Z dziećmi powinno się przebywać razem, ale jednocześnie pozostawiać im swobodę; przychodzić z pomocą, ale pozwalać na samodzielne decyzje; łączyć w sobie stanowczość z wyrozumiałością; być sobą i umieć rezygnować z siebie."

Pino Pellegrino

Rozwijanie aktywności i samorządności jest jednym  z najważniejszych   zadań realizowanych w procesie wychowania młodzieży.  Szkoła powinna uczyć swoich podopiecznych  umiejętności współdziałania i  współpracy z innymi,  zainteresowania  sprawami publicznymi,  dzielenia się zadaniami i  współodpowiedzialności za wspólne dobro. Umiejętności te rozwijamy od lat  w ramach działalności Samorządu Uczniowskiego ZSG.

Samorząd Szkolny to cała społeczność uczniowska ZSG!

W roku szkolnym 2016/17 uczniowie ZSG zdecydowali o wyborze na opiekuna Samorządu Uczniowskiego pani Katarzyny Goliszewskiej – Szadury, do której zadań należy czuwanie nad całokształtem prac Samorządu Uczniowskiego, pośredniczenie między uczniami a nauczycielami oraz doradzanie i wspomaganie inicjatyw uczniowskich. Pracę Samorządu wspierają także: p. Marzena Dymarska p. Marcin Rakowicz i p. Anna Mirończuk.

Radę Samorządu Uczniowskiego w bieżącym roku szkolnym stanowią:

Karol Woźniak – przewodniczący

Adam Wojtowicz - wiceprzewodniczący

Najważniejsze działania w roku szkolnym 2016/17

Wyróżnienie za szczególne zaangażowanie podczas obchodów Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka 2016