W ramach naszego projektu STYLOWA ZAWODOWA przygotowujemy się do wirtualnego obiadu, który tym razem przyrządzimy w stylu portugalskim, a gościć będą nas dwaj poeci. Zespól Wspierania Uzdolnionych i Zespół Promocji Ekologii przygotowują ten fascynujący dzień.
Poniżej prezentujemy artykuł pani Agnieszki Pawlak - Zubki na temat ekologicznej kultury kulinarnej Portugalczyków. Słońce, morze, owoce, jajka i …cieciorka!
Portugalski smak natury
Portugalia to wyjątkowy kraj z jedną z najbogatszych historii i tradycji na świecie. Różnorodność jest bezpośrednio związana z położeniem geograficznym oraz dziedzictwem kulturowym. Portugalia miała wpływ na inne kraje i jednocześnie wiele z nich czerpała. Wzajemne wpływy ukształtowały także dzisiejszy smak portugalskiej kuchni…
Synonimem portugalskiej kuchni są ryby. Ten kraj słynie z dorsza (bacalhau).
Co ciekawe, dorsz jest ich narodowym surowcem, ale nie wyławiają go z Atlantyku – sprowadzają z Norwegii w postaci solonej. Dorsz przypływa w soli, na statkach można go właśnie kupić w suchej formie „prosto z soli”. Tak przygotowana ryba odzyskuje swój pierwotny kształt po moczeniu w wodzie. Oprócz tego portugalskiego króla ryb, na stołach znajdziemy wychwalane na całym świecie inne ryby – tj. sardynki czy makrele i owoce morza – krewetki, ośmiornice, podawane często jako dania z grilla.
Portugalczycy lubią podążać za trendami dietetycznymi, życiem ekologicznym i w zgodzie z naturą. Portugalska dieta obfituje w zdrowe produkty. Oprócz ryb, które dominują w jadłospisie, znajdziemy bardzo dobrej jakości mięso wołowe oraz wieprzowe, z których również słynie portugalski smak. Ta wyjątkowa kuchnia nie obędzie się także bez oliwy, którą nazywają płynnym złotem, oliwek (zawsze z pestką), chleba, szynki dojrzewającej (presunto), kiełbasy (cuoriços), serów, jaj, miodu, warzyw (np. pomidorów, fasoli, ziemniaków), owoców – m.in. fig, gruszek, wiśni, migdałów czy przypraw (czosnku i kolendry).
Portugalczycy kochają jedzenie, posiłki to dla nich święta rzecz. Śniadania zwykle na słodko, spożywane są w biegu – w drodze do pracy, obiady jedzą na mieście, natomiast kolacja to prawdziwa celebracja rodzinności i kulinariów. Każdy dzień jest dla nich idealnym momentem by wspólnie z bliskimi spędzić czas przy posiłku z muzyką w tle. Posiłki kończy się zwykle kawą – Portugalczycy uwielbiają espresso. Inne słynne napoje to oczywiście wino Porto, cachaça (alkohol na bazie trzciny cukrowej) oraz ginja (likier ze słodkich wiśni).
Charakterystyczne dania kuchni portugalskiej to Cozido a Portuguesa (misa mięsa i ziemniaków), sopa da Pedra (zupa z kamienia) znana w centralnej Portugalii, Açorda (gulasz chlebowy z farszem), Carne de Porco à Alentejana (marynowana wieprzowina z solonymi małżami), chanfara (danie na bazie mięsa, z dodatkiem wina), francesinha (kanapka warstwowa z mięsem, sosem, jajkiem, serem; coraz częściej także w wersji wegetariańskiej) znana w północnej Portugalii, tripas à moda do Porto (flaki) znane w Porto, caldeirada (danie z owoców morza), feijoada a transmontana (fasolada), caldo verde (zupa z zielonej kapusty) oraz creme de marisco (zupa krem z owoców morza).
Znakomitości portugalskiej kuchni to słodkości. Receptury na popularne w całym kraju desery mają swój początek w klasztorach. Zakonnice wykorzystywały białka jaj do bielenia habitów, a nadmiar żółtek do komponowania nowych przepisów. Wspaniałe przysmaki stanowią niemalże dzieła sztuki. Najbardziej popularnym tradycyjnym deserem jest Pastéis de Nata – mini tarty wypełnione kremem budyniowym, których receptura jest ściśle chroniona od ponad 150lat. Lubiany jest także arroz doce, czyli ryż gotowany na mleku z cynamonem i żółtkami. Inne iberyjskie słodkie wyroby to pao de deus – chleb bogów (drożdżówka z kremem kokosowym), queijadas (serowe babeczki), pão de ló de ovar (bardzo słodki biszkopt), ovos moles (masa żółtkowo-cukrowa w cieście opłatkowym) oraz baba de camelo (krem na bazie skondensowanego mleka).
Portugalia pozostaje dla nas wciąż nieodkryta i czeka by ugościć nas swoim bukietem smaków i zapachów dań przy akompaniamencie muzyki…