Szanowni Państwo,

Od  12 marca br. do 13 kwietnia  funkcjonowanie jednostek systemu oświaty  zostaje czasowo ograniczone.  Oznacza to, że w tym okresie Internaty,  przedszkola, szkoły i placówki oświatowe zarówno publiczne jak i niepubliczne nie będą prowadziły zajęć dydaktycznych oraz opiekuńczo – wychowawczych. To decyzja Ministra Edukacji Narodowej wynikająca z konieczności zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa. To dla nas czas szczególnych wyzwań i ważna lekcja odpowiedzialności za zdrowie nasze, naszych bliskich i innych osób. Wg słów Ministra Edukacji Narodowej na dzień dzisiejszy nie jest planowana korekta kalendarza roku szkolnego.

Jeśli działalność placówek oświatowych zostanie wznowiona, to o możliwym terminie powrotu do  Internatu poinformujemy  Państwa bezzwłocznie. Sytuacja, w której jesteśmy jest wyjątkowa i wymaga od nas wszystkich dyscypliny, otwartości i wzajemnego poszanowania.

Proszę śledzić informacje w mediach oraz na stronie www zsg/zakładka Internat ZSG.

Kierownik i nauczyciele - wychowawcy Internatu pozostają do dyspozycji wychowanek i rodziców/opiekunów. Prosimy o kontakt  mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Życzymy zdrowia i bezpieczeństwa z nadzieją na szybkie spotkanie – Kierownik Internatu ZSG.

Odsłony: 19

Szanowni Rodzice, Drogie Wychowanki !

Znaleźliśmy się w sytuacji, gdy nasze życie zmieniło znacznie swój tryb. Doszło do ograniczenia dynamiki i swobody życia społecznego. Taka sytuacja może powodować wiele pozytywnych skutków, jak również wiele sytuacji trudnych.

Dlatego też, zwracamy się z prośbą do Was, aby wykorzystać czas zawieszenia zajęć szkolnych  na powtórzenie, usystematyzowanie bądź poszerzenie wiadomości z poszczególnych przedmiotów, zgodnie z realizowanym materiałem edukacyjnym przewidzianym dla danego etapu kształcenia. Wierzymy, że czas spędzony na pracy  w wirtualnym świecie też może dać wiele korzyści, a przede wszystkim pozwoli nam wszystkim mieć namiastkę normalności,  da szansę na dalszy rozwój.
W tym trudnym czasie warto racjonalnie zaplanować działania tak, by osiągnąć sukces edukacyjny.
Już teraz w trosce o Wasze  sukcesy szkolne, w celu wsparcia waszych działań polecamy Wam materiały edukacyjne niezbędne do powtórzenia i utrwalenia zadanego materiału .
Zachęcamy Was do zapoznania się w tym celu z poszczególnymi portalami i stronami internetowymi zalecanymi przez Men:

Odsłony: 25

W ramach programu profilaktyczno – edukacyjnego  Pani Kierownik Barbara Jurkowska wraz z st.sierżantem W. Ziębą  z KRP I m.st. Warszawy – Śródmieście , przeprowadziła zajęcia dotyczące odpowiedzialności prawnej nieletnich. Podczas spotkania przedstawione i omówione zostały normy prawne odpowiedzialności nieletnich w związku z popełnieniem czynu karalnego. Powyższa tematyka została omówiona w celu przeciwdziałania demoralizacji i przestępczości nieletnich.
Wychowankom przekazane zostały niezbędne informacje o konsekwencjach dopuszczenia się czynów zabronionych, w określonych przedziałach wiekowych sprawcy. Na podstawie "Ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich" wyjaśniono podstawowe pojęcia prawne, a także skutki i następstwa popełnienia czynu karalnego.

Działania profilaktyczne prowadzone w Internacie ZSG mają na celu zwiększenie świadomości podopiecznych dotyczącej przestępczości nieletnich. Promują postawy odpowiedzialne oraz umiejętność przewidywania konsekwencji własnych zachowań, tym samym ograniczając konflikty z prawem wśród młodych osób. Dziękujemy za tę ważną i mądrą pracę !

Odsłony: 28

Opera jest teatrem medytacyjnym, ale medytacja to nie jest siedzenie w bezruchu i wpatrywanie
 się w jeden punkt, w coś co ładnie wygląda. Medytacja to zachwyt nad światem takim, jaki jest
– twierdził Ryszard Peryt, współzałożyciel i pierwszy dyrektor Polskiej Opery Królewskiej.

 Otóż OPERA dosłownie znaczy DZIEŁO, ale także SŁUŻBA. Zaś wspólny sens tej triady słów odsłania i ujawnia kształt jej misji tu i teraz, w Polsce i w Świecie. OPERA – SŁUŻBA POPRZEZ DZIEŁO. Z tą służebną misją, która ożywia ciała i dusze zawitały w gościnne progi Internatu ZSG solistki Opery Narodowej. Przedstawicielki świata sztuki wysokiej  wprowadziły nas w specyfikę teatru operowego, w jego umowny „mikroświat”: tempo, logikę i realizm akcji, prawdopodobieństwo i wiarygodność wydarzeń, sposób prowadzenia narracji, wielopłaszczyznową rolę muzyki (w uwerturze, tańcach, ariach, charakterystyce postaci), istotę ról śpiewaków-aktorów itd. Punkt kulminacyjny tego wyjątkowego spotkania stanowił koncert libretta Halki, Strasznego Dworu.

Odsłony: 27

 

Karnawał najogólniej rzecz ujmując to okres pomiędzy Świętami Bożego Narodzenia a Wielkim Postem. Do głównych tradycji karnawałowych należą zabawy, bale i parady.
Uczestnicy przygotowują specjalnie na tą okazje stroje karnawałowe niezwykle bogato zdobione, mieniące się złotem, przepychem. By móc w pełni poczuć tę niesamowitą atmosferę, postanowiłyśmy poznać tradycje najstarszego karnawału w Europie, które mają około 1000 lat i sięgają XI wieku – Karnawału Weneckiego. W tym celu zaprosiłyśmy do naszego Internatu eksperta w dziedzinie kulturoznawstwa – P. B. Kaczmarczyk, która z pasją przybliżyła nam zwyczaje i tradycje związane z obchodami karnawału  nie tylko tego najstarszego w Wenecji, ale w całej Europie. I choć już czas zabaw karnawałowych za nami, to spotkanie to było niezwykle ubogacającą lekcją historii kultury Europy.

Odsłony: 26

 

Cudowność domu polega nie na tym, że zapewnia schronienie, ogrzewa, czy daje poczucie własności, ale na tym, że powoli gromadzi w nas zasoby słodyczy.
                                                                                 Antoine de Saint –Exupéry

 

O domu można mówić i pisać zawsze ... ciepło. Wtedy ogarnia każdego rozrzewnienie, wspomnienie, łza, nutka nostalgii, uśmiech. Dom to nie tylko budynek, ale przede wszystkim miłość, ciepło, bezpieczeństwo, dobro, radość. To rodzice, rodzeństwo, dziadkowie, pola, lasy, ogród, zabawy – coś, do czego wraca się zawsze, nawet z najdalszych zakątków świata!

Dom - to tam, gdzie choćby pod gołym niebem, ludzie są razem.

I właśnie do takiego wyjątkowego, bo ukrytego przed światłami wielkiego miasta – domu – w którym skrzyżowały się drogi życia tych co są samotni, bezdomni i chorzy, udały się Aktorki Koła Teatralnego Internatu ZSG. Będąc w Hospicjum dla Osób Bezdomnych im Św. Krzyża przy ul. Dojazdowej w Warszawie, przekonałyśmy  się, że o tym „Miejscu” nie można mówić stereotypowo.
choć zgłaszają się tu osoby w ostatnim stadium choroby, to ich szlachetne cierpienie jest tak ciche i delikatne, że ma się wrażenie, jakby było prawie niewidoczne. W kilku salach i separatkach pomalowanych na biało stłoczono kilkadziesiąt łóżek, szafy, szafeczki przy łóżkach, radio, jest nawet  telewizor. Pacjentami opiekują się wolontariusze. Nasza wizyta miała wyjątkowy charakter, gdyż dane nam było zaprezentować piękną inscenizację Jasełek Bożonarodzeniowych. Gromki aplauz podopiecznych Hospicjum był wyrazem  uznania i dawką ogromnej radości, która wlała się w nasze serca – upewniając nas, iż Warto czynić Dobro!

Odsłony: 23


 

Często uzależnienia są tematem tabu w gronie znajomych czy przyjaciół. Jest to dość powszechna sytuacja, lecz jednocześnie bardzo niebezpieczna. Jeśli uzależniony jest sam i nie ma przy sobie osoby, której ufa i która ją wspiera, może ślepo brnąć w nałóg, co może prowadzić do tragicznych skutków.

Znajomi czy bliscy często nie wiedzą, jak się zachować wobec osób, u których dostrzegają uzależnienie. Wobec rozlicznych zagrożeń współczesnego świata, którym niejednokrotnie trudno jest się nam przeciwstawić lub znaleźć  pomoc, tak by była ona skuteczna, tej zimy zostałyśmy wyposażone w szczegółową wiedzę  na temat środków uzależniających i uzależnieniach. Dzięki   naszym gościom edukatorom – profilaktykom ze Stowarzyszenia KARAN - mogłyśmy również  na podstawie ćwiczeń  doskonalić techniki podejmowania decyzji  i kierowania  się własnym zdaniem w sytuacji wyboru, zwłaszcza w warunkach presji grupowej oraz nauczyć się  umiejętności pozwalających radzić sobie z napotkanymi w życiu trudnościami m.in. jak pomów osobie uzależnionej.

Ta zima zapowiada się bardzo aktywnie! Najważniejsze jest jednak to, by umieć dokonywać mądrych wyborów, bo nasze zdrowie i życie jest w naszych rękach!

Odsłony: 84


Jeżeli tak uroczyście obchodzimy narodzenie Jezusa,
czynimy to dlatego, aby dać świadectwo, że każdy     
człowiek jest kimś jedynym i niepowtarzalnym…         
                                                            Jan Paweł II

Boże Narodzenie to wspaniały czas, czas refleksji i przemyśleń który spędzamy w gronie najbliższych. Zgodnie z tradycją, 18 grudnia w naszym Internacie ZSG odbyła się uroczysta Wigilia.

Wigilia w Internacie to czas szczególny dla nas  wszystkich, gdyż tego dnia spotykamy się , by móc dzielić się radością w przed dzień Bożego Narodzenia. Czas spokoju, jedności i pojednania…oraz spotkań z wyczekiwanymi gośćmi. Ten wyjątkowy czas uświetnia rokrocznie prezentowana inscenizacja Jasełek Bożonarodzeniowych, prezentowana przez aktorki Koła Teatralnego Internatu „Metanoia”.
Przed rozpoczęciem inscenizacji wszystkich zebranych gości, nauczycieli – wychowawców oraz wychowanki, powitała Pani Dyrektor Marzena Cieślak, która w krótkim przemówieniu przypomniała o znaczeniu tych świąt w naszej tradycji. 

Odsłony: 102

URSZULA RZEPCZAK - najgorętsze nazwisko polskiej sceny dziennikarskiej!  Ta wybitna, międzynarodowa korespondentka, tym razem nie z Watykanu, ale wprost w Internacie ZSG dała się poznać swoim fankom i pasjonatkom dziennikarstwa – nam Internatkom.
Podczas spotkania nasz wybitny gość podzielił się z nami tajnikami sztuki dziennikarskiej oraz anegdotami z życia największych postaci świata polityki.

To spotkanie na długo zapisze się w naszej pamięci!

  • ZAPAMIĘTAJ!! OTO KILKA CIEKAWOSTEK NA TEMAT NASZEGO SUPER VIPA!

Pani Urszuli Rzepczak – dziennikarka, sommelierka, podróżniczka, orientalistka. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego.

Odsłony: 228

Od lat Teatr Współczesny słynie i powinien być doceniony, za doskonałe farsy. Sztuka „Ludzie i anioły” autorstwa W. Szenderowicza w reż. Wojciecha Adamczyka to prawdziwy promień słońca, w tę jesienną słotę. Dlatego też ochoczo członkinie Koła Teatralnego Internatu ZSG „Metanoia”, niczym za sprawą magicznej różdżki, przeniosły się w świat teatru i stały się prawdziwymi widzami historii życia Paszkina, moskiewskiego cwaniaczka, którego odwiedza niejaki Stancyłow, anioł-służbista. Cel wizyty mocno zaskakuje Paszkina – ostatnie formalności przed jego przejściem na tamten świat.  W  roli Paszkina mogłyśmy podziwiać  doskonałego Sławomira Orzechowskiego, któremu na scenie towarzyszyła plejada wybitnych aktorów: Andrzej Zieliński, Zbigniew Suszyński, Leon Charewicz. Akcja zaczyna się niewinną rozmową dwóch tytułowych bohaterów, ale wraz z rozwojem akcji poznajemy mroczne sekrety każdego  z nich, czasem przeciwstawne zdania skłaniające do refleksji na temat ludzkiej natury. Sztuka, opisana jako czarna komedia, bawi się konwencją i trzyma widza w ciągłym oczekiwaniu na wyjaśnienia. Przedstawienie to jest  pełne mądrego humoru.

Każda minuta była dla nas kolejnym zaskoczeniem. Reżyser spektaklu -  W. Adamczyk dopracował każdy szczegół przedstawienia, zatem przebieg akcji  i zaangażowanie aktorów zostały nagrodzone gromkimi brawami.

Odsłony: 204

 

12 listopada 2019 r. w naszym Internacie odbyły się demokratyczne wybory do Młodzieżowej Rady Internatu. Było to dla całej społeczności internackiej bardzo ważne wydarzenie, w którym wychowanki świadomie dokonały wyboru swoich przedstawicielek.

Wybory do MRI poprzedziła kampania, podczas której kandydatki przygotowały plakaty wyborcze,  gdzie umieściły swoje pomysły, propozycje, a także konkretne działania dotyczące samorządności i praworządności wśród internackiej społeczności. Głosowanie było tajne. Każda wychowanka mogła oddać jeden głos na specjalnie wydrukowanych kartach.

Po podliczeniu głosów przez komisję wyborczą, decyzją wychowanek Internatu - Przewodniczącą MRI została Klaudia Litwińska, a jej zastępcą – Małgorzata Grzywka i Aniela Dębowska

Nowo wybranym władzom MRI gratulujemy oraz życzymy owocnej pracy na rzecz Internatu ZSG oraz jej społeczności.

Odsłony: 218

 

Nigdy się nie poddawaj” – takie właśnie przesłanie stało się kluczem, który otwierał obchody Święta Niepodległości w Internacie ZSG

8 listopada w Internacie ZSG zapanowała wyjątkowa atmosfera: galowe stroje, biało-czerwone kotyliony,  podniosły program artystyczny.

Pani Kierownik – Barbara Jurkowska, jak na patriotę przystało, nawiązał w swoim wystąpieniu do wydarzeń związanych z odzyskaniem niepodległości w 1918 roku. Przypomniała OJCÓW WOLNOŚCI, których – mimo różnic politycznych i światopoglądowych – połączył wtedy wspólny, nadrzędny cel – niepodległa Polska. Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Wincenty Witos, Ignacy Jan Paderewski, Ignacy Daszyński, Wojciech Korfanty podporządkowali swoje działania jednej sprawie i potrafili w swoich partiach i środowiskach przekonać Polaków o wyjątkowości chwili i konieczności współdziałania. „Zgoda buduje, niezgoda rujnuje” – również i to przysłowie zacytowała Pani Kierownik. Słowa znane, oczywiste, ale zarazem takie, które w naszym kraju ciągle trzeba przypominać!

Ten ważny dla całej społeczności Internatu  dzień uświetniło krótkie widowisko. Na różnorodny, wzruszający program złożyły się recytacje poezji, śpiew, oprawa plastyczna.

Uroczystości kończyły się w radosnej atmosferze,  obchody 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości za nami. Warto na koniec raz jeszcze powtórzyć słowa, które wielu zapadły mocno w pamięć: „Nigdy się nie poddawaj, nigdy nie trać nadziei”.

Odsłony: 219

Święto Edukacji jest chyba nielicznym ze świąt, które dotyczą każdego człowieka, bo przecież nie ma osoby w Polsce, która by w tym święcie nie uczestniczyła i to kilka razy w życiu…
A wszystko zaczęło się 4 października 1773 roku  kiedy to Sejm Rzeczypospolitej zatwierdził Komisję Edukacji Narodowej - pierwszą w Europie państwową władzę oświatową powołaną przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Był to wielki krok w tworzeniu polskiego szkolnictwa na szczeblach: podstawowym, średnim i wyższym. Od tej pory dzień 14 października uznawany jest jako święto oświaty polskiej, powszechnie nazywane Dniem Nauczyciela.  Z tej okazji wychowanki Internatu ZSG  przygotowały krótkie wystąpienie upamiętniające ten fakt oraz złożyły życzenia Pani Kierownik i wszystkim nauczycielom – wychowawcom Internatu ZSG za ogrom pracy wkładany w wychowanie i edukację; „… za każde słowo motywacji i każdą minutę przeznaczoną na dodatkową pomoc. Jesteśmy wdzięczni, że to właśnie od Państwa pozyskujemy wiedzę i umiejętności, które postaramy się wykorzystać jak najlepiej w przyszłości. Każdemu z Państwa dziękujemy za sumienność i zrozumienie. Życzenia do nauczycieli i pracowników Internatu skierowała Pani Kierownik, życząc ze swojej strony ż wszystkim nauczycielom wytrwałości przy tych wszystkich zmianach, które są wokół nas, satysfakcji z pracy i przede wszystkim dumy z tego co robicie. To wy kształtujecie przyszły obraz Polskiej oświaty i właśnie za to oraz za  wspólne budowanie wizerunku Internatu ZSG, za serce za  ciężką pracę gorąco Wam dziękuję.

Odsłony: 332

Najbardziej wyczekiwanym wydarzeniem w kalendarium uroczystości i świąt społeczności Internatu ZSG są obchodzone rokrocznie Otrzęsiny. Jest to sprawdzenie nowych wychowanek i  tego, jak poradzą sobie z wyzwaniami przygotowanymi przez starsze wychowanki. W tym roku owe przedsięwzięcie przebiegło nieco inaczej niż dotychczas… stare konkurencje zastąpiono nowymi zadaniami wywołującymi nie tylko głośne salwy śmiechu, ale również angażującymi do pracy zespołowej i zmuszającej do ruchu. Tak zwane „otrzęsiny” klas pierwszych, były zabawą połączoną z bezwzględną rywalizacją uczennic klas I o palmę pierwszeństwa w poszczególnych konkurencjach oraz w klasyfikacji końcowej w ramach przygotowanej gry terenowej „INTERNACKIE SZEREGI NIEPOKONANYCH”.
 Nie zabrakło przy tym emocji! Każda nowa uczennica musiała przełamać swoje lęki i obawy, stając przed  różnymi wyzwaniami, które rozgrywały się na poligonie militarnym. Do zadań wymyślonych przez uczennice klas starszych w ramach ćwiczeń poligonowych należały: opatrzenie rannego na czas, przygotowanie barykad przed atakiem, rozszyfrowanie tajnych wiadomości, konspiracyjny przekaz  materiałów wybuchowych, czy wreszcie opracowanie sztandaru danej formacji. Pomysłów  w ramach walk drużynowych na sztandary było kilkanaście m.in. pazur jaszczurki, żądła osy, jad kobry ….
W tej „batalii” nie było przegranych, każda drużyna wykazała się duchem walki i siłą determinacji.
 W tym roku ta wyjątkowa impreza tematyczna stała się doskonałym sprawdzianem możliwości  dla nowych wychowanek oraz przestrzenią do integracji i wspólnej zabawy ze starszakami. Nowo ochrzczonym życzymy samych sukcesów i miłych chwil w ramach drużyny „Internackich Szeregów Niepokonanych”!

poniżej fotorelacja z wydarzenia

Odsłony: 376

3 września 2019 roku odbyła się uroczysta inauguracja roku szkolnego 2019/2020 w Internacie ZSG im. Prof. E. Pijanowskiego.
To szczególny rok dla całej społeczności wychowanek, rok jubileuszowych obchodów 80 – tej rocznicy wybuchu II wojny światowej. Uroczystość rozpoczęła się od odśpiewania hymnu narodowego i oddania hołdu wszystkim tym, którzy w okresie drugiej wojny światowej na jej różnych frontach i w różnych formacjach, w konspiracji i w powstaniu warszawskim zginęli w walce o wolność ojczyzny. Z tej okazji witając wszystkich nauczycieli, rodziców i wychowanki Pani Kierownik w przemówieniu przypomniała, jak niezwykle ważną rolę pełni pamięć o historii, która pozwala zachować tożsamość narodową. Inaugurację nowego roku szkolnego zakończyła część artystyczna.

Odsłony: 318

Galeria

  Osiągnięcia Szkoły

Certyfikat Varsavianistyczna Szkoła

  Certyfikat Szkoła Bez Przemocy

 

 

 

 

 

 

 

  ZSG Liderem Varsavianistycznej Szkoły