Dziś na swój "latający dywan" stylu zaprasza Was pani Agnieszka Pawlak-Zubka, która w artykule przybliży wam cechy" stylu tureckiego", a więc kultury śródziemnomorskiej, której niewątpliwą odmianą jest charakterystyczna kuchnia turecka, pełna kolorowych potraw, wystawnych dekoracji i zdrowego podejścia do tego, co jemy...
Po cóż jechać do Turcji
Autorem wiersza jest Maria Pawlikowska-Jasnorzewska
Kule z puchu wśród trawy błyskają jak świeczki,
i ogród drży marzeniem od haszyszu chorem.
Po cóż jechać do Turcji? Pachnie bez turecki,
półksiężyc blady wschodzi tak jak nad Bosforem.
Za bramą tramwaj dzwoni, kurzu pełno, huku,
tu trawa niekoszona, puchowa, wysoka,
pstry dywan i ust twoich słodkie rachatłukum
i szalik mój zielony, jak sztandar Proroka.
Jak Bej z Perłą haremu samiśmy zostali...
i pić możemy z naszych ócz pełnych zamętu,
ja, pobladła Leila i ty, Mechmed Ali,
najpiękniejszą, najsłodszą z tajemnic orientu!
Tureckiego Khediwa dym w kłębach się waha
i zapachniał do rymu ciemny kwiat nasturcji.
Milczenie jest tureckie, obce — Na Ałłacha!
Po cóż jechać do Turcji? Do dalekiej Turcji?
Kuchnie świata to podróż i możliwość odkrywania tego, co nieznane. W naszej naturze leży chęć zdobywania, smakowania i poznawania. Jedną z najstarszych kuchni świata jest kuchnia turecka, a sami Turcy mają wyjątkowy stosunek do jedzenia, co wynika z ich kultury oraz religii. Turcja jest bogactwem surowców, smaków i zapachów. Miłośnicy kuchni wiedzą,
że nie jest to kraj jednej potrawy. W Turcji wiele zależy od regionu, w którym dania są przygotowywane. Sercem kulinarnym jest Stambuł, w którym możemy spróbować wszystkich kuchni regionalnych. Mimo swojej złożoności jest to kuchnia prosta, bazująca na świeżym mięsie, warzywach, owocach oraz aromatycznych przyprawach (sumak, natka pietruszki, imbir, czosnek, cebula, cynamon, mięta). W całej Turcji można zetknąć się z kulturą obfitych śniadań, a prym wiedzie miasto Van. Na stole królują omlety, jajecznice, oliwki, pieczywo, syrop z winogron (pekmez), miód do smarowania pieczywa, ser biały z dzikim szczypiorkiem (otlu peynir). Charakterystycznym napojem podawanym do śniadania jest herbata turecka serwowana w małych filiżankach zwanych turkce cay.
Nad morzem Egejskim popularna jest kuchnia wegetariańska, z uwagi na klimat sprzyjający warzywom i owocom, tak popularnym w kuchni śródziemnomorskiej. Często jako sałatkę lub przystawkę podaje się rukolę z sokiem z cytryny i solą. Popularną zupą jest pomidorowa – domates oraz z zielonego groszku –bezelye . W regionach nadmorskich jada się zupę rybną – balik. Typowe potrawy bezmięsne to dolma – liście winogron faszerowane ryżem i cebulą w domates salca, czyli gęstym pomidorowym przecierze. Do dań wegetariańskich zalicza się także zeytinyagli enginar – faszerowane karczochy, które mają korzystny wpływ na problemy z wątrobą.
Ze względu na religię w Turcji nie jada się wieprzowiny. Z mięsa (szczególnie jagnięciny i cielęciny) słynie Turcja południowo-wschodnia np. miasto Sanliurfa. Wśród dań mięsnych króluje znany na całym świecie kebab, kofte (pupleciki), tavuk sis (szaszłyk z grillowanego kurczaka), et sote (jagnięcina z warzywami) oraz kuzu pirzola (żeberka jagnięce).
Inne znakomitości tej kuchni to borek (ciasto filo przekładane farszem mięsnym lub jarskim), pilaw (ryż z warzywami lub mięsem i ostrymi przyprawami) oraz placki – pide i lahmacun.
W kuchni tureckiej nie brakuje warzyw, to one królują na stołach! Najważniejszym jest bakłażan, ale popularne są również pomidory, papryka oraz cukinia i ogórki. Warzywa są składnikiem wielu potraw, często również podawane w formie sałatki lub zapiekane z serami. Obowiązkowym dodatkiem do wielu dań są oliwki oraz produkowana z nich oliwa - jeden
z najstarszych olejów świata o doskonałych właściwościach i korzystnym wpływie na zdrowie czy urodę.
Kuchnia turecka znana jest także z napojów. W zależności od potrawy i okazji podaje się wspomnianą już herbatę oraz kawę, parzoną w mosiężnym lub miedzianym tygielku z długą rączką. Podczas parzenia kawę przyprawia się kardamonem lub wanilią i kakao. Do dań mięsny często serwowany jest ayran – napój produkowany z jogurtu i wody, przyprawiany solą i pieprzem.
Kuchnia turecka ma również słodki smak. Na całym świecie znana jest klawa, a w mieście Gaziantep i jego okolicach, z uwagi na uprawy pistacji, można zjeść najlepszą wersję tego deseru. Znana na całym świecie jest także turecka chałwa – przygotowywana z masy sezamowej, kandyzowane owoce oraz słodkie galaretki zwane rachatłukum. Popularnym deserem jest kunefe (ciasto serowe z miodem i orzechami) oraz ryż na słodko z prawdziwą wanilią – firinda sultac.
Kuchnia turecka kryje w sobie jeszcze wiele do odkrycia, a specjałów najlepiej skosztować w zakątkach poszczególnych regionów tego barwnego kraju.
Czy już wiecie, po co jechać (lub lecieć) do Turcji?
(Agnieszka Pawlak-Zubka, nauczyciel ZSG)