W ramach naszego projektu #StylowaZawodowaZSG zabieramy Was naszym latającym dywanem w kolejną podróż do Turcji, tym razem, aby skosztować wspaniałego tureckiego przysmaku w wykonaniu naszego ucznia - Kacpra Amerka! W latach 40 XX wieku firma Nestle na opakowaniu mleka skondensowanego umieściła przepis na ciasto o nazwie „Tres leches”, czyli trzy mleka. Ciasto to zyskało bardzo dużą popularność w Ameryce Łacińskiej, dalej zawędrowało do dwóch pozostałych Ameryk, aż po Wyspy Kanaryjskie i w końcu jakimś cudem trafiło do Albanii i Macedonii!

Jakie jest to ciasto ? Po naciśnięciu łyżeczką z ciasta wylewa się mleko, a z góry spływa karmel!

TRILECE zostało stworzone na wzór meksykańskiego ciasta tres leches. Oczywiście wersja turecka różni się nieco od oryginału,  gdyż została przekształcona specjalnie na potrzeby tureckiego rynku.Najlepsze TRILECE zjecie w Stambule, mieście, które jest królestwem kotów! Kedi (kot), anne (mama) i çay (herbata) to jedne z tych słów, które z łatwością można usłyszeć podczas spaceru wzdłuż tureckiej ulicy. Ich wszechobecność to najlepszy dowód na to, że w kulturze tureckiej – oprócz rodziny i obowiązkowej herbatki w szklance o kształcie tulipana – istotne znaczenie mają także zwierzęta, a konkretnie koty. Dlaczego w Turcji jest tyle kotów?

Trilece - królewski przysmak   Trilece - królewski przysmak
 

Bałkański smak słodkości. Trilece, czyli biszkoptowe ciasto nasączone mlekiem i polane karmelem

Nie wiem jak wam, ale mi Turcja zawsze kojarzyła się z czymś słodkim, mlecznym o delikatnej strukturze i lekkim, ładnym zapachu. Właśnie takim deserem jest TRILEÇE, czyli mleczny biszkopt z karmelem. Ten deser jest dla mnie uosobieniem wszystkich cech smacznego tureckiego deseru, a do tego jest przepyszny. Spróbujcie sami!
•Kacper Amerek 2apT
 
TRILEÇE
mleczny biszkopt z karmelem
Składniki na formę 20 na 30 cm:
Ciasto:
5 jajek „zerówek”
150 g cukru
100 g mąki tortowej
40 g mąki ziemniaczanej
Sos:
750 ml mleka
200 ml słodkiej śmietany 30%
3 łyżki cukru
Karmel:
170 g cukru
50g masła
200 ml słodkiej śmietany 30%
Bita śmietana:
200 ml lodowatej słodkiej śmietany 30%
Cukier z wanilią
  Trilece - królewski przysmak
 
Białka ubijamy na sztywną pianę. Stale miksując, dodajemy partiami cukier, najlepiej łyżką. Dodajemy następnie żółtka, sztuka po sztuce, nie przerywając mieszania. Dosypujemy obie mąki i łączymy składniki szpatułką.
Prostokątną formę wykładamy papierem, wlewamy ciasto i pieczemy w 170 ° C przez około 35 minut. Złote ciasto odstawiamy do wystudzenia.
Składniki sosu mieszamy, by rozpuścić cukier, i zabieramy się do przygotowania karmelu. Cukier wsypujemy na patelnię, rozpuszczamy na małym ogniu - trzeba pilnować, by się nie przypalił. Dodajemy masło, mieszamy i wlewamy śmietanę. Składniki mają się połączyć.
Ubijamy śmietanę, na koniec dodajemy opakowanie cukru z wanilią. Odstawiamy do lodówki. Biszkopt wyciągamy z formy. Delikatnie odklejamy od papieru i wkładamy z powrotem do formy, do góry nogami-o ile oczywiście uznamy, że biszkopt ma nogi. Nakłuwamy go widelcem, by sos lepiej wsiąkał. Zalewamy sosem. Nakładamy bitą śmietanę na górę, na niej rozprowadzamy karmel. Całość odstawiamy w chłodne miejsce na 3 godziny.
•Przepis wzięty z książki "Stambuł do zjedzenia"
 
Tureckie wzory

Wspomnienie Stambułu (MIECZYSŁAW ARKADIUSZ ŁYP- ZLP)

Z cyklu Wiersze z Turcji III

Wszystko w Stambule było prawdą
złotych świątyń całe wzgórza
horyzonty ubrane w mosty
mosty niczym nieocienione
a uniesione ku słońcu
jak iglice wysmukłych minaretów
i ten bizantyjski gwar ulic placów
i ten osmański przepych Wielkiego Bazaru

Wszystko w Stambule było prawdą
niebo woda baśniowe światła Bosforu
jasność ołtarzy sułtańskich bram pałaców
drogich kamieni i płomień diamentu Topkapi

Wszystko w Stambule było prawdą
Świętym sekretem jest tylko
uwięziona w skarbcu naszego zachwytu
błękitna cisza Błękitnego Meczetu

Rzeszów, 19.08.2010 r.

 
Tureckie wzory