W czwartek 17 listopada w naszej szkole odbyła się konferencja kulturowo-edukacyjna pod tytułem „Historycznie, jesiennie i smacznie” zorganizowana i poprowadzona przez nauczyciela historii panią Monikę Stempień. Przedsięwzięcie to poświęcone było historii, sztuce, kulturze i kulinariom. Wydarzenie otworzyła pani Dyrektor Marzena Cieślak. Następnie różnorodne zagadnienia zaprezentowali prelegenci, nauczyciele ZSG. Jako pierwsza głos zabrała pani Monika Stempień, wygłaszając wykład „Gawęda o Niepodległej”. Pani Małgorzata Łukaszewska opowiedziała zgromadzonym o roli sztuki w czasie wojny. Pani Elżbieta Zarębska przedstawiła z kolei, jak prezentowana była Wojna Obronna (kampania wrześniowa) w sztuce. Jednocześnie uczniowie ZSG recytowali wojenne wiersze poetów: Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Władysława Broniewskiego, Antoniego Słonimskiego i Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Następnie pani Anna Lorek-Maciejuk przedstawiła filozoficzny aspekt wojny w wykładzie pt. „Dobro i zło a wojenny czas”. Pani Sylwia Krakowska opowiedziała zaś, jak wyglądała przedwojenna stolica. Część historyczną zamknął pan Janusz Sękowski swoim wykładem o Warszawie w czasie II wojny światowej. W kulinarnej części wydarzenia pani Anna Fabisiak opowiedziała zgormadzonym o tradycyjnych i historycznych smakach Warszawy i Mazowsza. Na zakończenie uroczystości pani Dyrektor zaprosiła wszystkich na wcześniej przygotowany poczęstunek. „Smaki jesieni” i „Jesienne stoły” przygotowały panie Anna Marszał, Agnieszka Kalińska-Jachacy, Edyta Gulińska oraz Katarzyna Goliszewska-Szadura.

Po raz piąty w naszej Szkole we współpracy z Irlandzkim Towarzystwem Edukacji o Holokauście oraz Żydowskim Muzeum Galicja realizujemy projekt, upamiętniający półtora miliona dzieci zamordowanych w czasie Zagłady. 9 listopada klasa 1c TGH z panią Moniką Stempień posadziła na dziedzińcu szkolnym żółte krokusy, które przypominają o zmarłych dzieciach. W wydarzeniu uczestniczyła również pani wicedyrektor Aneta Jarosińska.

Uczestnictwo w projekcie to nauka tolerancji, promowanie właściwych postaw i wskazywanie na zagrożenia związane z antysemityzmem, szowinizmem i rasizmem. Z każdym rokiem krokusów będzie coraz więcej, ponieważ w projekt angażują się uczniowie i nauczyciele na całym świecie. Wiosną zakwitnie ponad półtora miliona krokusów upamiętniających ofiary Holokaustu.

Wycieczka klasowa

Tekst: Natalia Konarzewska, Wiktoria Drzewiecka
Zdjęcia: Marlena Kolasa, Nikola Madejska

Wycieczka naszej klasy odbyła się 01.06.2022 roku i była ona podzielona na trzy części.
Pierwszą było zwiedzanie Muzeum Niepodległości. Muzeum powstało w 1990 r. Wcześniej w czasach komunizmu było to Muzeum Lenina. Oglądaliśmy tam ciekawe i pięknie zachowane eksponaty oraz obrazy które uświadomiły nam jaką drogę przeszedł nasz kraj aby odzyskać Niepodległość.

Druga częścią naszej wycieczki był spacer po Warszawie podczas którego oprowadzała nas Pani Monika Stempień. Dzięki naszej wychowawczyni mogliśmy dowiedzieć się sporo ciekawych
i nieznanych nam dotąd informacji o oglądanych przez nas miejscach Warszawy. Nasz spacer rozpoczęliśmy przy Błękitnym Wieżowcu przy Placu Tłomackim. Dzięki Pani Profesor wiemy, że wcześniej mieściła się tam Wielka Synagoga która została spalona przez Niemców 16.05.1943r.

Kolejnym przystankiem podczas zwiedzania był pomnik Stefana Starzyńskiego. Starzyński był prezydentem Warszawy przedwojennej. Zasłynął z tego, że nie uciekł z kraju tylko został i wspomagał Polaków. Niedaleko stoi pomnik Juliusza Słowackiego, a wcześniej na jego miejscu znajdował się pomnik Feliksa Dzierżyńskiego.

Miejsce do którego udaliśmy się w dalszej kolejności to Teatr Narodowy. Następnie przeszliśmy na plac Marszałka Józefa Piłsudskiego, którego nazwa została kilka razy zmieniana. Byliśmy też przy Grobie Nieznanego Żołnierza, gdzie przed wojną był Pałac Saski. Ostatnim miejscem była ulica Próżna, gdzie zachował się klimat przedwojennej, wielokulturowej Warszawy.

Trzecią a zarazem ostatnią częścią naszej wycieczki był wspólny lunch. Udaliśmy się do restauracji Aioli, gdzie przy dobrym jedzeniu mogliśmy się integrować oraz przyjemnie spędzić czas we wspólnym gronie.

Krokusy zakwitły

28 kwietnia 2022 r. klasa 3 h TGH wraz z wychowawczynią, panią  Moniką Stempień, podsumowała działania w ramach realizowanego od października 2021 roku projektu „Krokus”. To już czwarta edycja tego programu prowadzonego w naszej szkole we współpracy z Żydowskim Muzeum Galicja. W jego  ramach nauczyciele ZSG w trakcie godzin wychowawczych oraz lekcji historii i społeczeństwa prowadzili z młodzieżą  rozmowy  związane z tematyką  Holokaustu oraz  zagrożeń, jakie niesie ze sobą rasizm i nietolerancja. Rozpoczynając realizację projektu „Krokus” nikt z nas nie był w stanie przewidzieć, że wojna w Ukrainie stanie się jego częścią.

Posadzone przez młodzież ZSG żółte krokusy zakwitły, przypominając o śmierci  1,5 miliona dzieci - ofiar Holokaustu.