LEKCJA W NARODOWEJ GALERII SZTUKI

Co po Cybisie?

15 września w Narodowej Galerii Sztuki „Zachęta” została otwarta nowa wystawa pt. „Co po Cybisie?” Na tej wystawie znajdziemy ponad 100 prac autorstwa wielu świetnych twórców, między innymi dzieła Jana Cybisa, Jana Berdyszaka, Henryka Błachnio, Andrzeja Dłużniewskiego i wielu więcej.

 

„Pokazujemy twórczość artystów z kanonu polskiej sztuki współczesnej — laureatów Nagrody im. Jana Cybisa. To bardzo ważna nagroda, przyznawana pod patronatem Okręgu Warszawskiego Związku Polskich Artystów Plastyków od 1973 r. Ta nagroda z jednej strony przypomina wybitnego malarza Jana Cybisa, a z drugiej honoruje twórczość żyjącego artysty" – powiedział kurator wystawy Michał Jachuła.

Wystawa została podzielona na 7 sal, według wielu różnych wątków, problemów, tematów. Każda sala opatrzona jest tytułem np. „Litania malarza”, „Zmierz obrazu”, ”Doświadczenie”. Jest to przekrojowa wystawa polskiego malarstwa XX i XXI wieku, która obejmuje szerokie spektrum dzieł wybitnych polskich twórców wpisujących się w kluczowe nurty historii sztuki i aktualne prądy artystyczne. Ekspozycja z jednej strony koncentruje się na najważniejszych, historycznych pozycjach artystycznych „po Cybisie:. Z drugiej- jej ambicją jest zaprezentowanie prac ukazujących stan współczesnego malarstwa.

Koło Dziennikarskie ZSG pod opieką p. Ewy Skrońc-Bielak, w towarzystwie studentów UW, w tym Laury Bielak (studentka Dziennikarstwa i Medioznawstwa: Fotografii Prasowej, Reklamowej i Wydawniczej) udało się do Zachęty na tę niezwykłą wystawę, która będzie czynna do 16 grudnia 2018 r.

 
Odsłony: 97

NARODOWE CZYTANIE „PRZEDWIOŚNIA” czyli kultura w słowie i smaku zaklęta…

Uczniowie i nauczyciele naszej szkoły czynnie włączyli się w ogólnopolską akcje Narodowego Czytania „Przedwiośnia”, które stało się jednocześnie możliwością niecodziennego odczytywania znaków kultury, ukrytych w tekstach z ubiegłego stulecia.

Zapraszamy do zapoznania się z fotoreportażem Koła Dziennikarskiego, który ukazuje wielkie zaangażowanie młodzieży we wspólną  naukę „czytania ze zrozumieniem”  oraz dramowej interpretacji lektur szkolnych.

Odsłony: 122
Jesienią 2018 roku przypadło dwusetlecie badań polonistycznych prowadzonych na Uniwersytecie Warszawskim. Z tej okazji z inicjatywy Dziekana Wydziału Polonistyki Profesora Zbigniewa Grenia w dniach 5-6 października 2018 roku odbyła się konferencja naukowa pod nazwą „Tradycja. Teraźniejszość. Przyszłość”.
Podczas całego tego wydarzenia odbyło się aż siedem konferencji na temat zmian zachodzących w języku polskim przez minione 200 lat, polskiej literatury oraz polskiej dydaktyki. W panelach udział brali literaturoznawcy, językoznawcy, kulturoznawcy, a także filozofowie, historycy, obecni i dawni pracownicy Wydziału, studenci i absolwenci, przyjaciele oraz sympatycy Warszawskiej Polonistyki, w tym przedstawiciele szkół i środowisk oświatowych.

Z inicjatywy pani Ewy Bielak uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w kilku panelach dyskusyjnych oraz wykładach.

Koło Dziennikarskie ZSG (pod opieką pani Ewy Bielak) wyruszyło na Uniwersytet Warszawski w poszukiwaniu wiedzy na temat naszego narodowego dobra- języka i literatury polskiej. Jednym z najciekawszych wykładów okazał się „Język wśród ludzi”. Zapraszamy do zapoznania się z naszym zapisem jednego z wykładów.

Odsłony: 165

        Koło Dziennikarskie ZSG pod kierunkiem pani Ewy Skrońc-Bielak aktywnie uczestniczyło w niezwykłym wydarzeniu kulturowym, które miało miejsce w Warszawie w dniach 21- 23.09. 2018 rok. WGW to cykliczne wydarzenie artystyczne skupiające wybrane prywatne galerie sztuki, organizujące w tym samym czasie wystawy i imprezy towarzyszące Warsaw Gallery Weekend wzorowana jest na podobnych inicjatywach działających w innych ważnych ośrodkach artystycznych, takich jak np. Berlin Gallery Weekend. Przez kolejne trzy dni partycypujące galerie prezentują wystawy pod wspólnym szyldem oraz dodatkowo organizują debaty, spotkania i inne wydarzenia dodatkowe. Warsaw Gallery Weekend współpracuje z instytucjami publicznymi, m.in. z Zachęta czy z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Uczniowie ZSG uczestniczyli w kilku eventach, a dodatkowym atutem popołudniowych spacerów po prywatnych galeriach było uczestnictwo zaprzyjaźnionych uczniów innych szkół oraz studentów UW, któzy pomagali we współnej interpretacji sztuki nowoczesnej. Pani Bielak (z żeńską częścią dziennikarzy) zachwyciła się wystawą Fundacji Galerii Foksal, Bartek i zaprzyjażniona młodzież - Galerii Czułość i Śmierć Człowieka.
Poniżej zapraszamy do zapoznania się z artykułem jednego z młodych dziennikarzy naszej szkoły.

W ubiegłym tygodniu w naszym mieście miało miejsce niecodzienne wydarzenie. W sobotnie popołudnie, z okazji Warsaw Gallery Weekend (dumny przydomek, nieprawdaż?) wybraliśmy się na spacer po stolicy. Podążaliśmy śladami rozmaitych wystaw w celu odnalezienia duchowego posiłku, poprzez odświeżenie naszego spojrzenia na sztukę nowoczesną.

Odsłony: 184

  Osiągnięcia Szkoły

Certyfikat Varsavianistyczna Szkoła

  Certyfikat Szkoła Bez Przemocy

 

 

 

 

 

 

 

  ZSG Liderem Varsavianistycznej Szkoły