Do 10 grudnia 2019 roku w naszej szkole trwał TYDZIEŃ PRAW.  Uczniowie wraz z nauczycielami obchodzili Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka, Dzień Praw Dziecka i Dzień Praw Zwierząt. Podczas uroczystej konferencji, podsumowującej wszystkie działania zebrani mieli okazję w telegraficznym skrócie dowiedzieć się, czym są prawa człowieka, kto odegrał największą rolę w ich ustanowieniu i przestrzeganiu. W czasie spotkania zostały przytoczone najważniejsze artykuły mówiące m.in. o wolności, równości bez względu na przynależność kulturową, wyznanie czy pochodzenie społeczne. Poruszone zostały również kwestie wielokrotnego pogwałcania praw człowieka w przeszłości. Uczniowie dowiedzieli się nie tylko o tym, że wiele państw na całym świecie opiera swoje prawo o Powszechną Deklarację Praw Człowieka, ale też przypomniane zostały im obowiązki, jakie spoczywają na każdym, aby prawa człowieka były przestrzegane.  Dodatkowo uczniowie wysłuchali wystąpień nauczycieli na temat historii i teorii pojęcia prawa, znaczenia tego pojęcia w aspekcie kulturowym, religijnym i społecznym oraz jego stosowaniu w świecie wielokulturowych obyczajów. Dodatkowo przedstawiono prawa dziecka jako człowieka.

Odsłony: 157

W naszej szkole odbyła się I cz. „Biesiady neoplatońskiej”, poświęcona filozoficznym kontekstom w twórczości Olgi Tokarczuk. Konferencja stanowi element szkolnego projektu „Ogród sztuk”, realizowanego przez Szkolny Zespół Wspierania Uzdolnionych. Tematem wiodącym była miłość do świata-ludzi, zwierząt i roślin oraz jej etyczne odniesienia do praktyki życiowej. Analiza i interpretacja tekstów Noblistki oraz dyskurs literacko-filozoficzny zostały podsumowane „Lunchem wegetariańskim” w studiu kulinarnym ZSG. Współorganizatorem był Zespół Promocji Ekologii oraz Biblioteka Szkolna. Została również przygotowana wystawa na temat twórczości Laureatki Nagrody Nobla. Uczniowie serdecznie podziękowali za bogatą strawę duchową i materialną nauczycielom: Ewie Bielak, Marzenie Dymarskiej, Annie Lorek, Marcinowi Rakowiczowi, Grażynie Piątkowskiej, Lidii Łojek i Pawłowi Woźniakowi oraz Krzysztofowi Kosteckiemu.

Wkrótce zapraszamy na II cz. „Biesiady neoplatońskiej” i I Szkolną Olimpiadę Kulturową.

Poniżej fragmenty twórczości Olgi Tokarczuk, które są przedmiotem analizy i interpretacji w trakcie projektu OGRÓD SZTUK 2019.

Odsłony: 293


11 listopada to szczególna data dla każdego Polaka. Data pamięci i tradycji. Tego dnia czcimy bohaterstwo, odwagę, poświęcenie w walce i męstwo naszych przodków, dzięki którym Polska po 123 latach niewoli wróciła na mapę Europy jako państwo, scalone i przywrócone. Tego szczególnego dnia wszyscy wyrażamy radość z tego, że żyjemy w wolnym, niepodległym i pięknym kraju o wielowiekowych tradycjach.

W 2018 r. świętowaliśmy setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczestniczyliśmy w różnego typu uroczystościach, akademiach, konferencjach, sesjach oraz konkursach. Podobnie jak tysiące szkół w kraju i za granicą przystąpiliśmy do akcji „Rekord dla Niepodległej”, którą Minister Edukacji Narodowej przygotował wraz z Radą Dzieci i Młodzieży.

W tym roku społeczność naszej szkoły postanowiła kontynuować tę cenną inicjatywę, która jest wyrazem patriotyzmu, dumy i poczucia przynależności do wielkiej wspólnoty narodowej. W tym roku szkolnym włączyliśmy się w akcję „Szkoła do hymnu” i 11 listopada w małej Sali gimnastycznej, na korytarzach szkolnych i na boisku szkolnym, o symbolicznej godzinie 11:11 wspólnie zaśpiewaliśmy cztery strofy „Mazurka Dąbrowskiego”, dumnie prezentując swą przynależność narodową. To był dzień szczególny w historii naszej szkoły.

Prezentacja

Poniżej prezentujemy podziękowanie Ministra Edukacji Narodowej Dariusza Piontkowskiego i fotorelację.

Odsłony: 601

W dniu 26 września w naszej szkole odbyła się konferencja patriotyczno-kulturowa związana z „Kartami z kalendarza” 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. W konferencji wzięły udział  klasy czwarte i  klasy pierwsze, które zostały w tym dniu „włączone” w varsavianistyczny projekt edukacyjny Towarzystwa Przyjaciół Warszawy „Kursy wiedzy o Warszawie” ( CEVA).

Ideą konferencji było, aby pokazać nie tylko wrzesień 1939 i to, co się po nim działo w Warszawie, tylko szerszy kontekst, cały  rok 1939, kiedy z jednej strony było pojawiające się zagrożenie wybuchem wojny, a z drugiej jeszcze wciąż takie „codzienne” życie  ( zawody sportowe, wycieczki, ludzie wypoczywali nad Wisłą, kochali i liczyli na radość dnia następnego).

W trakcie spotkania dyrektor Marzena Cieślak wręczyła opiekunce kursów (Ewie Skrońc-Bielak)  podziękowanie od RSM Praga z aktywną i twórczą działalność na rzecz lokalnej społeczności warszawskiej oraz przekazała zaangażowanym uczniom upominki przygotowane przez Zarząd Spółdzielni.

W trakcie konferencji został wygłoszony wykład rocznicowy, którego autorką była pani Monika Stempień, a także referat przygotowany przez ucznia klasy IV b – Sebastiana Gawędę. Wprowadzenie i podsumowanie konferencji zostało wykonane przez panią Ewę Bielak, a oprawę artystyczną przygotowało prowadzone przez nią koło teatralne.

Odsłony: 1091


Na osiedlu Erazma (ul. Aleksandra Kamińskiego) został posadowiony kolejny patriotyczny "KAMYK", poświęcony pamięci Krzysztofa Kamila Baczyńskiego - poety, żołnierza AK, młodego Polaka o talencie równym romantycznemu wieszczowi - J. Słowackiemu. Rada Osiedla Erazma oraz RSM Praga otoczyły patronatem to rocznicowe, wrześniowe przedsięwzięcie o charakterze patriotyczno-varsavianistycznym, a CEVA ZSG Poznańska oraz TPW oddział Tarchomin zrealizowały swoje marzenie - obowiązek związany z ocaleniem od zapomnienia śladów historii na prawobrzeżnej Warszawie. Koordynator edukacji kulturowej, p. Ewa Skrońc-Bielak oraz jej zastępca p. Joanna Grabowska-Górniak opiekowały się młodzieżą naszej szkoły, która uczestniczyła w oficjalnej części odsłonięcia głazu i przecięcia pamiątkowej wstęgi. Na uroczystość posadowienia kamienia (poetyckiego głazu z wiersza "Pokolenie") przybyli przedstawiciele Urzędu Miasta Warszawy, Urzędu Dzielnicy Białołęka, Zarząd RSM Praga, Zarząd Główny TPW, członkowie TPW Tarchomin, TPW Żoliborz, TPW Bródno, Rady Osiedla Erazma, nauczyciele i uczniowie ( a także rodzice uczniów) ZSG im. prof. E. Pijanowskiego, a przede wszystkim mieszkańcy i sympatycy osiedla Erazma RSM Praga. Uroczystości towarzyszyły wykłady, prelekcje, wywiady, filmy oraz część artystyczna przygotowana przez młodzież skupioną w Centrum Edukacji Varsavianistyczno-Artystycznej im. M. Szypowskiej w ZSG im. prof. E. Pijanowskiego. Uroczystość prowadziła prezes TPW oddział Tarchomin - Ewa Bielak (przewodnicząca Rady Osiedla Erazma) oraz Prezes Zarządu RSM Praga - Andrzej Półrolniczak. Szczególne podziękowania należą się kierownikowi Maciejowi Gaikowi i pracownikom Administracji Erazma RSM Praga. Słodki poczęstunek przygotowali członkowie Rady Osiedla Erazma oraz członkinie Koła Gospodyń Miejskich Tarchomin. Serdecznie dziękujemy wszystkim za wspólnie spędzony czas, pełen wzruszeń i atmosfery współpracy.

Odsłony: 800


Centrum Edukacji Varsavianistyczno-Artystycznej (CEVA) działa bezustannie, włączając się w różnorodne działania podejmowane przez ośrodki kultury lokalnej, dzięki czemu uczniowie ZSG mają możliwość uczestniczenia w różnorodnych inicjatywach o charakterze edukacyjnym i artystycznym.
Zapraszamy do obejrzenia migawek z występu artystycznego w ramach marcowego spotkania TPW,  wystawy poświęconej odbudowie Warszawy ze zgliszcz oraz happeningów dramowych I KURSÓW WIEDZY O Warszawie, odbywających się w przestrzeniach Warszawy, w tym w budynku Senatu RP.…
Uczniowie działają pod kierunkiem pani Ewy Skrońc-Bielak, lidera edukacji kulturowej w ZSG.

Odsłony: 1145

WARSZAWSKI LISTOPAD

W dniu 29 listopada w naszej szkole odbyła się (tradycyjnie, w ramach projektu „Warszawskie wrześnie”) konferencja literacko-kulturowa, której celem było przybliżenie młodzieży dziedzictwa materialnego i niematerialnego Warszawy, a przede wszystkim spotkanie z osobami, które dla stolicy są ważne i bezcenne. Organizatorem konferencji była Dyrektor Marzena Cieślak i pani Ewa Skrońc-Bielak, lider edukacji varsavianistycznej - Centrum Edukacji Varsavianistyczno-Artystycznej im. Marii Szypowskiej, współorganizatorem Towarzystwo Przyjaciół Warszawy – Prezes TPW, Radna Miasta Stołecznego Warszawa - Beata Michalec oraz wiceprezes Zbigniew Sieszycki i Przewodnicząca sekcji varsavianistycznej „Varsavianistyczna szkoła” TPW - Renata Marut.

Odsłony: 1715

PATRIOTYCZNE CZTERY PORY ROKU W WARSZAWIE czyli „Tam i z powrotem”. KRONIKA WRZESIEŃ - LISTOPAD 2018

W ramach Kursów Wiedzy o Warszawie Towarzystwa Przyjaciół Warszawy oraz działalności Centrum Edukacji Varsavianistyczno-Artystycznej (CEVA), uczniowie ZSG (Koło Młodego Przyjaciela Warszawy) odbywają liczne spacery do miejsc pamięci narodowej w Warszawie i okolic, co w tym roku łączy się z uczczeniem 100. Rocznicy Niepodległej, a więc rocznicy historycznej i kulturowej, za którą stoją małe historie i wielkie dramaty, codzienność uporu w dążeniu do celu i pełne zadumy oraz podziwu uznanie dla heroizmu przodków.


O przeszłości najczęściej mówi się z patosem i przez pryzmat uniwersalnych doświadczeń zbiorowych.

Odsłony: 1340

W dniu 16 listopada 2018 r. o godz. 10.00 odbyło się „Spotkanie Młodych” przy Grobie Nieznanego Żołnierza zorganizowane przez Towarzystwo Przyjaciół Warszawy w asyście Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego. Uczniowie warszawskich szkół z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Warszawy oddali hołd bezimiennym przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Na spotkanie przybyły delegacje wraz z Pocztami Sztandarowymi ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych zdobywających Certyfikat Szkoły Varsavianistycznej. Historię o Grobie Nieznanego Żołnierza przemawiał płk Witold Lisowski. Delegacje uroczyście, w asyście Wojska, złożyły przy Grobie Nieznanego Żołnierza wiązanki kwiatów, a następnie wpisały się do Księgi Pamiątkowej.
Naszą szkołę reprezentowało troje uczniów z klasy I D TGH - Aleksander Majewski, Kinga Owsiewska i Martyna Szymańska, członkowie Koła Młodych Przyjaciół Warszawy ZSG. W imieniu całej szkoły uczniowie złożyli wiązankę na płycie Grobu oraz dokonali uroczystego wpisu do Księgi Pamiątkowej: „Społeczność uczniowska ZSG w hołdzie bohaterom!"
Uczniowie są jednocześnie przedstawicielami Koła Dziennikarskiego ZSG, prowadzonego przez p. Ewę Bielak i p. Marcina Rakowicza.
 Spotkanie upamiętniło 93 rocznicę Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie i 100-lecia odzyskania niepodległości Polskę oraz zainaugurowało XIV edycja Konkursu Wiedzy o Grobie Nieznanego Żołnierza dla uczniów szkół podstawowych gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

 Koło Dziennikarskie ZSG i Koło Młodych Przyjaciół Warszawy ZSG.

Odsłony: 1493

W dniu 29 października 2018 roku w Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się Jubileuszowa, XX Sesja patriotyczno-kulturowa pt. „Drogi Warszawy do niepodległości”. Sesja była poświęcona pojęciu wolności, honoru i tradycji i wpisywała się w rocznicowe obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Tytuł sesji oraz wykładu wygłoszonego przez młodzież Zespołu Szkół Gastronomicznych im. prof. Eugeniusza Pijanowskiego „A to Polska właśnie”, tradycyjnie nawiązywał do słów - przesłania „Pozostańmy wierni temu dziedzictwu!”

Sesję oraz wystawę tematyczną przygotowało Centrum Edukacji Varsavianistyczno-Artystycznej im. Marii Szypowskiej ZSG oraz Towarzystwo Przyjaciół Warszawy w porozumieniu z rodziną Marii Szypowskiej, działaczami -varsavianistami i nauczycielami szkół warszawskich. W sesji uczestniczyli przedstawiciele władz m. st.  Warszawy: Burmistrz Dzielnicy Warszawa-Śródmieście - Krzysztof Czubaszek, przedstawicielka Biura Edukacji - Katarzyna Starzyk, dyrektor ZSG - Marzena Cieślak, prezes honorowa TPW - Marzena GrochowskaRenata Marut - członek zarządu TPW, Regina Lubelska - przedstawiciel Zamku Królewskiego, wicedyrektor ZSG - Elżbieta Fatyga, członkowie TPW, przedstawiciel RSM Praga- Grzegorz Witt, przedstawiciele Rady Osiedla Erazma, nauczyciele-koordynatorzy programu Varsavianistycznych Szkół, historycy sztuki, studenci, uczniowie i goście. 

Odsłony: 2618

KAPSUŁA CZASU -
Pamiątki dla warszawiaków z 2118 r.

Dnia 13 października 2018 roku na Warszawskiej Starówce odbyło się uroczyste „zakopanie” kapsuły czasu. A gdzie dokładnie? U zbiegu Krakowskiego Przedmieścia i ul. Karowej zakopano przedmiotowa kapsułę czasu. Wydobyta za sto lat ma opowiedzieć przyszłym warszawiakom, jak i czym żyła stolica Polski A.D. 2018. Znajdowały się w niej m.in: księgi (do których uczniowie naszej szkoły wpisali się wcześniej), warszawska karta miejska, filiżanka, body niemowlęce, pendrive z wiadomością od Hanny Gronkiewicz-Waltz, istotne dane warszawskie i statystyki, flaga Warszawy, list od Jana Pawła II o wolności, bilet na wydarzenie sportowe i wiele innych.

Odsłony: 1693

 7 czerwca w naszej szkole odbyła się uroczysta XVI edycja sesji kulturowo-historycznej, utrzymana w twórczym klimacie literackiej biesiady stanisławowskiej zwanej „Obiadem czwartkowym”, w trakcie którego są (od lat) odkrywane kolejne kulturowe „tajemnice” Warszawy, w tym roku związane z drogami Warszawy do niepodległości.  Był to jednocześnie Dzień Kultury („Aleja Gwiazd”) oraz podsumowanie projektu Warszawskich Inicjatyw Edukacyjnych, pt. "Historyczno-literacki wehikuł czasu czyli kulturowe podróże w poszukiwaniu wyzwolonej tradycji i dziedzictwa niepodległej Warszawy (1918-2018)”.

Odsłony: 3486

W sobotę 24 lutego odbyliśmy kolejną podróż do Akademii Varsavianistycznej. Rozpoczęliśmy ją w Centrum Warszawy, a następnie wyruszyliśmy do dawnej siedziby królów. Skorzystaliśmy z warszawskiego metra…

W Centrum Kultury Wilanów mieliśmy zaszczyt uczestniczyć w wykładzie przesympatycznej i pełnej humoru Pani Profesor Elżbiety Zatorowskiej,  na którym poruszany był temat historii sztuki. Mogliśmy wysłuchać szczegółowych opisów przykładów sztuki z epoki antycznej Grecji, starożytnego Rzymu oraz Baroku.

Sztuka antyku otrzymała od łacińskiego słowa „classicus” (wzorowy) nazwę klasycyzmu, używaną także do późniejszych prądów artystycznych, wzorujących się na sztuce antycznej. Kultura klasyczna narodziła się w Grecji, gdzie w V i IV w. p.n.e. osiągnęła szczyt doskonałości. Sztuka hellenistyczna była pełna piękna, spokoju i równowagi. Nie pokazywano w niej starości, cierpienia czy ludzkich niedoskonałości. 

W sztuce tej najwyższą cnotą jest proporcja, harmonia i mimesis – wierne oddawanie rzeczywistości. Estetyka grecka opierała się na naśladownictwie natury otaczającej świat starożytnych. Dążenie do tych samych ideałów można zaobserwować w innych epokach nawiązujących do sztuki klasycznej.

Był to tylko wstęp do cyklu wykładów na temat  dziejów sztuki na przełomie wieków. Już niedługo odbędą się następne wykłady.  Zapraszamy w imieniu Pani Elżbiety na kolejne spotkanie, gdzie szczegółowo omawiane będą średniowieczne zabytki w Warszawie.

PREZENTACJA

Koło Przyjaciół Warszawy ZSG pod opieką pani Ewy Bielak

Odsłony: 1716
W sobotę, dnia 10 lutego br. w Centrum Kultury Wilanów  odbyła się Akademia Varsavianistyczna zorganizowana przez Towarzystwo Przyjaciół Warszawy. Temat spotkania to ,,Warszawa na liście UNESCO". Wykład wygłosiła pani Elżbieta Zatorowska. Nasi uczniowie uczestniczyli w zajęciach Akademii.

Na początku prezentacji zostało omówione pojęcie UNESCO - jest to Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury. Powstało 4 listopada 1946 r. z inicjatywy Francji i Wielkiej Brytanii, obecnie posiada 195 członków, a siedziba znajduje się w Paryżu.

Następnie zostało omówionych 15. polskich obiektów wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Do każdego zabytku został przytoczony argument, dlaczego właśnie on posiada cechy, jakie musi spełniać każdy zabytek wpisywany na listę - musi być unikatowy i nietuzinkowy, wyróżniać się spośród innych pamiątek przeszłości.


W kolejnej części lekcji zostało przedstawione Stare Miasto w Warszawie, wpisane na listę UNESCO w 1980 r. Warszawa to wyjątkowy przykład niemal całkowitej odbudowy zabytków pochodzących z XIII - XX wieku. Ogromną rolę w odbudowie miasta odegrał polski architekt, profesor Jan Zachwatowicz, którego biografia została krótko przedstawiona przez prelegentów.

Kolejnym wykładem Akademii Varsavianistycznej będzie ,,Wstęp do Historii Sztuki", który odbędzie się 24 lutego.

Koło Dziennikarskie, Małgorzata Pracka kl. II c

Odsłony: 2113
  W dniu 5 lutego 2018 r. w naszej szkole odbyła się konferencja kulturowo-patriotyczna na temat kultury i literatury kresów, dotycząca twórczości Adama Mickiewicza, Czesława Miłosza oraz innych twórców. Tematyka wykładów i pokazów nawiązywała do  Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018 . Punktem kulminacyjnym było  rozdanie nagród za udział w konkursie literackim o tematyce varsavianistycznej, organizowany przez Towarzystwo Przyjaciół Warszawy (TPW) przy współudziale Centrum Edukacji Varsavianistyczno-Artystycznej im. Marii Szypowskiej (CEVA).

Konferencję rozpoczęła Pani Dyrektor Marzena Cieślak, która powitała Gości (przybyłych do naszej szkoły wraz z nagrodzonymi uczniami) oraz całą społeczność ZSG, tłumnie zgromadzoną w sali szkoły. Dyrektor Marzena Cieślak wygłosiła wykład na temat pojęcia wielokulturowości oraz poszanowania wspólnego dziedzictwa narodowego w kontekście przypadających rocznic, a także obowiązków każdego młodego Polaka. Specjalnie dla pani Dyrektor została wykonana piosenka o charakterze „kresowym” (szkolny zespół muzyczny stworzony przez p. Ewę Bielak). Do wspólnego śpiewu znanej pieśni dołączyła się „cała sala”, czyli ok. 160 zgromadzonych uczniów i nauczycieli.

Odsłony: 2939