Na osiedlu ERAZMA wiosenne nowości okazały się niezwykle efektywne! Z inicjatywy mieszkańców osiedla i Rady Osiedla Erazma przewodnicząca Rady – Ewa Skrońc-Bielak powołała nowy oddział znanego i cenionego Towarzystwa Przyjaciół Warszawy – TPW Oddział Tarchomin. Siedziba tej szacownej organizacji mieści się w nowym budynku administracji przy ul. Erazma z Zakroczymia 2A. Nie da się ukryć, że na nową administrację czekali i mieszkańcy i działacze osiedlowego samorządu, a także młodzież współpracująca z
 
W dniu 7 marca 2019 roku w nowej siedzibie Rady Osiedla „Erazma” RSM „Praga” o godzinie 18.00 odbyło się przedsięwzięcie kulturowo-integracyjne  z okazji „Dnia Kobiet”. Inicjatorem spotkania było wspomniane, nowopowstałe Koło Gospodyń Miejskich – „Tarchomin”, Towarzystwo Przyjaciół Warszawy – Oddział „Tarchomin”, Rada Osiedla „Erazma”, Centrum Edukacji Varsavianistyczno-Artystycznej im. Marii Szypowskiej w Zespole Szkół Gastronomicznych im.prof. E.Pijanowskiego,  oraz RSM „Praga”. Tematem przewodnim spotkania stał się wdzięczny temat  „Kobiety Warszawy.”


Wzięli w nim udział mieszkańcy Osiedla „Erazma”, emeryci z Koła Emerytów Tarchomin, Kapela Koła Emerytów „Bródno”, Koło Teatralne „Wóz Tespisa” Technikum Gastronomiczno-Hotelarskiego Nr 1, członkowie Koła Młodego Dziennikarza ZSG Poznańska oraz zaprzyjaźnieni rodzice uczniów ZSG.  W spotkaniu uczestniczyli oczywiście przedstawiciele RSM „Praga”, Rady Osiedla, Towarzystwa Przyjaciół Warszawy oraz młodzież szkolna z naszej dzielnicy.
Jak przystało na pierwsze takie przedsięwzięcie, spotkanie otworzyli i przybyłych gości powitali: Anna Dobosz – członek Zarządu RSM „Praga”, Grzegorz Witt – kierownik Działu Informatyki RSM „Praga”, Ewa Skrońc-Bielak – przewodnicząca Rady Osiedla „Erazma”, Prezes TPW- Oddziału Tarchomin  i  Magdalena Kubiak – przewodnicząca Koła Gospodyń Miejskich, wiceprzewodniczącą Rady Osiedla. Następnie odbyła się część artystyczno-edukacyjna spotkania, która zintegrowała obecnych na sali. Wykład „Kobiety Warszawy” – przygotowany przez uczennice i uczniów Technikum Gastronomiczno-Hotelarskiego Nr 1 w Warszawie (pod opieką Pani Ewy Skrońc-Bielak) dotyczył m.in. między innymi znanych i rozpoznawalnych kobiet naszego miasta oraz konwencji i obyczajów kobiecych na przestrzeni XIX, XX i XXI wieku (uroda, kosmetyki, zadania i cele życia, organizacja domu, pracy, ubiór pań z okresu przedwojennego i współczesnego, wkład kobiet w odbudowę Warszawy ze zniszczeń wojennych).
Po wykładzie odbył się występ artystyczny solistek i uczennic Koła Teatralnego „Wóz Tespisa” Technikum. Gastronomiczno-Hotelarskiego nr 1.
W czasie przerwy zaproszeni goście uczestniczyli w poczęstunku połączonym z integracją pokoleniową. Pyszne kanapki (smalec domowy, ogórek kiszony, pasta z fasoli), napoje (soki, kawa, herbata, woda mineralna), owoce, ciastka i zdrowe przekąski, przygotowane przez członkinie Rady Osiedla Erazma, czekały na gości.
Po przerwie zaprezentowała się Kapela Koła Emerytów „Bródno” z solistą zespołu – Witoldem Harasimem. Podczas występu było wspólne śpiewanie z solistkami i uczennicami koła teatralnego Technikum ( „Wóz Tespisa”) piosenek o Warszawie paniach i wiosennych uniesieniach. Wszyscy bawili się doskonale, mocno angażując się w przygotowany program. Do wspólnego śpiewania i zabawy włączyli się też zaproszeni goście. Impreza spotkała się z dużym zainteresowaniem. Sala była pełna, a nawet… więcej.
 Uczniowie ZSG w ramach projektu Warszawskich Inicjatyw Edukacyjnych przedstawili również zebranym informacje na temat nowego projektu Warszawskich Inicjatyw Edukacyjnych oraz przekazali materiały dydaktyczne i tematyczne foldery, które stały się okazją do snucia wspomnień na temat warszawskich „budowniczych słów i czynów”.
Po kilku godzinach świetnej zabawy nastąpiło zakończenie nieuchronnie zamknięcie eventu – zakończone zaproszeniem na następne spotkanie w miesiącu kwietniu – „Powitanie wiosny” ( 29 kwiecień) , które stanie się oficjalnym otwarciem nowej siedziby. Na zakończenie każdy z uczestników otrzymał słodki prezent w postaci pysznej czekolady oraz znaczek Koła Gospodyń Miejskich Tarchomin.

Artykuł przygotowały:
Katarzyna Szczemier-Szczemierska i Mariola Sitnicka-Kuś – Rada Osiedla „Erazma”.
Zdjęcia: El.Be oraz Kuba Kalbarczyk, uczeń klasy II e Technikum.

Koło Gospodyń Miejskich – „Tarchomin” działa w ramach Towarzystwa Przyjaciół Warszawy – Oddział Tarchomin, Rady Osiedla „Erazma”,  RSM „Praga” i ściśle współpracuje z Centrum Edukacji Varsavianistyczno-Artystycznej (CEVA), powołanego w Zespole Szkół Gastronomicznych im.prof. E.Pijanowskiego.

  Osiągnięcia Szkoły

Certyfikat Varsavianistyczna Szkoła

  Certyfikat Szkoła Bez Przemocy

 

 

 

 

 

 

 

  ZSG Liderem Varsavianistycznej Szkoły