W ramach realizacji projektu „Kiedy znów zakwitną białe bzy”, pewnego majowego popołudnia uczniowie ZSG zdecydowali się na krótki spacer z Synagogi Nożyków na Plac Bankowy najpiękniejszą trasą, jaką był spacer przez park. Przed ich oczami rozpostarły się wielobarwne klomby kwiatów, nienagannie przystrzyżone trawniki i żywopłoty, galerie rzeźb, a do uszu dobiegły dźwięki wesołych pogawędek, wody pluskającej w fontannie i okrzyki ciżby biegającej wokoło bez celu.

Zapraszamy do zapoznania się z relacją , w której retrospekcja przeplata się z sentymentalną analizą tekstu literackiego oraz do zapoznania się z tekstem Kuby Pałaszewskiego z I d.

Gdzie kwitnie kwiat - musi być wiosna, a gdzie jest wiosna - wszystko wkrótce rozkwitnie - Friedrich Ruckert
Gdy kwitły pierwsze kwiaty, rozkwitało również życie w polskim społeczeństwie. Ludność polska w tym czasie prowadziła życie pełne rozrywki, kultury i racjonalizmu, a wszystko to w zgodzie z naturą.Warszawa w czasie oświecenia była główną ostoją zabaw i wiedzy w Polsce, szczególnie wiosną. Miasto, które powoli wracało do życia po srogiej zimie, cieszyło oko pięknymi parkami i ogrodami. Tam, oprócz gier i zabaw, czytano wiersze i poezje na łonie natury. Bywały również kontynuowane przez nas "śniadania na trawie". ale nawet podczas śniadań, pominięte być nie mogły rozwinięte w tym czasie artykuły publicystyczne i prasowe. Otwarta przy ogrodzie saskim w 1748r. operalnia, cieszyła się wielkim rozgłosem w społeczeństwie, była więc oblegana przez łaknących kultury Polaków. Podsumowując, wiosna w oświeceniu sprzyjała rozwojowi filozofii, literatury i sztuki, a przede wszystkim na główny cel obrała powrót do natury, która jest dzika i nieokiełznana, ale za to  jakże piękna.

  Osiągnięcia Szkoły

Certyfikat Varsavianistyczna Szkoła

  Certyfikat Szkoła Bez Przemocy

 

 

 

 

 

 

 

  ZSG Liderem Varsavianistycznej Szkoły