6 i 7 marca 2018 r., w Zespole Szkół nr 21 przy ul. Saskiej 78, odbył się IX Turniej Zawodów. Jego celem było praktyczne zaprezentowanie szkół technicznych, aby pogłębić wiedzę młodzieży dotyczącą możliwości kształcenia w różnych zawodach oraz zachęcić uczniów klas gimnazjalnych do podjęcia nauki w technikach zgodnych z ich zainteresowaniami i pasjami.
W trakcie tegorocznego Turnieju zaprezentowano 18 atrakcyjnych zawodów z przyszłością, nauczanych w warszawskich technikach. Nasi uczniowie, ubrani w profesjonalne stroje, w przygotowanej przez nich sali przedstawiającej elegancką recepcję luksusowego hotelu, opowiadali o zawodzie hotelarza, a także o profesji kelnera i barmana.
Przyszli technicy hotelarstwa chętnie odpowiadali na wszystkie pytania związane z teoretyczną i praktyczną stroną nauki w prezentowanym zawodzie. Udzielali także informacji dotyczących przedmiotów nauczanych w naszej szkole, praktyk w znanych hotelach oraz możliwości odnalezienia się na rynku pracy po ukończeniu szkoły.
Kulminacyjnym momentem prezentacji naszej Szkoły był pokaz pracy animatora czasu wolnego oraz pokaz profesjonalnego kręcenia tacami przez naszych kelnerów, których występy spotkały się z ogromnym zainteresowaniem i wywołały zachwyt publiczności.
Mamy nadzieję, że prezentacje pomogą młodzieży kończącej gimnazjum w podjęciu trafnej decyzji dotyczącej wyboru przyszłej szkoły.

Odsłony: 13
22 lutego z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego zespół  polonistów  wraz z zespołem wychowawczym zorganizował konkurs językowo – literacki.
Uczniowie , którzy wzięli w  nim udział, walczyli o tytuł Mistrza Języka Polskiego.
Lista zwycięzców:
Dagmara Podlejska kl. I B TGH
Piotr Kielak kl. II a TGH
Ewelina Rak kl. II b TGH
Żanna Zychowicz kl. III  H TGH

Zachęcamy wszystkich uczniów do pięknego  i poprawnego posługiwania się językiem polskim, a jednocześnie wypowiadamy wojnę wulgaryzmom!

Zapraszamy do obejrzenia prezentacji dotyczącej wydarzenia

Odsłony: 40
Schronisko funkcjonuje od 2001 r. To jedynie przystanek na drodze życia. Przystanek pomiędzy jednym domem a drugim. Obecnie w Schronisku przebywa na co dzień około 800 psów i 80 kotów. Miesięcznie do Schroniska trafia ok. 300 zwierząt. Biuro Przyjęć i Adopcji Zwierząt poprzez całodobowy dyżur jest łącznikiem pomiędzy Miastem a Schroniskiem. To tu docierają bezdomne zwierzęta z terenu m.st. Warszawy dostarczane przez Eko-patrole SM jak i osoby prywatne, to tu rozpoczynają się procesy adopcyjne osób zainteresowanych adopcją podopiecznych. Uczniowie ZSG przeprowadzili zbiórkę rzeczy w celu wsparcia podopiecznych Schroniska. Chętnie przynosili koce, prześcieradła i ręczniki za co serdecznie dziękujemy.
koordynator Mirosław Dzikowicki

Odsłony: 39

Rok 2018 został ogłoszony przez Komisję Europejską Rokiem Dziedzictwa Kulturowego (European Year of Cultural Heritage/EYCH). Z tej okazji na terenie całej Europy ( w mediach, instytucjach i szkołach)  odbywać się będą różnego rodzaju wydarzenia informujące, kulturalne, edukacyjne oraz zwiększające społeczną świadomość.

Europejskie Dziedzictwo Kulturowe silnie współtworzy zbiorową pamięć i tożsamość Europejczyków. Bogata różnorodność państw, regionów, społeczności lokalnych w Europie stanowi o wymianie kulturowej, łącząc ludzi w każdym wieku, pochodzących z różnych środowisk i kultur.

Na poziomie regionalnym dziedzictwo kulturowe sprzyja utrzymywaniu spójności lokalnej społeczności, integrując mieszkańców poprzez rewitalizację zaniedbanych obszarów, poprzez wzbudzanie potrzeby pracy i chęci podtrzymywania wspólnoty.

W Zespole Szkół Gastronomicznych na poziomach technikum i zasadniczej szkoły zawodowej uczniowie realizują podstawowe zadania wynikające z projektu poprzez zachęcenie do dzielenia się i docenienia wartości europejskiego dziedzictwa kulturowego jako dobra wspólnego.

W tym celu są realizowane lekcje i projekty nawiązujące do stałego projektu ZSG „Kultura w słowie i smaku zaklęta”. W trakcie lekcji uczniowie wspólnie gawędzą na temat wielokulturowości, oglądają filmy promujące regionalizm i globalizm, słuchają muzyki oraz jedzą własnoręcznie przygotowane specjały, a wszystko...w celu zwiększenia świadomości wspólnej historii oraz podzielanych przez Europejczyków wartości poprzez wzmocnienie poczucia przynależności do społeczności europejskiej.

Na jednej z lekcji królowały bezy, szarlotka, blok czekoladowy, kawa mielona oraz „Cztery pory roku” Vivaldiego.

Koordynatorem projektu w klasach technikum oraz w klasie II c z jest p. Ewa Bielak.

Link do projektu

Odsłony: 369
Fundacja Warszawskie Hospicjum dla Dzieci nieodpłatne wspiera dzieci ze schorzeniami ograniczającymi ich życie. Każdy, komu nie jest obojętny los nieuleczalnie chorych dzieci i ich rodzin, może wesprzeć działalność Fundacji WHD.

      Opieka paliatywna nad dziećmi i młodzieżą jest aktywnym i całościowym podejściem obejmującym fizyczne, emocjonalne, społeczne i duchowe elementy. Skupia się na podniesieniu jakości życia dziecka i wspieraniu rodziny. Obejmuje leczenie nieprzyjemnych objawów, niesienie ulgi i wytchnienia rodzinie oraz opiekę w czasie umierania i w okresie żałoby.

   

Celem opieki paliatywnej nie jest przedłużanie ani skracanie życia, ale poprawa jego jakości. W przypadkach prenatalnej diagnozy ciężkiego, nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, opieka paliatywna nad rodziną rozpoczyna się przed urodzeniem dziecka.

     Zespół Szkół Gastronomicznych zorganizował kiermasz świąteczny z którego dochód został przeznaczony na ten szczytny cel. Klasy 2aTg,2bTg i 2cTg upiekły ciasta chętnie kupowane przez uczniów i ich rodziców.

Zebraliśmy 1200 zł, za co serdecznie dziękujemy całej społeczności szkolnej.

Koordynatorzy: Elżbieta Zarębska, Mirosław Dzikowicki.

Odsłony: 248

Szanowni Państwo!

Miło nam poinformować, że Komitet Główny Turnieju na Najlepszego Ucznia w Zawodzie Kucharz powierzył naszej szkole organizację etapu wojewódzkiego.

Witam serdecznie wszystkie szkoły z naszego województwa, zapraszam do uczestnictwa i zgłaszania zwycięzców wyłonionych w eliminacjach szkolnych do udziału w drugim etapie wojewódzkim I Ogólnopolskiego Turnieju na Najlepszego Ucznia w Zawodzie Kucharz.

Pliki do pobrania:          Program turnieju         Regulamin turnieju

Odsłony: 787
W dniach 13 -18 listopada 2017 r. odbyła się 30. Coroczna Konferencja AEHT, w której udział wzięła nauczycielka ZSG będąca także koordynatorem działań AEHT na terenie naszej szkoły – Anna Mirończuk. W tym roku gospodarzem imprezy była Belgia, która wszystkie wydarzenia zorganizowała w zabytkowym ośrodku Kursaal nad morzem w urokliwej Ostendzie. Jak co roku podczas międzynarodowego spotkania przez pięć dni odbywały się konkursy zawodowe. Uczniowie  z całej Europy mieli okazję zmierzyć się w takich dziedzinach jak: gastronomia, hotelarstwo, cukiernictwo, obsługa konsumenta, baristyka, barmaństwo czy turystyka. Oprócz konkursów działacze organizacji z całej Europy mieli okazję uczestniczyć w wycieczkach do takich belgijskich miast jak Bruksela, Antwerpia, Ghent, Brugia i Mechelen.

     Podczas wyjazdów możliwe było poznanie tamtejszego szkolnictwa zawodowego w trakcie zwiedzania tamtejszych szkół o profilu gastronomiczno – hotelarskim, spotkanie uczniów, nauczycieli i dyrekcji szkół oraz wspólny obiad, w trakcie którego można było wymienić międzynarodowe doświadczenia i nawiązać współpracę między szkołami.

Odsłony: 564

VIII Edycja Dzielnicowego Dnia Dobrego Jedzenia Dzielnicy Śródmieście

W dniu 24 listopada 2017r. w Szkole Podstawowej nr 29 im. Giuseppe Garibaldiego w Warszawie odbył się VIII Dzielnicowy Dzień Dobrego Jedzenia. W projekcie udział wzięli uczniowie ze śródmiejskich szkół podstawowych.
Celem tego projektu jest propagowanie wśród uczniów szkół podstawowych nawyków zdrowego jedzenia. Hasłem przewodnim było ”Chrupiemy zdrowo, warzywnie i owocowo”.

Uczniowie wraz z nauczycielami przygotowali kolorowe potrawy z warzyw i owoców. Główną atrakcją projektu był pokaz składania serwetek w wykonaniu naszych uczennic  i Technikum Gastronomicznego Karoliny Chmielewskiej i Weroniki Kozłowskiej.
Gościem honorowym był Pan Burmistrz Dzielnicy Śródmieście Krzysztof Czubaszek. ( Tekst: Eugenia Kościk).
  

Odsłony: 333

Konkurs na projekt promujący kształcenie zawodowe

Przedmiotem Konkursu jest pomysł na promocję kształcenia zawodowego, przedstawiony za pomocą filmu o dowolnej konwencji (reportażu, wywiadu, filmu dokumentalnego, teledysku itp.) stworzonego w dowolnej technice. Maksymalny czas trwania filmu to 3 minuty.
 

Regulamin

Tematem przewodnim projektu powinien być jedno z wymienionych haseł:
a. Mój zawód na globalnym rynku pracy
b. Szkoła zawodowa – lubię to!
Autorom najwyżej ocenionych projektów zgłoszonych do Konkursu zostaną przyznane nagrody i wyróżnienia o łącznej wartości 2 000 PLN

Odsłony: 602

Sprawozdanie z eliminacji do Kulinarnej Kadry ZSG Poznańska

5 października 2017 roku w naszej Szkole odbyła się III edycja eliminacji do Kulinarnej Kadry ZSG POZNAŃSKA. Tematem przewodnim konkursu eliminacyjnego były: „Oryginalne dania kuchni polskiej w nowoczesnej aranżacji”. Do udziału zgłosiło się 27. zespołów, do półfinału zakwalifikowało się szesnaście drużyn dwuosobowych, których zadaniem było przygotowanie zakąski (o dowolnym charakterze) z użyciem ryby i dania głównego z wykorzystaniem wieprzowiny.

                Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwała kapituła sędziów składająca się ze znanych osób świata gastronomii:  Aliny Suder -  dietetyczki, autorki popularnych we Włoszech książek o tematyce kulinarnej i programów telewizyjnych, Mariusza Nowickiego - Sekretarza Generalnego Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szefów Kuchni i Cukierni,  Bartłomieja Heby  -  Wicemistrza Polski w przyrządzaniu  potraw na grillu metodą BBQ, Łukasza Płowskiego  - kucharza w hotelu Double Tree by Hilton w Warszawie, Cezarego Powały - szefa kuchni Makro Cash and Carry Polska, Mariusza Jeznacha – kucharza w hotelu InterContinental w Warszawie.

W wyniku trudnych zmagań drużynowych jury wyłoniło najlepsze zespoły:

  • Grzegorz Zych, Łukasz Floriańczyk,
  • Julia Choromańska, Luiza Borkowska,
  • Kuba Pałaszewski, Adam Suchecki
  • Jakub Małkowski, Paweł Buczyński,
  • Michał Teklak, Szymon Brzozowski,
  • Jan Trybulec, Adrian Strzelczyk,
  • Paulina Karaluch, Dawid Trafalski,
  • Małgorzata Kądziela, Grzegorz Kamiński,
  • Magdalena Miszczuk, Krzysztof Kuklewski

Wytypowane zespoły będą trenować pod okiem specjalistów i poszerzać swoje umiejętności w zakresie szeroko rozumianej branży gastronomicznej oraz reprezentować szkołę w trakcie konkursów gastronomicznych w roku szkolnym 2017/2018.

Przygotowaniem eliminacji ,,Kulinarna Kadra POZNAŃSKA ZSG” zajmowała się Pani wicedyrektor Szkoły Marzena Niedośpiał, a nad całością czuwała Dyrektor Szkoły - pani Marzena Cieślak.

Poniżej fotoreportaż

Odsłony: 492

  Osiągnięcia Szkoły

Certyfikat Varsavianistyczna Szkoła

  Certyfikat Szkoła Bez Przemocy

 

 

 

 

 

 

 

  ZSG Liderem Varsavianistycznej Szkoły