Drodzy uczestnicy KONKURSU Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO PT. CHRISTMAS TRADITIONS IN THE USA, GREAT BRITAIN, CANADA AND AUSTRALIA. Poniżej znajdziecie ostatnią partię materiału, która pozwoli wam przygotować się do konkursu. Enjoy :-)

1. Where does Mummering tradition take place?
2. What is a different name for a tradition of Mummering?
3. What do people in the province of Quebec celebrate at the end of the Christmas season, January 6th?
4. How do we say Happy/Merry Christmas in a Scottish dialect?
5. What is the main Christmas Meal eaten on Christmas Day in England?
6. Give the names of popular Christmas desserts in the UK.
7. What is the origin of the word Hogmanay?
8. In England it is sometimes said that a stranger who comes through the door and carries a lump of coal will bring good or bad luck?
9. Give 4 titles of British Christmas songs.
10. What are Chrismons?
11. Where did the Boxing Day start?
12. Who wrote the Jingle Bells song?


Organizatorzy konkursu: Bogusława Godlewska, Małgorzata Jaroszewska, Sylwia Chilińska

Odsłony: 78

5.11.2018 odwiedzili naszą szkołę niecodzienni goście – przedstawiciel Credit Suisse - Steven Mintey, Maria Holzer - dyrektor Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży oraz Sławomir Piwowarczyk- Koordynator Programów Fundacji.

Gości powitała dyrektor naczelna ZSG - Pani Marzena Cieślak, która podkreśliła,  że wizytę zawdzięczamy wieloletniej współpracy z Fundacją. W jej ramach nasi uczniowie uczestniczyli w wielu edycjach Life Skills, konkursach na innowacje techniczne i ostatnio Treningu Umiejętność Społecznych. Działania te zaowocowały niezwykle udanymi projektami oraz nagradzanymi innowacjami w dziedzinach gastronomii (Mobilne Stanowisko Szefa Kuchni) i hotelarstwa (Innowacyjny Strój Hotelarski). Nagrodą główną była suma 3450 złotych – na realizację własnych marzeń.

Odsłony: 81

MIĘDZYSZKOLNY KONKURS JĘZYKA ANGIELSKIEGO

Drodzy uczestnicy konkursu, oto kolejne zagadnienia, które pomogą wam w przygotowaniu się do konkursu. Na kolejne pytania czekajcie z niecierpliwością w następnym tygodniu :-)

QUESTIONS PART 2

 1. How is the day after Christmas (December 26) called?
 2. When were the first Christmas crackers made?
 3. What is a "Sinck Tuck"?
 4. What was the original name of a cracker?
 5. What is Calennig?
 6. Does the Australian Christmas start during winter holiday?
 7. How is Santa called in Hawaii?
 8. Who made the first Christmas cracker?
 9. What is a Mummering tradition?
 10. Which country has a tradition of Belsnickeling?
 11. When does the Irish tradition called Wren Boys Procession take place?

What are the crackers famous for?

Organizatorzy konkursu: Bogusława Godlewska, Małgorzata Jaroszewska, Sylwia Chilińska

Odsłony: 115

17 października 2018r. odbyła się otwarta lekcja patriotyczna dla uczniów, którzy wzięli udział w wycieczce do Treblinki w ramach Projektu Podróż Pamięci.

Lekcja składała się z dwóch modułów. W  pierwszej części pani Małgorzata Łukaszewska przygotowała prezentację – „Holocaust oczami dziecka”, następnie pani  Monika Stempień wygłosiła wykład „Czy Holocaust to przeszłość?”

Holokaust - konteksty..

                                   abstrakt wykładu Pani Moniki Stempień

Odsłony: 119

Drodzy uczestnicy MIĘDZYSZKOLNEGO KONKURSU JĘZYKA ANGIELSKIEGO „TRADYCJE ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA W KRAJACH ANGLOJĘZYCZNYCH” serdecznie zapraszamy do zapoznania się z pytaniami, które pomogą Wam w przygotowaniu się do konkursu. Za tydzień umieścimy kolejne zagadnienia.
Organizatorzy konkursu:
Bogusława Godlewska
Małgorzata Jaroszewska
Sylwia Chilińska

FIRST PART OF QUESTIONS
1. When do the British start to prepare Christmas pudding?
2. What exactly is a brussel sprout, which is served with Christmas turkey and roast potatoes?
3. Under which plant do you have to be kissed to get love and happiness all the year round?
4. When does the queen give her annual Christmas message?
5.When do the Australians celebrate Christmas?
6. In which country is Hogmanay the synonymous for the New Year‘s Eve?
7. In which Australian City is the traditional Boxing Day cricket test match held?
8. If you decorated your house with some Ceratopetalum Gummiferum - what would you use?
9. Australia's Christmas Island has an amazing annual migration of which creature?
10.During Christmas in Quebec, a Yuletide tradition is a réveillon. What exactly is it?
11. Which city is officially known as "The Christmas Capital of Canada”?
12. In 1905, which company sponsored the first Santa Claus Parade in Toronto?
13.  Give the name of a popular food at Christmas in the Southwest USA.
14. Where was the first Christmas card for sale produced?
15. How do you call the ballad of Scottish origin which is sung on New Year's Eve?

Odsłony: 157


W czwartek 18 października uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami bibliotekarzami (B. Rogalską, G. Piątkowską, M. Rakowiczem) i panią polonistką – K. Goliszewską-Szadurą wzięli udział w  spotkaniu z panią Hanną Krall. Zostało ono zorganizowane w stołecznym kinie „Atlantic” przez Miasto Stołeczne Warszawa i Wydawnictwo Literackie, a  okazją do spotkania była premiera książki „Pola i inne rzeczy teatralne”. W wydarzeniu wzięła również udział pani Hanna Dylewska, współautorka scenariusza filmowego oraz znani aktorzy: Katarzyna Kwiatkowska, Małgorzata Pieczyńska, Monika Pikuła, Irena Melcer, Jakub Kamieński, Piotr Kozłowski, Modest Ruciński i Wojciech Solarz.

W pierwszej części aktorzy czytali obszerne fragmenty z premierowej książki, następnie rozmowę z autorką przeprowadziły dziennikarki „Gazety Wyborczej”- Justyna Suchecka i Natalia Szostak. Po rozmowie odtworzono muzyczną interpretację tekstu Hanny Krall w wykonaniu Natalii Przybysz. Aż wreszcie sama autorka przeczytała fragment swojej książki i na zakończenie podzieliła wielki tort przygotowany przez Cukiernię A. Blikle. Chętni mogli zakupić książki pani Krall i poprosić ją o autograf. Należymy do grona szczęśliwców, którym autorka wpisała specjalną dedykację: „Czytelnikom Biblioteki na Poznańskiej- serdecznie, Hanna Krall”.

 Zachęcamy do obejrzenia zdjęć z tego wyjątkowego wydarzenia.

Odsłony: 142

„Nie czuję się pisarką”

W czwartek 25 października gościem naszej szkoły była pani Anna Ficner-Ogonowska - autorka 6 powieści,  jedna z najbardziej poczytnych polskich pisarek. Pani Ficner-Ogonowska zadebiutowała w 2012 książką „Alibi na szczęście”.  Do tej pory sprzedała około miliona egzemplarzy swoich powieści.
Spotkanie  z pisarką składało się z trzech części, a każdą z nich rozpoczęliśmy  lekturą fragmentu pierwszej debiutanckiej książki. Fragmenty czytały uczennice naszej szkoły - Oliwia Rosa i Sandra Miś.
Następnie pani Anna Ficner-Ogonowska opowiadała, jak to się stało, że ona - absolwentka Politechniki Wrocławskiej -  zaczęła pisać książki. Zdradziła sekrety swojego warsztatu pisarskiego. Okazało się, że pisze ręcznie w grubych zeszytach i dopiero potem przepisuje tekst na komputerze. Pisarką czuje się tylko wtedy, kiedy wymyśla fabułę. Później utożsamia się bardziej ze średniowiecznym skrybą. Od narodzenia się pomysłu na książkę do jej publikacji mijają z reguły dwa lata. Inspiracje na swoje powieści czerpie z życia. Lubi ludzi, z ciekawością ich słucha i się im przypatruje.

Odsłony: 123

W dniu 5 listopada przedstawicielka naszej szkoły p. Anna Mirończuk wzięła udział w seminarium kontaktowym związanym z programem Erasmus Plus organizowanym w Warszawie przez firmę European Training Network.

To już trzecie seminarium organizowane przez powyższą instytucję, w którym mamy przyjemność brać udział i wymieniać doświadczenia z innymi nauczycielami biorącymi udział w programie. Podczas spotkania mogliśmy dowiedzieć się więcej na temat wypełniania i składania wniosków do programu Erasmus Plus oraz innych programów kształtujących umiejętności językowe, a także znaleźć zagranicznego partnera w aż 9 krajach europejskich.

Była też okazja do bezpośredniej rozmowy z przedstawicielami organizacji, w tym jej wiceprezesem Francesco di Bello. Mamy nadzieję, że nasza współpraca pozwoli rozszerzyć nasze kręgi na skalę międzynarodową i zaowocuje nowymi projektami zagranicznymi dla uczniów naszej szkoły.

 

Odsłony: 120

1 października 2018 roku w naszej szkole odbyła się IV edycja eliminacji do Kulinarnej Kadry ZSG POZNAŃSKA. Tematem przewodnim konkursu eliminacyjnego były: „Oryginalne dania kuchni polskiej w nowoczesnej aranżacji”. Do udziału zgłosiło się 25 zespołów, do półfinału zakwalifikowano  czternaście drużyn dwuosobowych, po siedem z klas 1 - 2 i 3 – 4, których zadaniem było przygotowanie 4 porcji dania głównego z wykorzystaniem indyka, dyni oraz czosnku.

Profesjonalne jury, czuwające nad  przebiegiem eliminacji, wyłoniło sześć drużyn, które będą trenować pod okiem specjalistów i poszerzać swoje umiejętności w zakresie szeroko rozumianej branży gastronomicznej oraz reprezentować szkołę w trakcie konkursów gastronomicznych w roku szkolnym 2018/2019. Przygotowaniem eliminacji ,,Kulinarna Kadra POZNAŃSKA ZSG” zajmowała się pani wicedyrektor Marzena Niedośpiał, a nad całością czuwała pani dyrektor Marzena Cieślak.

Wszystkim Uczestnikom dziękujemy za wzięcie udziału w eliminacjach i gratulujemy zwycięzcom!!!

Odsłony: 207

Trwają eliminacje do konkursu kulinarnego dla młodzieży pt. „Zboża najwyższej jakości. Powrót do zbóż pradawnych”.

Zapraszamy do udziału!

Regulamin konkursu

Arkusz zgłoszeniowy do konkursu

Wymagane oświadczenia

Odsłony: 214

  Osiągnięcia Szkoły

Certyfikat Varsavianistyczna Szkoła

  Certyfikat Szkoła Bez Przemocy

 

 

 

 

 

 

 

  ZSG Liderem Varsavianistycznej Szkoły