobistym:

1.    Poznaj swoje mocne strony
2.    Skoncentruj się na chwili obecnej
3.    Staraj się wyrabiać w sobie otwarte i krytyczne myślenie
4.    Bądź optymistką
I najważniejsze, trzeba nauczyć się cieszyć małymi rzeczami! Ciesząc się małymi rzeczami nastawiamy nasz umysł na szukanie dobra, a to już pierwszy krok w kierunku optymistycznego podejścia do życia.

Odsłony: 6
 Już w powietrzu unosi się lekki podmuch wiatru zimowego, który nasze twórcze umysły zainspirował do spędzenia wolnych chwil w towarzystwie „sztuki wysokiej”. Tym razem zimowy sezon ze sztuką rozpoczęłyśmy od wizyty w Teatrze Wielkim, w którym prezentowane  było wybitne dzieło Piotra Czajkowskiego „Jezioro Łabędzie” w wykonaniu artystów Baletu Polskiego. Ta klasyczna sztuka, tym razem pozyskała nową oprawę muzyczną poprzez libretto  autorstwa Pawła Chynowskiego. Tego właśnie wieczoru mogłyśmy się przenieść w zaczarowany świat marzeń i fantazji, w którym można spotkać prawdziwą miłość. Finezyjne układy taneczne, doskonała choreografia i piękna muzyka – to niezbędniki, które przydały zjawiskowości tej niezwykłej historii. Z całą pewnością cała nasza grupa koneserek sztuki została wprawiona w dokonały nastrój.
Odsłony: 70

… a wróżka dmucha w szklaną kulę (…) przede mną sława, wielka zabawa…
W ten andrzejkowy wieczór, wszystkie marzyłyśmy by wróżka obwieściła nam jakąś pomyślną wróżbę…
Sygnałem inicjującym rozpoczęcie wieczoru wróżb, była wizyta tajemniczego medium, oraz kilku wróżek, które jako mistrzowie ceremoniału miały za zadanie przybliżyć nam przyszłość. Ten wieczór pełen był emocji, zarówno tych radosnych, jak i tych mniej optymistycznych, gdyż z kuluarów dobiegały od czasu do czasu małe szlochy – zapewne na okoliczność poznania przyszłości, która najradośniej nie zapowiadała wymarzonego księcia z bajki. Z naszych badań, które przeprowadzałyśmy tego wieczoru, wynika, iż 2 /3 internatek wyjdzie za mąż, 1 / 3 zrobi karierę  w showbiznesie w kraju lub w Hollywood …

Cóż, chciałoby się na kartach kroniki podzielić jeszcze innymi ciekawostkami z tego fascynującego wieczoru, jedno jest pewne, iż nasi magowie tylko upewnili nas, iż siłą Internatu jest to, że: Jesteśmy, piękne, mądre i szlachetne! Cóż, ta ostania wróżba jest nam całkiem dobrze znana, gdyż my o tym fakcie wiemy najlepiej !

Odsłony: 73

Naszą tradycją  już od kilku lat, jest edukacja poprzez działanie. Dlatego też, rokrocznie staramy się zachować w pamięci trwałość śladów historycznych, poprzez wizyty w miejscach ważnych dla każdego Polaka. Tym razem lekcję historii odbyłyśmy w Łazienkach Królewskich. Miejsce to owiane legendą wydarzeń, stanowi doskonałą przestrzeń kontemplacji sztuki doby XVIII wieku. Podczas wizyty odkryłyśmy  magię zabytkowych ogrodów, poznałyśmy  Pałac na Wyspie z Królewską Kolekcją Obrazów,  a także zajrzałyśmy  do Galerii Rzeźby i za kulisy Teatru Królewskiego w Starej Oranżerii. Wizyta ta umocniła nas w przekonaniu, które było bliskie królowi Stanisławowi  Augustowi, że dzięki edukacji i kontaktowi z pięknem ludzie stają się lepsi, a społeczeństwa bardziej racjonalne.

Odsłony: 94

 „ … Tańcz  - nie żałuj podłogi
Tańcz – niech niosą Cię nogi
Tańcz  - niech ludzie się gapią
Tańcz – aż skurcze Cię złapią …”

Taniec towarzyszy ludzkości od najdawniejszych czasów. Jest to jeden ze sposób przeżywania i przekazywania emocji, a przede wszystkim  wyraz sztuki i kulturowej działalności człowieka. Na przestrzeni wieków, wypracowano rozmaite definicje tego pojęcia, jednak należy pamiętać, iż ten zespół zjawisk ruchowych będących transformacją ruchów naturalnych, powstających pod wpływem bodźców emocjonalnych stanowi niezbędny zwornik integracji społecznej, jest  też popularną formą czynnego wypoczynku. I właśnie takie przeznaczenie tego środka ekspresji kulturotwórczej mogłyśmy doświadczyć tej jesieni.
 Otóż rokrocznie  zaprzyjaźniona młodzież męska z Bursy Salezjańskiej im. ks. Siemca w Warszawie organizuje uroczyste powitanie jesieni przy dźwiękach muzyki, łącząc w ten sposób integrację oraz dobre praktyki ekspresji tanecznej …

Odsłony: 153

W czasach współczesnych najmodniejszym trendem jest „bycie naj - lepszym”.  Staramy się osiągać sukcesy szkolny, towarzyski, cieszyć się uznaniem najbliższych a także  grupy rówieśniczej. Presja sukcesu, niepostrzeżenie popycha nas w pułapkę rywalizacji, konkurencyjności. Zaczynamy prześcigać się  w zdobywaniu lepszych pozycji wśród innych w różnych obszarach aktywności własnej .Niestety to współzawodnictwo przynosi uboczne vel ujemne skutki m.in.: stres, stymulację zachowań rywalizacyjnych np. agresja, napięcia, niepokój czy bezsenność, a także dezakceptacja siebie w doświadczeniu swoich słabości.  Współczesna pedagogika, psychologia coraz mniej łaskawym okiem patrzy na współzawodnictwo, zachęcając do tego by uczyć się cieszyć drobnymi sukcesami, doceniać możliwość rezygnacji z rywalizacji, konkurencyjności a także promując relaks, czy slow food. By móc zadbać o naszą higienę psychiczną oraz harmonijny rozwój Internat ZSG w ramach nawiązanej współpracy ze STOWARZYSZENIEM PROFESJONALISTÓW PSYCHOTERAPII I PSYCHOEDUKACJI „WSPÓLNA”  z Warszawy kolejny rok realizuje projekt zajęć samorozwojowych mających na celu redukcję stresu poprzez ćwiczenia oddechowe, trening relaksacyjny, wykłady oraz warsztaty na temat zdrowego odżywiania czy też zajęcia z arteterapii. Współzawodnictwo, rywalizacja – są one nieodłącznym elementem życia ludzkiego, ale my uczymy się aby aktywności te nie zaburzały poczucia naszej wartości, stymulowały samodyscyplinę, a stres uczyniły sprzymierzeńcem działania! Warto pokonać stres – dobrymi metodami!

Odsłony: 120

Każdy z nas chciałby odnieść sukces, umieć świadomie dokonywać wyborów, czy móc porozumiewać się bezkonfliktowo, bądź nie wpadać w złość w sytuacjach stresowych.  Pragnienie szczęścia i harmonii w życiu  człowieka, znane już było od czasów najdawniejszych. Różne filozofie, religie miały przybliżać człowiekowi drogę osiągnięcia tego dobrostanu.  My postanowiłyśmy wzmocnić ten proces poprzez aspekt praktyczny, poprzez poznanie roli i znaczenia emocji w życiu człowieka.
W tym też celu nawiązana została współpraca przez Internat ZSG ze STOWARZYSZENIEM ASAL w Warszawie, którego specjaliści psychologowie już drugi rok w ramach zajęć z psychoedukacji pokazują nam, jak skutecznie rozwijać talent do szczęśliwego życia ,którym jest inteligencja emocjonalna. Dzięki tym zajęciom uczymy się rozpoznawać własne emocje i innych osób, radzić sobie z nimi, jak i kształtować empatię oraz zdolności do porozumiewania się.  
Tylko osoba, która zna swoją wartość, jest asertywna i potrafi panować nad sobą osiąga  w życiu większe sukcesy.


Tak naprawdę emocje przenikają wszystkie ważne obszary naszego bycia i życia  - warto się z nimi zaprzyjaźnić!

Odsłony: 247


14 października – to dzień wyjątkowy na kartach dziejów historii polski, gdyż upamiętnia rocznicę powstania w 1773 roku Komisji Edukacji Narodowej. To niezwykle ważne wydarzenie historyczne, jest w Internacie obchodzone  bardzo uroczyście. Na tę okoliczność, rokrocznie wszystkie wychowanki składają wyrazy wdzięczności i uznania całemu Gronu Pedagogicznemu, za trud pracy opiekuńczo –wychowawczej. Odświętny ton uroczystości nadał występ artystyczny w formie montażu literacko – wokalnego. Na zakończenie apelu Pani Kierownik  skierowała słowa przesłania o ważności kultywowania tradycji oraz trosce o budowanie etosu nauczyciela i ucznia w XXI wieku, życząc  młodzieży wzrastania ku temu co dobre, mądre i prawe, a także dziękując za  wyrazy pamięci złożone w formie artystycznej, zaś nauczycielom dziękując za niestrudzone kierowanie młodzieży ku światu wartości.

Odsłony: 170

Galeria

  Osiągnięcia Szkoły

Certyfikat Varsavianistyczna Szkoła

  Certyfikat Szkoła Bez Przemocy

 

 

 

 

 

 

 

  ZSG Liderem Varsavianistycznej Szkoły