„Nie czuję się pisarką”

W czwartek 25 października gościem naszej szkoły była pani Anna Ficner-Ogonowska - autorka 6 powieści,  jedna z najbardziej poczytnych polskich pisarek. Pani Ficner-Ogonowska zadebiutowała w 2012 książką „Alibi na szczęście”.  Do tej pory sprzedała około miliona egzemplarzy swoich powieści.
Spotkanie  z pisarką składało się z trzech części, a każdą z nich rozpoczęliśmy  lekturą fragmentu pierwszej debiutanckiej książki. Fragmenty czytały uczennice naszej szkoły - Oliwia Rosa i Sandra Miś.
Następnie pani Anna Ficner-Ogonowska opowiadała, jak to się stało, że ona - absolwentka Politechniki Wrocławskiej -  zaczęła pisać książki. Zdradziła sekrety swojego warsztatu pisarskiego. Okazało się, że pisze ręcznie w grubych zeszytach i dopiero potem przepisuje tekst na komputerze. Pisarką czuje się tylko wtedy, kiedy wymyśla fabułę. Później utożsamia się bardziej ze średniowiecznym skrybą. Od narodzenia się pomysłu na książkę do jej publikacji mijają z reguły dwa lata. Inspiracje na swoje powieści czerpie z życia. Lubi ludzi, z ciekawością ich słucha i się im przypatruje.

Pani Ficner-Ogonowska przez 17 lat pracowała jako nauczycielka przedsiębiorczości w jednej z mokotowskich szkół. Wspominała, że uczniowie z wielką życzliwością traktowali jej literackie pasje. Chwalili się przeczytanymi powieściami, przynosili egzemplarze książek z prośbą o wpisanie dedykacji.
W szkole gastronomicznej zapytaliśmy o kulinarne pasje pisarki. Okazało się, że pani specjalnie nie lubi gotowania, chociaż codziennie robi obiady dla swojej rodziny. Jej popisowe danie to żeberka z pieczarkami. O dziwo! Opisy kuchennych osiągnięć  bohaterów książek są niezwykle sugestywne, ale tak działa magia języka.
Na zakończenie spotkania Anna Ficner-Ogonowska udzieliła kilku dobrych rad początkującym pisarzom, jakich wielu z reguły jest wśród uczniów. Powiedziała, że nie należy rezygnować mimo początkowych niepowodzeń, ale trzeba z pokorą słuchać rad specjalistów. Warto wysyłać fragmenty utworów
do różnych wydawnictw i czekać na odzew.
Po zakończeniu oficjalnej części spotkania Anna Ficner- Ogonowska wpisała się do Szkolnej Księgi Pamiątkowej oraz do książek, które przynieśli jej czytelnicy.
Mamy nadzieję, że po publikacji kolejnej powieści pisarka przyjmie jeszcze raz nasze zaproszenie i odwiedzi ZSG na Poznańskiej.

  Osiągnięcia Szkoły

Certyfikat Varsavianistyczna Szkoła

  Certyfikat Szkoła Bez Przemocy

 

 

 

 

 

 

 

  ZSG Liderem Varsavianistycznej Szkoły