W ramach realizacji projektu „Kiedy znów zakwitną białe bzy”, pewnego majowego popołudnia uczniowie ZSG zdecydowali się na krótki spacer z Synagogi Nożyków na Plac Bankowy najpiękniejszą trasą, jaką był spacer przez park. Przed ich oczami rozpostarły się wielobarwne klomby kwiatów, nienagannie przystrzyżone trawniki i żywopłoty, galerie rzeźb, a do uszu dobiegły dźwięki wesołych pogawędek, wody pluskającej w fontannie i okrzyki ciżby biegającej wokoło bez celu. Zapraszamy do zapoznania się z relacją , w której retrospekcja przeplata się z sentymentalną analizą tekstu literackiego.

Odsłony: 19
Uczniowie klasy I c Technikum Gastronomiczno-Hotelarskiego  postanowili połączyć nauczanie zawodowe z realizacją treści projektowych „Kiedy znów zakwitną białe bzy” kilkoma pomysłami, które zaowocowały wspólnym śniadaniem literackim w sali 205. Śniadanie odbyło się 22 maja 2017 r.
W poniedziałek rano uczniowie klasy 1 c wystąpili w roli animatorów rekreacyjnych oświecenia i zadbali o estetykę oraz walory smakowe śniadania, które miało być przyjazne naturze. Uczniowie nakryli stół, dbając o funkcjonalność i higienę oraz wykorzystując motyw wiosenny typowy dla śniadań w altanach ogrodowych oświecenia. Celem mini-projektu na lekcji wiedzy o kulturze było przybliżenie kultury stanisławowskiej oraz wykorzystanie twórczej inwencji uczniów.
Dodatkowym elementem spotkania ogrodowego była edukacja ekologiczna związana ze Światowym Dniem Zwierząt.  Zwierzęta były w oświeceniu istotnym elementem kultury sentymentalnej. Ważne są również dzisiaj i traktowane w sposób empatyczny, stają się członkami rodziny, zupełnie jak na dworach oświeceniowych. W trakcie pogadanki wykorzystano materiały dostarczone przez Fundację VIVA ( informacje na temat diety roślinnej)  i TPW ( informacje o konkursach dot. zieleni ogrodowej) . Światopogląd epoki oświecenia odzwierciedla się właśnie w sztuce ogrodniczej. Pojawiają się dwa typy ogrodów – francuskie i angielskie. Ogród traktowany jest jako metafora universum. Ogrody w stylu francuskim są symetryczne, geometryczne, oddające pełnię, ład, harmonię, porządek. Ogrody angielskie mają pejzażowy charakter, naśladują stan naturalny, są w sposób zaplanowany nieco chaotyczne, zawierają jednak elementy przestrzenne, takie jak budowle, pawilony, grobowce, fontanny, strumienie i kaskady.
Odsłony: 85

KIEDY ZNÓW ZAKWITNĄ BIAŁE BZY...

Dnia 20.05.2017 r. (sobota) uczniowie klasy IIcT (wych. Ewa Bielak) udali się na otwarcie drugiego sezonu Ogrodu Powszechnego.

Wydarzenie rozpoczęło się o godzinie 12:00 przy ul. Zamoyskiego 20. nieopodal Teatru Powszechnego. Na festiwalu mieliśmy okazję posadzić samodzielnie rośliny, spróbować różnych, letnich napojów, które były zdrowe, bez konserwantów, naturalne.

Mieliśmy również możliwość zakupu dań, które zostały stworzone na podstawie receptur ułożonych przez Martę Dymek. O godzinie 12:15 rozpoczęło się spotkanie z Martą Dymek-autorką książki o kuchni roślinnej "Jadłonomia" oraz nowej książki pt. "Nowa Jadłonomia". Podczas wywiadu mogliśmy się dowiedzieć, co można znaleźć w nowej książce. Dodatkowo mogliśmy posłuchać na temat stereotypów dotyczących wegetarian/wegan, ich sposobu odżywiania. Dieta wegetariańska jest korzystna dla zdrowia, gdy stosuje się ją rozważnie. Racjonalnie ułożona zmniejsza ryzyko zachorowania na wiele chorób cywilizacyjnych. Zwolennicy wegetarianizmu przekonują, że zawarte w mięsie wszystkie składniki odżywcze z powodzeniem można pozyskać z produktów roślinnych. To prawda. Racjonalnie ułożona dieta roślinna nie tylko nie powoduje uszczerbku na zdrowiu, ale również zmniejsza ryzyko wielu chorób cywilizacyjnych. Jaka powinna być dieta wegetariańska, żeby czerpać z niej same korzyści,a także przyjemność...o tym była mowa w ogrodzie warszawskim...I zakwitły bzy...

Odsłony: 57

W trakcie trwania Światowego Tygodnia Weganizmu, uczniowie, zaangażowani w projekt, postanowili wykorzystać wiedzę nabytą dzięki współpracy z FUNDACJĄ VIVA i przygotować zdrowe, niebanalne potrawy do lekcji projektowej "Śniadanie w altanie" i "Śniadanie na trawie". Klasa I d pod kierunkiem pani Ewy Bielak, po fachowych konsultacjach z nauczycielami zawodu, przygotowała empatyczny pokaz umiejętności zawodowo-kulturowych. Każda kanapka lub przekąska została opatrzona tytułem i przypisana do znanych bohaterów literackich. Dodatkowo, uczniowie promowali hasło "Chroń Ziemię swoją dietą" i wymieniali doświadczenia na temat zdrowego żywienia. Bez względu na przyzwyczajenia, nawyki i wychowanie, wszyscy doszli do jednego wniosku: jedzenie ma być lekarstwem, a nie trucizną. W związku z tym należy sięgać po produkty jak najmniej przetworzone i wiedzieć, skąd pochodzą potrawy na naszym stole...Oby to jedzenie było jak najbliższe naturze. W trakcie lekcji wykorzystano materiały merytoryczne przekazane przez Fundacje VIVA.

Założenia wege

Przykładowe dania

Odsłony: 55

 „Kiedy znów zakwitną białe bzy… czyli literackie historie oraz tajemnice ogrodów i parków warszawskich"

W dniu 16 marca w naszej szkole odbyły się drugie zajęcia projektowe Warszawskich Inicjatyw Edukacyjnych. Ewa Bielak i Iwona Namysław po raz kolejny zrealizowały ścieżkę międzyprzedmiotową, która stanowi innowacyjne działanie, polegające na połączeniu profilu zawodowego szkoły z kształceniem literackim pod hasłem projektowym, powiązanym z Rokiem Czytelnictwa w szkołach polskich.

Celem projektu jest zapoczątkowanie wszechstronnego, interdyscyplinarnego zbadania tradycji rekreacyjno-twórczej Warszawy pozostałej po przedwojennej kulturze miejskiej.Projekt został zrealizowany przy ogromnym wsparciu pani Anety Czarnoty, która zorganizowała zaplecze formalne w postaci produktów kulinarnych - dzięki porozumieniu szkoły z firmą Selgros. Część niezbędnych materiałów została również zagwarantowana przez Fundację VIVA. Uczniowie klasy II c mogli zaprezentować swe umiejętności zawodowe, a także osobowe, bowiem prezentacja "potraw śniadaniowych Rzeckiego" odbyła się w sali polonistycznej, podczas wirtualnego "Spaceru warszawskiego" śladami bohaterów "Lalki". Gościem honorowym uczniów ZSG była dyrektor naczelna ZSG - Marzena Cieślak. Serdecznie dziękujemy za wsparcie i pomoc w organizacji eventu!

Odsłony: 651

  Osiągnięcia Szkoły

Certyfikat Varsavianistyczna Szkoła

  Certyfikat Szkoła Bez Przemocy

 

 

 

 

 

 

 

 Wyróżnienie za szczególne zaangażowanie podczas obchodów Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka 2016