W ramach realizowania projektu WIE i inicjatywy Szkolnego Zespołu Wspierania Uzdolnionych WIELOKULTUROWY STÓŁ WARSZAWSKI - JARMARK ŚWIĄTECZNY prezentujemy wam dziś artykuł, w którym znajdziecie informacje na temat świątecznego ciasta, jakim jest mazurek, uważany za polski kołacz.Ale czy to prawda? Już sam pomysł na to ciasto pochodzi najprawdopodobniej ze wschodu, skąd dotarł do Polski razem z Turkami i innymi turcyzmami. Niektórzy twierdzą jednak, że ciasto pochodzi z Mazowsza, jako że jego nazwa pochodzi od słowa Mazur ‘ - czyli dawniej mieszkaniec Mazowsza. Mazurek to również odmiana utworu muzycznego, ale dziś...o słodkim mazurku mowa, jako, że czas Wielkanocy nadchodzi. Wesołych Świąt!
© Poniższy tekst oraz zdjęcia są chronione prawami autorskimi i zabronione jest kopiowanie całości oraz fragmentów, w celu rozpowszechniania, bez zgody autora.
Od dawna uważamy mazurka za nasz narodowy świąteczny wypiek. W rzeczywistości przepis na to ciasto przywędrował do nas prawdopodobnie z Turcji, jednak w polskiej tradycji kulinarnej zakorzenił się na stale w XVII wieku. Nieznane są okoliczności, w których turecki przysmak niespodziewanie zaczął pojawiać się na polskich stołach. Na pewno związane jest to z wojnami, jakie wieki temu Rzeczpospolita prowadziła z Turcją. Trzeba jednak wspomnieć o tym, że tam podawano go nie w całości, ale pokrojonego na niewielkie kawałki, podobnie jak serwuje się do dziś turecką baklawę. Jego symbolika jest ściśle powiązana z okresem Wielkiego Postu, a w zasadzie z jego zakończeniem. Po czterdziestu dniach obowiązkowej wstrzemięźliwości od potraw mięsnych i słodkich wypieków – mazurek stanowił pewnego rodzaju nagrodę dla wytrwałych w wierze i postanowieniu chrześcijan.