KONFERENCJA WARSZAWSKI WRZESIEŃ

W dniu 2 października 2017 roku w naszej szkole odbyła się II edycja konferencji varsavianistyczno-patriotycznej „Warszawski wrzesień” - pamięci Marii Szypowskiej.

W trakcie konferencji nastąpiło również uroczyste powołanie Centrum Edukacji Varsavianistyczno-Artystycznej im. Marii Szypowskiej przy Zespole Szkół Gastronomicznych oraz uroczyste wręczenie uczniom odznak Młodego Przyjaciela Warszawy. Dyrektor Zespołu Szkół Gastronomicznych, Marzena Cieślak odczytała uroczysty Akt Powołania CEVA, a następnie Goście podpisali dokument inicjacyjny.

Na uroczystość przybyli:

Jan Szypowski - syn zmarłej, Fundacja Artibus, Muzyka, Obraz, Słowo, Grażyna Dworakowska - wiceprezes TPW, Beata Tomecka w imieniu Marzeny Grochowskiej - honorowego Prezesa TPW, Hanna Jarzębska i Witold Harasim - radni m. st. Warszawy, varsavianiści, Małgorzata Wojtatowicz - członek prezydium TPW, przewodnicząca sekcji młodzieżowej, nauczyciele szkół warszawskich, studenci i przyjaciele szkoły.

Na Sali obecni byli: wicedyrektor Marzena Niedośpiał, nauczyciele, uczniowie i pracownicy szkoły.

Poniżej treść Aktu Powołania:

Odsłony: 70

CZTERY PORY ROKU W WARSZAWIE - PRZEDSIĘWZIĘCIE VARSAVIANISTYCZNE ZSG - JESIEŃ czyli słów kilka o Babim Lecie

Pomimo krótszych dni, końca słonecznej, wakacyjnej aury oraz kapryśnej przyrody, która zaczyna zmieniać kolor na jesienny, tajemnicze ulice Warszawy zachęcają do tego, by wyjść z domu lub wybrać się na spacer prosto po... lekcjach w szkole. Od września 2017 roku Koło Dziennikarskie ZSG oraz KLUB EKOLOGA, włączone w działania CENTRUM EDUKACJI VARSAVIANISTYCZNO-ARTYSTYCZNEJ będą wybierać dla was propozycje krajobrazowe na spacery po Warszawie (od jesieni do lata) i tworzyć tematyczne "pocztówki", „obrazy” lub fotograficzne impresje, będące zapisem wspólnie spędzonych chwil na łonie natury warszawskiej... Wśród tych propozycji znajdą się zarówno miejsca "oczywiste", jak i mniej uczęszczane. W trakcie spacerów uczniowie i nauczyciele będą przedstawiać swoje skojarzenia na temat odwiedzanych przestrzeni- od tych historycznych, literackich i naukowych po te bardziej osobiste, jak na jesienną gawędę literacką o Warszawie przystało. W spacerach będą nam towarzyszyć studenci i absolwenci Uniwersytetu Warszawskiego.
Na początek - październikowa propozycja spaceru tropami pochwał Warszawy w utworach spoza kanonu lektur. Według pani Bielak wszystkie literackie drogi prowadzą na Uniwersytet Warszawski, dlatego alejki uniwersyteckie są najbardziej pojemne i skłaniają do wspomnień. I tam właśnie, pomimo nadchodzącej wielkimi krokami prawdziwej jesieni, siedząc na ławeczce, usłyszeliśmy fragment utworu „Zły” Leopolda Tyrmanda, takie małe zdanie chwalące wiosnę warszawską. „Chyba nie ma na świecie takiego miasta, tak właśnie jak niepowtarzalne nigdzie indziej są warszawskie wiosenne zapachy, nastroje, uczucia i myśli. I dlatego nie mówcie nam o wiosnach paryskich czy wiedeńskich! Nam, którzy wiedzą, czym jest, czym potrafi być warszawska wiosna.”
Na zakończenie spaceru przeczytaliśmy wiersz Staffa „Babie lato”. Polecamy!

Odsłony: 78

  Osiągnięcia Szkoły

Certyfikat Varsavianistyczna Szkoła

  Certyfikat Szkoła Bez Przemocy

 

 

 

 

 

 

 

  ZSG Liderem Varsavianistycznej Szkoły