ZSG im. E. Pijanowskiego
Technikum Gastronomiczno-Hotelarskie Nr 1                                          Branżowa Szkoła Gastronomiczna I stopnia
znaczek bipHerb Polski

Międzynarodowy Dzień Tańca

2 minuty czytania

dzień tańca w internacie

Wiosna w kwietniu przybiera na sile! Siła ta, to czas wpisanych w kulturę łacińską – Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, ale także okres celebrowania pięknych tradycji i obyczajów kultury polskiej. Otóż na dzień 29 kwietnia przypada międzynarodowe święto tańca. Z tej okazji zaprosiliśmy do naszego Internatu postać wyjątkową bo artystkę panią Marię Der, która była solistką Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”, a obecnie pracuje jako pedagog w Zespole Pieśni i Tańca „Mazowsze” ucząc sztuki tańca, jak i historii muzyki adeptów szkoły artystycznej działającej w siedzibie Zespołu „Mazowsze”. „Mazowsze" to coś więcej niż zespół muzyczny, teatr czy instytucja artystyczna.


To symbol i kontynuacja polskiej tradycji. Stworzony przez dwoje pasjonatów w 1948 roku przez Mirę Ziemińską – Sygietyńską i  Tadeusza Sygietyńskiego, szybko stał się barwną wizytówką Polski za granicą. Dom rodziców Sygietyńskiego, był  miejscem magicznym. To tu gościli i współpracowali z tatą pana Tadeusza Sygietyńskiego wielcy Polscy twórcy: Sienkiewicz, Aleksander i Maksymilian Gierymscy, Chełmoński, Witkiewicz. W takiej atmosferze dorastał kompozytor, pedagog i strażnik wiejskiej kultury duchowej i materialnej. Dziedzictwo umiłowania polskości twórca Zespołu „Mazowsze” niestrudzenie kontynuował wraz z małżonką panią Mirą. To właśnie pod jej okiem, młodzież pobierała i pobiera do dnia dzisiejszego naukę na poziomie ogólnokształcącym, jak i zawodowym. Do południa ćwiczono emisję i grę na instrumentach. Wykładano historię muzyki, harmonię, aranżację, uczono dziewiętnastowiecznych tańców salonowych, podstaw baletu.  Nasz gość podczas spotkania przeniósł nas w świat pasji i wrażliwości folkloru polskiego, w którym każdy kolor, symbol ma swoje ukryte przesłanie i odnosi się do tożsamości narodowej Polaków oraz piękna muzyki i tańca ludowego. Wyposażeni w wiedzę teoretyczną z zakresu „sztuki wysokiej”, postanowiliśmy skorzystać z niebywałej okazji i udaliśmy się w gościnne progi „Mazowsza” – do Otrębusów pod Warszawą. Nasze wrażenia z wizyty możemy podsumować - ekspresja, elegancja, szczerość, niepowtarzalność -  takie jest „Mazowsze”, nasz Ambasador Kultury i Dziedzictwa Narodowego !

 

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Organizacja Internat Międzynarodowy Dzień Tańca
Ustawienia dostępności
Wysokość linii
Odległość między literami
Wyłącz animacje
Przewodnik czytania
Czytnik
Wyłącz obrazki
Skup się na zawartości
Większy kursor
Skróty klawiszowe