„I CIEBIE, I MNIE STWORZONO DO WIELKICH RZECZY.

NIE STWORZONO NAS BYŚMY PRZESZLI PRZEZ ŻYCIE BEZ CELU…”

Matka Teresa z Kalkuty

Polski Czerwony Krzyż powstał w 1919 roku. W tym samym roku został uznany przez Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża i przystąpił do Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca. Polski Czerwony Krzyż,
w odróżnieniu od innych organizacji pozarządowych, posiada własną ustawę i działa w oparciu o Statut PCK, zatwierdzony rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 2 kwietnia 1996 roku.

Standardy działalności PCK to podstawowe zasady Międzynarodowego Ruchu Czerwonego Krzyża, jakimi są : humanitaryzm, bezstronność, neutralność, niezależność, dobrowolność, jedność i powszechność oraz pomoc socjalna, promocja zdrowia, ratownictwo, szkolenie młodzieży.

Działania te w pełni korelują z priorytetami pracy opiekuńczo – wychowawczej i profilaktycznej realizowanej w Internacie Koedukacyjnym ZSG.

Dlatego też w Internat ZSG rokrocznie Polski Czerwony Krzyż prowadzi programy edukacyjne

i profilaktyczne, starając się kształtować wśród wychowanków placówki właściwe zachowania prozdrowotne. W miesiącu grudniu mieliśmy przyjemność gościć w naszym Internacie ekspertów z PCK, którzy przeprowadzili dla nas szkolenie z zakresu pierwszej pomocy.

Inicjatywa ta, przynosi pożądaną i pozytywną postawę w stosunku do życia i ludzi, utrwala

w świadomości każdego młodego człowieka rangę ważności i doniosłości w zakresie troski życzliwości, ofiarności wobec nadrzędnej wartości, jaką jest dar życia . Młodzież potrzebuje pozytywnych wzorców, samorealizacji, dysponuje ogromnym potencjałem pomysłów i energii. Wystarczy wskazać jej właściwą drogę działań !